Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam sąsiada, który ma już pozwolenie na budowę na dom o wysokości 7,5m. Co ciekawe w miejscowym planie zagospodarowania jest zapis, że zabudowa do wysokości 6m. Czy to jest możliwe? Nie będzie problemoów z odbiorem tego domu?

Ja mam pomysł postawić właśnie dom wysokości ok. 7,5-8m.

Podobno jak sie ten sąsiad pytał w wydziale architektury o tą wysokość 6m, to mu powiedziano że to się mierzy do wysokości rynny - to już dla mnie jest w ogóle nieprawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/54024-miejscowy-plan-a-w-uzyskanym-pozwoleniu-co-innego-mo%C5%BCliwe/
Udostępnij na innych stronach

dziwne to... wysokośc budynku mierzy sie od średniego poziomu terenu przy wejsciu do budynku a nie od rynny ;). Chyba że macie jakies dziwne zapisy w planie. Wydaje mi się jednak że sąsiad dostał pozwolenie jakos nie do końca zgodnie z prawem - więc wcale nie jest powiedziane że i Tobie sie uda. Szczerze w to watpię.

 

pozdrawiam

dziwne to... wysokośc budynku mierzy sie od średniego poziomu terenu przy wejsciu do budynku a nie od rynny ;). Chyba że macie jakies dziwne zapisy w planie. Wydaje mi się jednak że sąsiad dostał pozwolenie jakos nie do końca zgodnie z prawem - więc wcale nie jest powiedziane że i Tobie sie uda.

tzn. nie od rynny tylko faktycznie od ziemi do rynny. Tak powiedzieli w urzędzie - podobno. Co ciekawe w planie jest zapisany minimalny kąt dachu 30 stopni. Razem jak się to będzie chciało zachować to nie wiem co można wybudować - domek 5x5 m w dodatku parterowy.

to czeste zapisy w planie - podaje się wysokość do okapu i kąt nachylenia dachu zamiast wysokości do kalenicy. Przecież do 6m do okapu idzie wybudowac dom piętrowy (30cm cokół, 300 parter, 270 piętro) + dach
to czeste zapisy w planie - podaje się wysokość do okapu i kąt nachylenia dachu zamiast wysokości do kalenicy. Przecież do 6m do okapu idzie wybudowac dom piętrowy (30cm cokół, 300 parter, 270 piętro) + dach

No właśnie w planie pisze "wysokość budynków mieszkalnych i usługowych do 6m", więc ja czytam to że całkowita wysokość bo nie ma słowa że mierzona do okapu. Jeżeli jest tak jak piszesz, to ok. ale nie powinno to być gdzieś napisane w wypisie z planu jak się mierzy?

Jeżeli sąsiad ma już pozwolenie na budowe to co go obchodzi co jest zapisane w planie? Wypis z planu jest potrzebny jedynie na etapie uzyskania pozwolenia na budowę i adaptacji projektu. Teraz jeśli pozwolenie zostało wydane i jest prawomocne to przy odbiorze byłby to problem nadzoru i urzędu a nie jego.

Czyli po uzyskaniu pozwolenia na budowe, pomimo że projekt nie spełnia wymogów MPZP, nie można się już przyczepic?

Tylko stawiać dom i koniec?

 

Znalazłem uchwałe miasta w sprawie miejscowego planu gdzie pisze co to jest wysokość zabudowy: od najniższego narożnika budynku do gzymsu.

Ale w wypisie z tego planu już tego nie napisano.

Przyczepić się może np. NIK lub SKO kontrolując organ wydający pozwolenie na budowę, ale wówczas urząd ryzykuje że w wyniku wydania decyzji niezgodnej z prawem twój sąsiad będzie dochodził odszkodowania od urzędu np. w przypadku wstrzymania robut lub nakazu rozbiórki [legalizacji budowy].

marys888

Czyli po uzyskaniu pozwolenia na budowe, pomimo że projekt nie spełnia wymogów MPZP, nie można się już przyczepic?

Tylko stawiać dom i koniec?

Jest też możliwość że sąsiad dostał pozwolenie na budowe przed uchwaleniem miejscowego planu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...