Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ARCHI-PROJEKT - opinie o pracowni projektowej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 351
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Cześć!

Podaję dane tego systemu rynnowego Lindaba za 3.2tyś:

 

haki TR 125 KFK -150szt.

rynna TR 125 4000 - 15szt.

rynna TR 125 3000 - 5szt.

narożnik wewnętrzny TR 125- 1szt.

narożnik zewnętrzny TR 125 - 5szt.

klamra TR 125 - 19szt.

zamkniecie rynny TR 125 - 16szt.

wpust TR 125/87 - 6szt.

kolanko TR 87 60 - 12szt.

rura Tr 87 4000 - 2szt.

rura Tr 87 3000 - 4szt.

rurhak TR 87 - 12szt.

wylewka TR 87 - 6szt.

 

Włodek- namiary podałem na e-maila

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

garażu nie podnosiłem, być może jest takie wrażenie w stosunku do gruntu, ale jeszcze będę sporo podnosił grunt. Dokładnie nie pamiętam, ile ma wysokość garażu, sprawdzę jak będę na budowie (pewnie dopiero w weekend).

Co do kupna materiałów przed majem - coraz bardziej zastanawiam się, czy psychoza, która już sie zaczęła rodzić, a potrwa do końca kwietnia nie spowoduje usztywnienia stanowiska sprzedawców materiałów budowlanych w kwestii rabatów. Po pierwszym maja sprzedaż na pewno siądzie i kto wie, czy rabaty oferowane przez sprzedawców nie będą większe niż wzrost cen spowodowany podwyżką VAT-u. Warto sie nad tym zastanowić.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie !!

 

Strasznie zainteresowal mnie realizowany przez was projekt - ja sam mieszkam w Lublinie :) i od ok 2 m-cy szukam projektu dla siebie do realizacji i nie trafilem do tego biura (sic!) - rozpatrywalem w zasadzie budowe domu w orchideach archonu

http://www.archon.pl/index.php?menu_act=1&all=1&act=12&sid=m3f01a0b85bb23&intra=b4918223d2c5520a4360bb34ae47ac14&crc=365520f24b3116e9f7d4a3635e4388a8

ale z przygotowanego przez firme kosztorysu wynikalo ze bedzie on kosztowal ok 400 tys zl (dla mnie to troche za duzo :) - mam w zwiazku z tym do was kilka pytan (na poczatek):

1. Czy mozecie mi przeslac na skrzynke jakis kosztorys aps 121 (czym dokladniejszy tym lepszy) - ([email protected]) gdyby byl w miare urealniony wg waszych doswiadczen bylbym wniebowziety :)

2. Czy mozna gdzies was odwiedzic i zobaczyc jak realizacja tego projekty wyglada w praktyce ??

3. Czy braliscie pod uwage podpiwniczenie tego domu - ja i tak musze sztucznie podnosic poziom dzialki o ok metr co daje wysokosc fundamentow ok 2 metry czyli praktycznie konstrukcja piwnicy jest ...

 

Przepraszam za wtracenie sie do dyskusji i mam nadzieje ze za niedlugo bede w niej uczestniczyl na prawach budowniczego ...

 

Pozdrawiam i zazdroszcze :)

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć PPawluk!

Dobrze się składa, że jesteś z Lublina- bo biuro masz na miejscu. Polecam Ci rozmowę z p.Adamem Krzowskim(bardzo sympatyczny) poproś go o tzw. kosztorys ślepy.On także udzieli informacji czy mają wersję z piwnicą.

Ja liczę cenę wybudowania domu na ok.20zł/m2 pow. użytkowej czyli 170m2x20zł/m2=340tyś. zł, w zależności od materiałów jakie się wybierze, ile pracy się włoży samemu. Ale głównie materiały są tym największym kosztem.

Ja w tym momencie jestem na etapie wymurowanych fundamentów przykrytych na zimę folią a więc obecnie niewiele można zobaczyć. Na wiosnę mury bedą piąć się do góry i będzie można wtedy coś pooglądać.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Podaję dane tego systemu rynnowego Lindaba za 3.2tyś:

 

haki TR 125 KFK -150szt.

rynna TR 125 4000 - 15szt.

rynna TR 125 3000 - 5szt.

narożnik wewnętrzny TR 125- 1szt.

narożnik zewnętrzny TR 125 - 5szt.

klamra TR 125 - 19szt.

zamkniecie rynny TR 125 - 16szt.

wpust TR 125/87 - 6szt.

kolanko TR 87 60 - 12szt.

rura Tr 87 4000 - 2szt.

rura Tr 87 3000 - 4szt.

rurhak TR 87 - 12szt.

wylewka TR 87 - 6szt.

 

Włodek- namiary podałem na e-maila

Pozdr.

W projekcie rynny są fi 150 a nie 125. Mnie także wyceniano rynny 125 ale dopiero teraż zauważyłem tę rozbieżność. Trzeba uważać, bo może się okazać, że są niewystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Też zwróciłem na to uwagę- rozmawiałem z przedstawicielem Lindaba przy zakupie i stwierdził, że te rynny w zupełności powinny wystarczyć(pytanie czy wierzyć w jego doświadzcenie a także myślę, że od grubszych ma większy utarg ). Ale będę musiał jeszcze raz poruszyć ten temat-swoją drogą jak można to przeliczyć?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie rynien trzeba po prostu zadzwonić do Archi-Projektu.

 

Znalazłem bardzo fajnego cieślę. Już wychwycił jakieś błędy w wykazie drewna na więźbę i rusunkach więźby.

