Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ile metrów od przecinających działkę linii średniego napięcia można wybudować dom? Jak ustawa to reguluje? Prawo budowlane?

 

nie patrz na prawo budowlane itp...

Ja mam na dzialce linie wn 110kV i według prawa jest 15m a w warunkach zabudowy mam 25m od osi lini...

wiec najlepiej sprawdz w swoim urzedzie!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/54930-ile-m-dom-od-linii-%C5%9Bredniego-napi%C4%99cia/#findComment-1200644
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli w tym planie zagospodarowania nie ma wyznaczonej strefy ograniczenia zabudowy, to rozporządzenie Ministra Infrastruktury wskazuje, o ograniczeniu prac budowlanych przy liniach energetycznych. W przypadku linii 15 kV - SN nie wolno prowadzić prac budowlanych w odległości 5m w poziomie na gruncie od zewnętrznego jej przewodu, gdy linia jest pod napięciem.

Możesz takie prace prowadzić, jak uda CI się wyłączyć w linii prąd.

Za wyłączenie linii NN na 1 godzinę 3 lata temu na posterunku energetycznym krzykneli mi 300 zł. Przy wyłączeniu linii 15 kV napewno wielokrotnie więcej.

Zakład Energetyczny na peno wskarze Ci, że możesz budować do w odległości 1m od zewnętrzego przewodu. Tylko nadzór budowlany wstrzyma prace budowlane ze względu na bezpieczeństwo pracowników prowadzących prace budowlane.

Dlatego ZE może postawić linię przy domu w odległości 1m, ale ty nie będziesz mógł postawić tego domu w takiej odległości od linii.

ZE stawiając linię SN nie powoduje zagrożeń dla domu w trakcie jej budowy, gdyż w tym czasie nie jest pod napięciem. Po postawieniu tej linii powstaje zagrożenie z strony tej linii dla otoczenia.

W odległości około 5m natężenie pola magnetycznego wynosi około 48 nF. Nie jest to dawka groźna dla zdrowia człowieka. Lecz stałe przebywanie człowieka w takim PM może spowodować istotne zmiany w organiźmie człowieka.

W moim przypadku miejscowy plan zagospodarowania wskazuje strefę ograniczonej zabudowy pas o szerokości 15 m wzdłuż linii 15kV, czyli 7,5 m od osi linii.

Uważam, że dla własnego bezpieczeństwa taka linia powinna przebiegać poza działką budowlaną.

Na mojej działce w 1991r. postawiono linię 15kV bez zgody jej właściciela i jako istotne odstepstwo od miejsca zaplanowanego do jej budowy. Linia ta miała zostać wybudowana w odległości 200m od mojej działki. ZE ze względu oszczędności zmienił jej przebieg, z omijającego teren osiedla na przez środek osiedla przez prywatne działki.

Drzewa posadzone przeszło 20 lat temu obecnie wrastają w przewody linii 15 kV. ZE wskazał, że to właściciel nieruchomości zobowiązany jest na swój koszt dokonać przecinki drzew zagrażającej linii 15 kV.

Przepisy znów zabraniają prowadzenia wszelkich prac przy linii 15kV będącej pod napięciem. Dlatego aby dokonać przecinki drzew będziesz musiał zapłacić ZE słone pieniądze za wyłączenie linii z pod napięcia.

NIe ma ustawy i prawo budowlane tego nie reguluje tylko Państwowe Normy. Ale te PN regulują realizację budowy linii energetycznej od budynków mieszkalnych już wybudowanych.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/54930-ile-m-dom-od-linii-%C5%9Bredniego-napi%C4%99cia/#findComment-1200779
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za tak wyczerpujące wyjaśnienia. A może wiecie jak wygląda akcja chowania takiej linii do podziemia, czyli okablowanie

i zakopanie? Podobno taki jest plan wobec niej.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/54930-ile-m-dom-od-linii-%C5%9Bredniego-napi%C4%99cia/#findComment-1201829
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.

 

Ten 1 m to czasem jest odległość przewodów linii niskiego napięcia od części budynku trudnodostępnej. Przy liniach SN jest to znacznie więcej ale fakt .że te strefyochronne wyznaczone w planie i tak są większe.

