Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Samowola budowlana


Piotkaz

Recommended Posts

Czy zamontowanie kabiny w.c. w kuchni w miejsce usuniętej kuchenki węglowej jest samowolą budowlaną? Zarządca budynku twierdzi, że jest.

Kabinę w.c. wykonałem z płyty gipsowo-kartonowej, a muszlę klozetową przyłączyłem do istniejącego kuchennego pionu wodno-kanalizacyjnego. Do wentylacji zaadoptowałem przewód kominowy po zdemontowanej kuchence. Czu do takiej adaptacji konieczne są ekspertyzy rzeczoznawców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarządca nie ma racji.

Podany przez ciebie zakres robót nie wymaga pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia. Można prowadzić dyskusję, czy jest to "zmiana sposobu zagospodarowania części obiektu" z uwagi na "działalność zmieniającą warunki sanitarno-higieniczne" ale moim zdaniem taka rozszerzająca interpretacja jest w tym wypadku niedopuszczalna. Jeżeli mieszkanie było wyposażone w WC to przesunięcie go w inne miejsce nic nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zakres robot nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowe ani zgloszeniu. Takie zamierzenie powinno byc uzgodnione z administracja obiektu poniewaz korzystasz ze wspolnych przewodow kominowych a za bezpieczenstwo i stan techniczny budynku odpowiada administrator. Dodatkowo o sprawnosci przewodu dymowego i jego adaptacji na cele wentylacyjne powinienes zdecydowac po ekspertyzie kominiarskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zamierzenie powinno byc uzgodnione z administracja obiektu poniewaz korzystasz ze wspolnych przewodow kominowych a za bezpieczenstwo i stan techniczny budynku odpowiada administrator.

 

Wystarczy jeśli na swój koszt zrobisz ekspertyzę kominiarską (ok. 200 zł). Przewód po kuchence węglowej do którego się wpiąłeś na pewno jest tylko "twój" (nie mogło być wspólnych przewodów dymowych) więc jeśli mieszkanie jest własnościowe to za stan techniczny tego przewodu odpowiadasz ty a nie administrator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie masz racje - przewod kominowy nie moze byc wspolny, jednak sa rzeczy w ktore nawet "Hermaszewskiemu byloby trudno uwierzyc" a funkcjonuja.

Co do odpowiedzialnosci wlasciciela przewodu kominowego w budynku wielorodzinnym- watpie aby za infrestrukture techniczna elementu budowlanego "idacego" przez pare kondygnacji i pare mieszkan wlasnosciowych odpowiadal wlasciciel miejsca przylaczenia jednego z przewodow kominowych :roll: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...