W wykazie są krokwie 16 cm a powinny być 18 cm.

W wykazie i na rysunkach brak jętek nad główną częścią budynku (tam gdzie jest korytarz na poddaszu). Na tych jętkach musi się opierać strop nad poddaszem i faktycznie na rzucie tego stropu są narysowane, ale tylko tam.

Nie można dowolnie podwyższać ścianek kolankowych. Musi być zachowana różnica poziomów pomiędzy nimi. Jest tak dlatego, że dach nad garażem przechodzi w dach nad resztą domu i żeby zachować spadek dachu różnica poziomów pomiędzy ściankami kolankowymi musi być stała (chodzi o fragment dachu nad kotłownią).

W związku z tym już widzę, że niezbyt fortunnie powiększyłem garaż i część główną budynku. Będę zmuszony do podwyższenia ścianki kolankowej w budynku o około 25 cm, ponieważ przesunąłem ścianę zewnętrzną garażu o 50 cm, a budynku o 25cm. W związku z tym zwiększyła się odległość pomiędzy tymi ścianami o 25 cm, co przy jednej połaci dachu o nachyleniu 40 stopni zmusza mnie do zwiększenia różnicy poziomów pomiędzy ściankami kolankowymi garażu i budynku o około 25 cm.

Zamiast ram stalowych zaproponował mi ramy drewniane twierdząc, że wyjdą dużo taniej i będzie cieplej (stal by była zimnym punktem)

Uff.

Nie wiem czy dobrze to tłumaczę, ale nareszcie jest jakiś fachowiec, który spojrzał na projekt i od razu wszystko widzi. I jeszcze nie jest drogi - bierze 12 zł za m2 więźby i załatwi też drewno za 550 zł/m3 impregonowane zanurzeniowo (sprowadza je gdzieś spod Hajnówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Włodek- nie widzę w zestawie krokwi o wymiarze 16cm-podaj jej numer.

No to cieslę nie masz drogiego, ciekawe ile bierze za foliowanie i łacenie.

Dobrze, że wyjaśniłeś te rynny bo ja rozmawiałem ponownie z przedst.Lindaba i twierdził, że w zupełności takie wystarczą. A swoją drogą chyba gdzieś czytałem ile i jakie przekroje rynien trzeba na określoną połać dachu/może to było w Muratorze?-poszukam/

Napisz coś jeśli możesz o tych błędach w wykazie drzewa i rysunkach więźby, bo jeszcze mogę coś zmienić w zamówieniu.

Czyli z tymi ramami to wychodzi, że powinny być. Już zaczynałem nabierać ochotę na te drewniane- a przecież Wojtek wogóle nie ma?

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że nie mogą być drewniane. Odradzali bez przeliczenia, na oko. Ja nie bardzo wierzę w przeliczanie wszystkiego przez konstruktora więc zrobię chyba te drewniane - jak da solidne grube bale a kierownik budowy zaakceptuje to będzie OK.

U mnie w wykazie wszystkie krokwie 1-31 mają 16 cm.

Dzwoniłem też w sprawie tych jętek - powiedzieli, że to nie błąd. Podobno nie stanowią elementu konstrukcyjnego więc nie są ujęte jako więźba tylko element stropu drewnianego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Cześć!!!

 

Chyba wszyskich ogarnęło zimowe lenistwo budowlane a już niedługo się zacznie batalia budowlana.

Mam pytania: Czy robicie wymiary okien zgodnie z projektem czy wstawiacie okna typowe, trochę mniejsze od tych w projekcie? Czy już macie upatrzone jakieś okna? Czy jest duża różnica cenowa między typowymi a tymi co w projekcie?

Dzwoniłem do biura proj. aby mi podali jaka jest wysokość od spocznika na półpiętrze schodów do skosu dachu, tuż przy ścianie- 191cm. W naszym przypadku zmiana tych schodów trochę tą odległość powiększy ale chyba trzeba będzie podnieść o jeden pustak tj.22cm poddasze na całości domu i garażu.

Wojtek- czy mierzyłeś wysokość garażu?

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem 191 cm? Ze spocznika do pomieszczenia nad garażem prowadzą 2 schodki 17,5 cm = 35 cm różnicy poziomów między spocznikiem a pomieszczeniem nad garażem. Ścianka kolankowa nad garażem to według projektu 108 cm + 14 murłata = 122 cm.

122 + 35 = 157 cm. Gdzie te 191 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie zgadza się w innych miejscach.

Strona 33, schemat schodów - spocznik na wys. 190

Poziom pomieszczenia nad garażem (razem z warstwami podłogi) to 219 cm. Różnica więc wychodzi 29 cm. Jak to się ma do dwóch schodków po 17,5 cm?

Licząc różnicę 29 cm to jest jeszcze niżej nad schodami.

Projektant machnął się o 6 cm - raz liczył z podłogą raz bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna już kupiłem. Różnią się wymiarami od okien z wykazu, ale minimalnie - np. 2 cm. Starałem się podciągnąć pod wymiary standardowe, ate z kolei zależą od firmy. Ja zamawiałem z Mazowieckiej fabryki okien.

Każę murarzom zrobić otwory na wymiar taki jaki mi podadzą do każdego okna. Różnice z projektem będą minimalne.

Są to okna białe, plastikowe, Veka perfectline, szyba P4, okucia wk2, duża część nieotwieranych.

Firma mi je zmagazynuje i przywiezie jak będzie trzeba monować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...