Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ARCHI-PROJEKT - opinie o pracowni projektowej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 351
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

18 tys., załatwiane przez znajomego.

Kupiłem na razie silkę na wszystkie ściany, styropian na ocieplenie, cały dach - dachówkę Braasa, rynny, okna, folia, blacha itp.. Z góry całość zapłaciłem za silkę i styropian, okna i dach dałem zaliczki po 5 tys a faktury wystawią mi 30 kwietnia.

Więźbę dachową biorę bez rachunku wiec VATu nie ma i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szprosy. Nad roletami się zastanawiałem, ale chyba się nie zdecyduję. Jak np. zrobić rolety na górze tzn tam gdzie jest balkon i okna po bokach? Nie bardzo jest jak schować prowadnice. Ponadto to dosyć droga impreza.

Jakie robisz drzwi? Ja chyba takie jak w projekcie tylko że drogo wychodzą - 5300 (Z szybą P4, drewniane).

Nieco zmieniamy rozkład na dole. Kominek wędruje na środek wejścia do salonu. Zostaje słup o którym wcześniej pisaliśmy bez żadnych ścianek obok. Czyli wejście do salonu przesuwa się w kierunku kuchni. Nie będzie spiżarni. Okno w kuchni od strony wejścia do domu będzie mniejsze - takie jak to podwójne w garażu 90x200. Za Wojtkiem zlikwidowaliśmy okno w pokoju na dole. Zostaje w nim tylko wyjście na taras (u nas taras jest na całej ścianie z wykuszem).

 

Wysłałem Ci skan tego co nam narysowała projektantka. Napisz co o tym sądzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho, ho, ho !!!

Widzę, że wcale nie leniuchujecie. Tyle zmian. Zastanawiam się jak podłączysz kominek do komina oraz dlaczego rezygnujesz ze spiżarki co będzie wtym miejscu?

Muszę powiedzieć, że oderwałem się trochę od spraw budowlanych bo przygotowuję się do ważnego egzaminu, który chciałbym załatwić przed rozpoczęciem budowy. Nie mam jeszcze koncepcji na drzwi a to faktycznie już przed rozpoczęciem murowania wypadałoby wiedzieć jakie będą ich wymiary.

Na kiedy masz umówionych budowlańców. Ja wstępnie zaplanowałem sobie urlop po świętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin będzie też przesunięty, to żaden problem. Zaczynam jak tylko pogoda pozwoli. Tam gdzie miała być spiżarka będzie dalszy ciąg kuchni. Widać to na skanie który Ci przesłałem. Chodziło o to, że w kuchni nie było gdzie postawić lodówki i powiesić szafek, była mało ustawna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że preferujesz system otwarty na dole - kuchnia będzie całkowicie widoczna z salonu ale za to będziesz miał dużo miejsca na zrobienie imprezy z możliwością rozłożenia stołu na salon. Całkiem, całkiem. Ja jednak preferuję możliwość oddzielenia kuchni z jadalnią od salonu jakimiś drzwiami przesuwnymi.

Napisz czy coś planujesz zrobić z wysokością garażu?

Ile cm styropianu planujesz dać na podłodze i potem ile wylewki oraz ile na stropie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wysokością garażu chyba nic - patrz problem ze schodami, trzeba by jeszcze więcej stopni. Styropianu dam co najmniej 15 cm na dole i 3 cm na górze, ale to tylko dlatego, że planuję podłogówkę w całym domu. Wylewka 7-8 cm.

Teraz żałuję, że wylałem chudziaka na zimę, mam mało manewru, można by np. dać większą różnice niż 45 cm pomiędzy podłogą garażu a podłogą parteru i wtedy garaż byłby wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rewanżu przesłałem Ci widoki z naszą koncepcją bez 2 balkonów bez okna w kuchni z wjazdem do garażu z boku -tylko garaż będzie trochę dłuższy oraz bez zadaszenia tarasu ale to zadaszenie będzie.

Czy nie uważasz, że 10cm styropianu od podłogi wystarczy, czy nie obawiasz się, że jak będziemy dodawali tych cm na wysokość to dom straci wygląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm wystarczy na pewno, nawet przy podłogówce. Tak samo ze ścianami wystarczy 12 cm. Ja daję 15-20 w podłodze 17 w ściany i rekuperator bo chcę mieć energooszczędny dom. Nie wiem czy to fanaberia, czy nie, ale ceny energii rosną i może się to okazać dobrą decyzją za pare lat.

