Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy jest na sali notariusz?


RRobert

Recommended Posts

...albo osoba znająca się na "prawach notarialnych"?

 

Sprawa wygląda tak: Jet do kupienia działka leśna (2000m kw.) z możliwością zabudowy. Właściciel chce odsprzedać połowę (czyli 1000 m kw.) na zasadzie współwłasności. Nie można podzielić działki w Urz. Gminy przed otrzymaniem pozwolenia na budowę dlatego, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni nie zezwala na budowaniu domu na działce mniejszej niż 2000 m. Inaczej w skrócie: Właściciel buduje swój dom na swojej połowie, a nabywca drugi dom też na swojej. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, lub po oddaniu budynku występujemy dopiero do gminy o podział działki (czyli o wyodrębnienie). I teraz pytanie: Gdzie może tkwić przysłowiowy haczyk? Jak spisać umowę kupna, aby w przyszłości nie było ewentualnych problemów? I wogóle bawić się w taki układ czy nie? Zaznaczam, że działeczka baaaardzo atrakcyjna i raczej zależałoby nam na inwestycji w "tamtym" rejonie...

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd gwarancja, że gmina zgodzi się na wyodrębnienie ?

Warto pamietać, że wszystko co leży na wspólnej działce należy do współwłaścicieli w określonym w akcie współwłasności procencie (tutaj po 50% jak rozumiem). Mogą być z tego w przyszłości kosmiczne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobmą sytuację. działaka po 50% z zapisem w akcie notarialnym,że jedna strona ma w wyłacznej dyspozycji stronę południową a druga północną. Na srodku działki budujemy budynek jednorodzinny dwulokalowy (praktycznie bliźniaka lecz nie może się nazywać bliźniak bo warunki zabudowy na to nie pozwalają) Po wybudowanie mozna zrobić podział i założyć oddzielne księgi, notariusz mówił, że gminie już nic do tego, taki podział niestety koszatuje kilka tys.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy prawnie można umieścić taki zapis w umowie, (że jedak nie ma podziału po 50% tylko to co "tam" to jego, a to co "tu" to moje) i jak on się ma w świetle obowiązujących przepisów?

 

Jeśli działka będzie zabudowana dwoma budynkami to można ją podzielić bez zgody gminy. T

Jednak to długo trwa i dużo kosztuje (kilka tys. zł)

Można użytkować bez "oficjalnego" dzielenia robiąc zapis qouad usum, czyli określając w Księdze obszary wydzielone do wyłącznego użytku jednego ze współwłaścicieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wari... no właśnie o to chodzi. O te 50%. Czy prawnie można umieścić taki zapis w umowie, (że jedak nie ma podziału po 50% tylko to co "tam" to jego, a to co "tu" to moje) i jak on się ma w świetle obowiązujących przepisów?

 

a ten właściciel to wybudował już coś "na swojej części" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...