Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator a okap kuchenny


Recommended Posts

 

Dzięki za linki, dobrze się dowiedzieć że robią taki urządzenia. Nie mniej jednak kanał do wyciągu okapu jest osobny a powietrze omija wymiennik. Dlatego też to urządzenie nie służy do odzysku ciepła a tylko do uproszczenia instalacji wentylacji. Pozostaje też pytanie o koszty filtrów do tych central.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 371
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przeczytałem kilka stron w temacie i wiem jedno - nie będę łączył okapu z reku.

Czy jeśli będę miał reku z możliwością ustawienia samego nawiewu na czas pracy okapu to mogę dać wywiew z okapu w komin? Czy mocno wyziębi mi pokoje w tym czasie?

Nigdy nie używałem okapu z f. pochłaniacza, ale po doświadczeniach z np. frytownicą z takim pochłaniaczem - słabo to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, dobrze się dowiedzieć że robią taki urządzenia. Nie mniej jednak kanał do wyciągu okapu jest osobny a powietrze omija wymiennik. Dlatego też to urządzenie nie służy do odzysku ciepła a tylko do uproszczenia instalacji wentylacji. Pozostaje też pytanie o koszty filtrów do tych central.

 

to już tylko zasyfienia wymiennika się boisz, kanał może być zasyfiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wszyscy z was w tym temacie mają kuchenkę elektryczną ????

 

Jestem w trakcie budowy domu, chciałem wentylację mechaniczną w kuchni (z kuchenką gazową), aby nie robić tam tam kratki wentylacji grawitacyjnej.

 

Ale kominiarz mi odpowiedział że w w kuchni (jeśli jest kuchenka gazowa) musi być zapewniona wentylacja grawitacyjna ponieważ ta kuchenka jest traktowana jako urządzenie gazowe typu "B" czyli pobiera powietrze do spalania z wewnątrz i zgodnie z polskimi normami musi być zostawiona w kuchni kratka wentylacji grawitacyjnej o powierzchni min 0,016 m2.

 

Jak to obeszliście?

czy faktycznie wszyscy stosowaliście kuchenki elektryczne

Edytowane przez pecet0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź nie na temat.

Gaz musi być na pewno, chyba że miałbym wybudować 200 mb przyłącza to by było mniej opłacalne. Jednak nie mam takich przeszkód i gaz będę miał wprowadzony na 100%

 

Wracając do pytania, okap lub pochłaniacz jest wymagany w kuchniach?

i czy może być zrezygnowane w całości z wentylacji grawitacyjnej pomieszczenie gdzie jest kuchenka gazowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź nie na temat.

Gaz musi być na pewno, chyba że miałbym wybudować 200 mb przyłącza to by było mniej opłacalne. Jednak nie mam takich przeszkód i gaz będę miał wprowadzony na 100%

 

Wracając do pytania, okap lub pochłaniacz jest wymagany w kuchniach?

i czy może być zrezygnowane w całości z wentylacji grawitacyjnej pomieszczenie gdzie jest kuchenka gazowa?

 

Odzysk ciepłą z wentylacji robi się przede wszystkim po to, by nie robić drogiego w eksploatacji i instalacji ogrzewania centralnego. Po co zatem odzysk ciepła z wentylacji, skoro gaz jest priorytetem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy z was w tym temacie mają kuchenkę elektryczną ????

 

Jestem w trakcie budowy domu, chciałem wentylację mechaniczną w kuchni (z kuchenką gazową), aby nie robić tam tam kratki wentylacji grawitacyjnej.

 

Ale kominiarz mi odpowiedział że w w kuchni (jeśli jest kuchenka gazowa) musi być zapewniona wentylacja grawitacyjna ponieważ ta kuchenka jest traktowana jako urządzenie gazowe typu "B" czyli pobiera powietrze do spalania z wewnątrz i zgodnie z polskimi normami musi być zostawiona w kuchni kratka wentylacji grawitacyjnej o powierzchni min 0,016 m2.