Co do wyglądu nie wiem, muszę dokładnie to narysować. Można maskować np. dłuższym okapem czy wyżej pociągniętym klinkierem z podmurówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłałem także wcześniejsze koncepcje z dobudowaniem wykuszu do jadalni-nieaktualne.

My będziemy ocieplać ściany styropianem 15cm i widzę, że coraz więcej osób tak robi. Masz rację, że ceny energi będą rosły.

Chyba nadrobiliśmy zaległości - szkoda tylko, że Wojtek się nie odzywa.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie byłem u Wojtka i zmierzyłem - gdyby robić spocznik według projektu do odległość od spocznika do najniższego punktu przy ścianie wynosiłaby 150 cm (u Wojtka, a on podwyższył ściankę kolankową).

190 to może byłoby ale nie w najniższym punkcie. Nad spocznkiem akurat jest załamanie dachu - spotyka się bryła garażu z bryłą reszty tomu - to się chyba nazywa kosz. Dach idzie w górę w miarę oddalania się od pomieszczenia nad garażem, ale przy samym pomieszczeniu nad garażem byłoby właśnie 150 cm, a krokiew koszowa wcale nie wypada na ścianie oddzielającej klatkę schodową od pomieszczenia nad garażem, tylko jest cofnięta, co zresztą widać na rzucie. Tak więc cześć spocznkia przylegająca do pomieszczenia nad garażem jest dosyć nisko, ale przy schodach zabiegowych jest OK. Mała uwaga - moim zdaniem schody tak jak zrobił Wojtek nie są za wygodne. Wygodne stopnie byłyby nie 25 cm a około 30, a przy schodach zabiegowych jest na to miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"krokiew koszowa wcale nie wypada na ścianie oddzielającej klatkę schodową od pomieszczenia nad garażem, tylko jest cofnięta, co zresztą widać na rzucie"

-czyli spoczywa na ściance kolankowej tej co jest nad garażem i która przechodzi swoją wysokością na część klatki do momentu podparcia tej krokwi koszowej a potem skosem przechodzi w wysokość ścianki kolankowej nad częścią mieszkalną. Próbuję to sobie wyobrazić. Czyli jeśliby nie podnosić całości poddasza to żeby wejść po tych schodach na niezmieniony spocznik to mniej więcej w środku schodów/pół metra od ściany/ byłoby dopiero ok190cm bo przy 40st spadku dachu na odległ.1metra podnosi się 84cm.

 

Wychodzi mi z tego, że Wojtek ma podniesione ściany nad garażem o 9cm

bo zgodnie z projektem 114+14=128cm a ma 128cm i ściany na poddaszu podniesione o 14cm bo zgognie z projektem 89+14=103 a ma 117cm.

Włodek -czyli ile wynosi obecnie najniższa wysokość przy ścianie? Czy to znaczy, że nie da się w pobliżu ściany wejść po schodach tylko trzeba iść środkiem co przy tych zmienionych schodach zabiegowych jest niewygogne bo stopnie na zabiegu są węższe.

 

"Wygodne stopnie byłyby nie 25 cm a około 30, a przy schodach zabiegowych jest na to miejsce. "

- jest to szerokość stopnia? to wtedy trzeba by chyba zmienić wysokość stopnia schodu żeby wyjść na tą samą wysokość?

 

Czy może zmierzyłeś wysokość garażu z ciekawości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśliby nie podnosić całości poddasza to żeby wejść po tych schodach na niezmieniony spocznik to mniej więcej w środku schodów/pół metra od ściany/ byłoby dopiero ok190cm bo przy 40st spadku dachu na odległ.1metra podnosi się 84cm.

 

No niezupełnie bo dochodzi jeszcze grubość murłaty, ja zmierzyłem tylko ściankę kolankową. Ale jest jeszcze kwestia ocieplenia. Jeśli dużo to grubość murłaty zostanie zniwelowana przez to ocieplenie.

 

Wychodzi mi z tego, że Wojtek ma podniesione ściany nad garażem o 9cm

bo zgodnie z projektem 114+14=128cm a ma 128cm i ściany na poddaszu podniesione o 14cm bo zgognie z projektem 89+14=103 a ma 117cm.