 

Co do przejścia na sieć kablową to trzeba wystąpić do ZE o wudanie warunków technicznych takiego przejścia następnie zrobić mapy, zlecić projektantowi opracowanie projektu budowlanego , uzyskać pozwolenie na budowę opracować projekt techniczny , dokonać wszelkich uzgodnień, zatwierdzić projekt w ZE , zlecić firmie prace budowlane jak to bywa przy pracach na pozwolenie na budowę. Tanie to nie jest a zależy jeszcze ile przęseł sieci.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/54930-ile-m-dom-od-linii-%C5%9Bredniego-napi%C4%99cia/#findComment-1227022
Udostępnij na innych stronach

W odległości około 5m natężenie pola magnetycznego wynosi około 48 nF. Nie jest to dawka groźna dla zdrowia człowieka. Lecz stałe przebywanie człowieka w takim PM może spowodować istotne zmiany w organiźmie człowieka.

 

Czy chodzi o ciągłe przebywanie w obrębie tego PM 48nF? Czy mieszkanie w domu, który będzie stał pobliżu takich drutów SN (min. 7,5m od drutów) też jest szkodliwe?

Czy były jakieś badania na ten temat?

Pytam, bo jestem zainteresowany taką działką, wszystko super, jeden minus - linia SN przechodzące przez 1/3 działki (z jednej strony wchodzi w 1/2 działki, wychodzi ok. 1/3 działki). W Planie Zagosp. Przestrz. jest pole ochronne 15 m wzdłuż drutów. Nawet nie wiem czy dom mi się zmieści, bo nie mam jeszcze wytyczonej działki - czekam dopiero na podział (ma być w tym tyg.).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/54930-ile-m-dom-od-linii-%C5%9Bredniego-napi%C4%99cia/#findComment-1231966
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jednodtki którymi się posługują niektórzy prawie nic nie mówią. Natężenie pola magnetycznego pochodzącego od linii elektroenergetycznych zazwyczaj mierzy się w A/m czasem pojawiają się mikro tesle. Nie ma też powodu ,żeby tylko składową magnetyczną rozważać bo akurat ta składowa zależy od natężenia prądu. Tak się składa ,że zazzwyczaj w sąsiedztwie budynków mamy jakieś odgałęzienia do jednej lub kilku stacji trafo.

Natężenie prądu w takich sieciach wynosi od kilku do kilkunastu amperów. Natężenie prądy w napowietrznych sieciach niskiego napięcia kilkutorowych w dodatku wynosi kilkaset A i jakoś się nikt tym nie przejmuje. Poza tym odległości od linii SN są znaczne natomiast do linii nn nikt jakoś nie boi się przybliżać.

W instalacjach przemysłowych prądy osiągają wartości kilku kA i tam dopiero zaczyna się problem z tym PM a mimo to ludzie pracują przy urządzeniach i nawet nikt nie zna chorób zawodowych z tym związanych.

 

Wpływ pola elektromagnetycznego też jest istotny przy liniach WN i NN a mimo to na całym świecie prowadzi się eksploatację tych linii bezwyłączeniowo czyli wykonują ludzie prace pod napięciem na tych liniach . Przy napięciu 220kV,400kV,750kV a na świecie ponad 1000kV ludzie wręcz podpinają się do przewodu fazowego i tam naprawdę oddziaływanie PE jest miliony razy większe niż od waszych linii 15kV a jednak żyją nawet na emeryturach.

Tak więc nie ma co siać paniki bo jeszcze naprawdę dojdzie do tego ,że nikt nie zechce się budować jeśli gdzieś gdzie wzrok siąga zobaczy jakąś linie napowietrzną .

Przepisy dziś obowiązujące są na tyle restrykcyjne ,że jeśli ktoś się do nich stosuje to napewno nie jest narażony na jakieś uboczne efekty linii SN.

W porównaniu z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym zasilanym dwustronnie, mikrofalówkami, komórkami, wi-fi monitorami komputerowymi, odbiornikami TV golarkami elektrycznymi i depilatorami, suszarkami do włosów linie SN to pikuś.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/54930-ile-m-dom-od-linii-%C5%9Bredniego-napi%C4%99cia/#findComment-1232021
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...