 

Jak to obeszliście?

czy faktycznie wszyscy stosowaliście kuchenki elektryczne

Zapytaj się kominiarza co ma wspólnego kratka wentylacyjna w kuchni z dostarczaniem powietrza do pomieszczenia w przypadku WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również planuję podpięcie "okapu" do rekuperatora. Ogólnie okapu jako takiego nie będzie, będzie natomiast zwiększany wyciąg WM. Jako że planuję dom piętrowy, mam wątpliwości w przypadku podkręcania prędkości przy okapie -- bo to zwiększy nawiewy w innych pomieszczeniach. Chciałbym ten efekt ograniczyć. Pytanie powstaje, czy lepiej zastosować dwa mniejsze rekuperatory i tym samym odseparować obieg górny od dolnego, czy też zamontować jeden większy rekuperator za to z przepustnicami aby ograniczyć nawiew/wywiew na piętrze. Może ktoś pokusi się o rozpatrzenie za i przeciw tych dwóch wariantów? Wiadomo, że dwa mniejsze rekuperatory zawsze będą droższe niż jeden mały, ale ew. przepustnice i sterowanie też swoje kosztuje. PS To co mnie najbardziej interesuje w systemie WM, to cisza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem opisy i oglądałem te schematy. Ale jak już wspomniałem w poprzednim poście, nie będę miał typowego okapu oraz nie będę chciał osiągać typowych dla okapu parametrów tj. wyciągu powyżej 300m3/h. Standardowo rekuperator(y?) będzie działać na minimalnej mocy, jedynie przy zwiększonej pracy przy palnikach moc będzie ew. zwiększana. Jedyne na czym mi zależy to aby nie zwiększać nawiewów/wyciągów na piętrze w czasie pracy "trybu okapu".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie inwestycja kompletnie nieopłacalna. To tak jakby chcieć do samego okapu dokupić oddzielny rekuperator w domu z WM. Kolejna sprawa, mnie w rozwiązaniu podpięcia okapu do WM chodzi między innymi o to, aby jak najbardziej oddalić od kucharza źródło hałasu jakim jest okap pracujący na "pełnych" obrotach. Powyższe rozwiązanie nie spełnia tego warunku. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Moja wizja jest taka, żeby jednak podpiąć okap do rekuperatora poprzez przepustnicę tj. zrobić trojak i do jednego końca wpiąć wywiewy z pomieszczeń, a do drugiego z okapu. Siłownik na przepustnicy steruje strugą a załączam go sterowaniem na okapie przy okazji zwiększając obroty rekuperatora (sama centrala wykonana tymi recami). Jedyne co mi nie przemawia za tym rozwiązaniem, a za wersją z pochłaniaczem to gigantyczne zwiększenie przedmuchu w wentylacji (do ponad 500m3/h) czy nie będzie wtedy zbyt mocno dmuchać z nawiewów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wizja jest taka, żeby jednak podpiąć okap do rekuperatora poprzez przepustnicę tj. zrobić trojak i do jednego końca wpiąć wywiewy z pomieszczeń, a do drugiego z okapu. Siłownik na przepustnicy steruje strugą a załączam go sterowaniem na okapie przy okazji zwiększając obroty rekuperatora (sama centrala wykonana tymi recami). Jedyne co mi nie przemawia za tym rozwiązaniem, a za wersją z pochłaniaczem to gigantyczne zwiększenie przedmuchu w wentylacji (do ponad 500m3/h) czy nie będzie wtedy zbyt mocno dmuchać z nawiewów?

 

Wysoka temperatura wywiewu, to i nawiewu, więc ograniczamy wentylację, bo powietrze zostanie pod sufitem. Poza tym, jest to od razu odczuwalne, zwłaszcza jak dom jest przyzwoicie izolowany i ma małe zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz czym jest bypass rekuperatora?

 

Nie ma czegoś takiego. Te rzeczy wzajemnie się wykluczają. Bypass może być tylko w centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła ( z rekuperacją) . Gdy działa bypass nie ma mowy o rekuperacji.

 

Nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem i chłodzeniem. Wentylacja ma mieć stały i niewielki strumień do wszystkich pokoi, ogrzewanie czy chłodzenie, jest modulowane i nie wszędzie potrzebne.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego. Te rzeczy wzajemnie się wykluczają. Bypass może być tylko w centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła ( z rekuperacją) . Gdy działa bypass nie ma mowy o rekuperacji.

 

Nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem i chłodzeniem. Wentylacja ma mieć stały i niewielki strumień do wszystkich pokoi, ogrzewanie czy chłodzenie, jest modulowane i nie wszędzie potrzebne.

 

a czy ja chciałem cokolwiek łączyć tzn. ogrzewać pomieszczenia wentylacją? Nie. Moim zamysłem jest podłączenie okapu jak w temacie rozmowy do wentylacji tylko poprzez regulowaną przez automatykę domową przepustnicę z siłownikiem.

 

A bypass jak działa to właśnie działa po to aby nie nagrzewać zbytnio świeżego powietrza wwiewanego do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...