 

Też niedokładnie, Wojtek ma ściankę kolankową 123 bez murłaty (137 z murłatą, tak jak podawał). Jednak spocznik pierwszej wersji schodów nie był dokładnie co do cm w tym miejscu co wg projektu, a ja mierzyłem odległość od widocznego miejsca po zburzonym spoczniku.

 

Włodek -czyli ile wynosi obecnie najniższa wysokość przy ścianie? Czy to znaczy, że nie da się w pobliżu ściany wejść po schodach tylko trzeba iść środkiem co przy tych zmienionych schodach zabiegowych jest niewygogne bo stopnie na zabiegu są węższe.

 

Obecnie jest to ok. 2 m. Można iść bez problemu.

 

"Wygodne stopnie byłyby nie 25 cm a około 30, a przy schodach zabiegowych jest na to miejsce. "

- jest to szerokość stopnia? to wtedy trzeba by chyba zmienić wysokość stopnia schodu żeby wyjść na tą samą wysokość?

 

Chodziło mi właśnie o szerokość stopnia. Dlaczego trzeba by zmienić wysokość? Zmieniając szerokość stopnia tylko przedłużasz schody nic więcej. Powiedzmy chcesz wejść na wysokość 2 m. Chcesz zrobić 12 stopni. 200cm/12=16,6 cm - tyle dajesz wysokość stopnia. Masz miejsca na schody 3,3 m tak aby nie wystawały za ścianę wiatrołapu, 1 m to zabieg mieszczący 4 stopnie. Na pozostałe 8 stopni zostaje 2,3 m. 230/8=28,75cm - tyle wynosi maksymalna szerokość stopnia.

 

Czy może zmierzyłeś wysokość garażu z ciekawości?

 

Niestety nie zmierzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Obecnie jest to ok. 2 m. Można iść bez problemu"

 

Chyba wzięło się to z tego, że stojąc na 4 stopniu od góry/czyli praktycznie 3x17,4=52,2cm niżej od spocznika/ mamy nad sobą tą krokiew koszową a wchodząc wyżej zaczyna się uskok dachu w kierunku ścianki kolankowej cz.mieszkalnej.

 

"Chodziło mi właśnie o szerokość stopnia. Dlaczego trzeba by zmienić wysokość? Zmieniając szerokość stopnia tylko przedłużasz schody nic więcej. Powiedzmy chcesz wejść na wysokość 2 m. Chcesz zrobić 12 stopni. 200cm/12=16,6 cm - tyle dajesz wysokość stopnia. Masz miejsca na schody 3,3 m tak aby nie wystawały za ścianę wiatrołapu, 1 m to zabieg mieszczący 4 stopnie. Na pozostałe 8 stopni zostaje 2,3 m. 230/8=28,75cm - tyle wynosi maksymalna szerokość stopnia. "

 

Jeśli przesuniesz schody tak jak sugerujesz do końca ściany wiatrołapu to się zgadza, tylko czy lepiej zrobić 3 czy 4 schody na szerokości zabiegu?

U mnie na klatce w bloku stopnie mają 28/16.5cm

 

Jesteś Szybki Bill bo już zdążyłeś przede mną zadzwonić do p.Krzowskiego-więc czekamy na odpowiedź.

 

Włodek czy w tym roku myślisz jeszcze okna zakładać przed zimą?

Jaki harmonogram prac po wybudowaniu stanu surowego otwartego przewidujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zabrzmiałeś pesymistycznie z tymi oknami :lol: . Ja planuję się wprowadzić w październiku. W Muratorze 8/2003 lub 9/2003 jest harmonogram prac wykończeniowych - zajmuje to 3 miesiące. Jeśli rozpocznę pracę ze stanem surowym już w marcu myślę że w czerwcu będzie stan surowy otwarty z dachem. Od czerwca do października można wykończyć. Mam kredyt na całość więc nie ma problemu z pieniążkami a ekipa budująca stan surowy może mi zrobić wszystkie prace wykończeniowe poza elektryką. Jestem dobrej myśli, ale jeśli będą jakieś poślizgi to trudno najwyżej będę wykańczał jeszcze w zimie. Okna to wypadną gdzieś przełom czerwca i lipca - plastiki wstawia się przed tynkami.

Schody udało nam się nieźle załatwić co ? Przyślą nam na nowo narysowane ale tak jak myślałeś - 3 stopnie w zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja planuję ułozyć instalacje wewnątrz domu w tym roku jak najwięcej potem wytynkować, zrobić wylewki i niech wysycha i zimuje a w przyszłym roku okna.

Włodek nie chcę Cię odciągać od Twoich planów ale wilgoć z tynków i wylewek musi odparować i można sobie sporo kłopotów narobić zamykając ją oknami. Są wątki o tym na forum. Chyba, ze planujesz technologie suche wykańczania.

 

Co do tych schodów- wymiana myśli zawsze prowadzi do zastanawienia się i może w ten sposób unikniemy dalszych błędów.

 

Wracając do tej wysokości ścianki kolankowej nad garażem u Wojtka 123cm to jest 5x22/wys.pustaka/=110cm plus reszta to zaprawa 14cm a na poddaszu 4x22cm=88cm i zostaje 15cm na zaprawę.

czyli to podniesienie jest jednakowe spowodowane zaprawą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo sobie wyobrażam zakładanie instalacji i wykańczanie bez okien i alarmu - rozkradną wszystko. Wysuszyć trzeba, ale nie trzeba do tego aż tyle czasu. Mam zamiar w razie potrzeby wypożyczyć specjalne nagrzewnice aby przyspieszyć osuszanie.

Aby wprowadzić mało wilgoci technologicznej dom będzie murowany z silikatów na klej i na to tylko gładź gipsowa.

Wilgoci po zamieszkaniu aż tak sie nie obawiam bo będzie wentylacja mechaniczna.

 

"Wracając do tej wysokości ścianki kolankowej nad garażem u Wojtka 123cm to jest 5x22/wys.pustaka/=110cm plus reszta to zaprawa 14cm a na poddaszu 4x22cm=88cm i zostaje 15cm na zaprawę.

czyli to podniesienie jest jednakowe spowodowane zaprawą?"

 

Nie zrozumiałem pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko sprawdzić czy dobrze myślę bo nie wiem np.jaka jest wysokość pustaków Porothermu.

No tak wentylacja mechaniczna na pewno Ci w tym pomoże a poza tym będziecie mnie mobilizowali do działania bo moja małżonka też mnie mobilizuje.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie.

Wysokość garażu wynosi 260 cm. Trochę mało, ale nie to jest największym problemem. Okazuje się, że wysokośc nadproża wynosi tylko 10 cm. Po dodaniu ocieplenia i tynku zostanie ok 4 cm. A do prowadnic bramy garażówej potrzebne jest conajmniej 20-25cm. Wygląda na to, że będę musiał dorabiać ok. 20cm nadproża. Pozostaje więc światło wjazdu 260-10-20-10=220 cm.

 

Jeżeli chodzi o schody zabiegowe, to spróbujcie ułożyć na sucho stopnie i sprawdźcie jak wygodnie sie po nich chodzi.

Szerokośc stopnia 25 cm faktycznie jest odorobinę mała, ale można to nadrobić tzw. kapinosem przy wykańczaniu schodów i da to faktyczną szerokość stopnia 27cm, co jest już wygodne. Pozostaje natomiast więcej miejsca w holu.

 

Ze zmian jakie chcemy jeszcze wprowadzić: likwidujemy okno w kuchni, co da większe możliwości aranżacji. Wyjście na taras z jadalni ostatecznie zawęzimy do szerokości w projekcie, czyli 180 cm.

 

Okna planuję zamówić w przyszłym tygodniu. Miałem małe perturbacje z oknami - poprzez zmiany personalne w firmie gdzie kupuję, moja transakcja (po b. korzystnej cenie) stanęła pod znakiem zapytania. Wygląda na to, że wszystko bedzie ok, ale trochę czasu i nerwów mnie to kosztowało.

Okna wybrałem PCV w okleinie drewnopodobnej obustronnej, okucia antywłamaniowe, szyby P4, szprosy w kolorze okna.

 

Włodek, ile płaciłeś za materiały dociepleniowe? Ja mam ofertę na styropian fs 15 130 pln brutto, na pozostałe materiały ok. 20% rabatu od cennika detalicznego.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...