Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Studzienka chłonna do deszczówki


Recommended Posts

Chcę coś takiego wykonać i dalibóg nie wiem jak się do tego zabrać :( .

Na działce mam podłoże gliniaste, więc wymyśliłem sobie, że powiniennem przekopać się przez glinę do żółtego piasku , ale nie wiem czy 1,5 m w głąb wystarczy, dach domu ma powierzchnię około 150 m2 , nie wiem czy średnica studni 80 cm nie będzię zbyt mała , następne pytanie : czym to wypełnić : kamieniami , zwirem. piaskiem :( .

Będę wdzięczny za wszelkie rady. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam o ile pamiętam 8 kręgów na 150 m2 dachu

 

maksymalny opad dzienny 50 mm x 150 m2 dachu = 7,5m3

max opad chwilowy - 24 mm x 150 m2 dachu = 3,6 m3

 

sa to wyliczenia bazujące na danych zeszłorocznych

pomijam wskaźnik retencji - jezeli dno studni chłonnej jest małoprzepuszczalne trzeba w miare przygotowac się na wyliczenia maksymalne.

 

np latem zeszłego roku w Opolu 9 lipca spadło w ciągu 20 minut ok 18 litrów deszczu na metr kwadratowy - co daje około min 2,7 m3 pojemności zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podłoże gliniaste i niestety nie przekopałem się przez glinę, ale znalazłem miejsce gdzie woda najlepij się wchłania. Wykopałem dół na dno wsypałem piach na to położyłem trzy beczki z wyciętym dnem. Beczki są ze sobą połączone rurami PCV. Do każdej beczki (jedna ma ok. 200 l)podłączyłem jedną rynnę. Wszystko zasypałem mieszanką piasku i ziemi. Od środkowej beczki wyprowadziłem do góry powyżej gruntu rurkę (5 cm średnicy) na wypadek gdyby jednak beczki nie pomieściły wody z dachu i nie zdążyłaby się ona wchłonąć. Wtedy zacznie się wylewać tą rurką , ale już z daleka od budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przeliczeniem jest tak:

normatywnie przy deszczu miarodajnym normy zakładają 130 l/ha/s.

Aktualnie należy przyjąć 200 l/ha/s ( nasze tornada i ulewy ), zatem :

200 x 0,015 x 900 x 0,9 = 2430 l = ok. 2,5 m3 zbiornik na deszczówkę.

Oczywiście chłonny, ale trzeba bezpiecznie przyjąć pojemność na

ok. 2 m3.

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest podłoże gliniaste ale tak na ok 50 cm. Przekopałem się do warstwy przepuszczalnej i wstawiłem konstrukcję zrobioną ze starych pojemników na piwo i złączonych do siebie górą skrzynek i znitowanych nitami zrywalnymi. Pojemniki owinięte geowłokniną. Coś podobnego ma chyba Marley w ofercie. Do środka dałem żwir i okrąglaki - tak do połowy. Dodatkowo na wierzchu położyłem folię i obsypałem tą konstrukcję piaskiem dając na wierzch skrzynki folię, przysypałem gliną dla uszczelnienia wyprowadzając rurką fi 50 przelew. Przelew jest zamkniety przykrywką którą przy dużej ulewie woda wypchnie na zewnątrz. Woda z rury spustowe poprzez osadnik z sitkiem dochodzi do skrzynki poprzez rurę kanalizacyjną fi 110. Rura w ostanim odcinku jest ponawiercana. Po ostatnich ulewach wszystko działało OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla jasności tylko napiszę, że do obliczeń powinno brać się powierzchnię rzutu dachu a nie powiercznię dachu braną do obliczania niezbędnych materiałow - bo pewnie wielu budowlańców przy ciągłym liczeniu ile to m2 wełny i dachówek jest potrzebnych może przez nieuwagę policzyć nie tą wielkość która jest właściwa :wink: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja wykopalem studnie, miala ona dac wode w czacie budowy. na 1,5-2 metrach pokazala sie woda, byla to zyla wodna. Wody mam ok 1,5 krega setki. Wody na budowe z niej nie wystarczy, no moze do murowania, ale na fundamenty korzystalem z pobliskiego rowu melioracyjnego :) gorzej bedzie ze stropem latem. Nie zaluje jednak zestudnie wykopaelm bo napewno do podlania ogrodka czy umycia samochodu wody wystarczy, a w pozniejszym okresie bedzie do niej doprowadzona woda dzeszczowa z dachu :)

 

Raz napuscilem do tej studni wody z rowu. cala studnie zapelnilem, to woda ladnie zeszla :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widząc jak na osiedlu obok którego przejeżdżam, wystawiane są wyeksploatowane lodówki - wybrałem najwieksze, przewiozłem przyczepką, wymontowałem agregaty i drzwiczki (za które złomiarze mało mnie nie wycałowali) i wkopałem po jednej do każdego spustu rynny, otworem do dołu, ok 2 - 3 m. od spustu..

 

Oczywiście od góry wyciąłem odpowiedni otwór i wprowadziłem spust wody.

 

Całość jest całkowicie niewidoczna a rury spustowe wchodzą pionowo w ziemię.

 

Działa znakomicie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam zamiar zrobić po drodze do studni drenaż rozsączający (rura drenarska ułozona w wykopie wypełnionycm piaskiem), a samą studnię wykopać na co najmniej 3 metry (niestety dopiero tam jest piasek) i wypełnić grubym żwirem. Żadnych pojemników zakopywać nie zamierzam, bo sama glina u mnie jest doskonale nieprzepuszczalna i spoista.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Mam zrobione małe studzienki osocznikowe na 3 metru w ziemię. Wszystko działa elegancko i woda wpływa i wsiąka w ziemię ale gdy przychodzą silne burze to studzienka wybija i woda wypływając spływa na trawę po opasce z kostki. Czy taki stan żeczy może wpłynąć niekorzystnie czy nie ma powodów do obaw?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako praktyk powiem jak zrobiłem.Wokół glina jak szlag a ja zrobiłem dwie studzienki po cztery kręgi. Mam ok.350 m.kw.dachu. Wodę ze studni używam do podlewania. Jest OK jedynie na wiosnę i jesien nie ma co robić z wodą i nadmiar trzeba wywalać za płot. Jeżeli wokół jest glina to trzeba wodzie dać szansę gdzieś spłynąć bo inaczej jest porażka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam podłoże gliniano - ilaste ale od -2m jest ilasty żwir który chłonie wodę. Mój układ jest następujący:

z 1/3 pow. dachu wodę odprowadzam do typowej studni chłonnej (fi=300),

z 2/3 pow. dachu do zbirnika na deszczówkę.

Zbiornik o poj. ok. 3,5 m3 jest wykonany nastepujący: typowe kręgi o śred. = 1,2 m z zamknięciem u góry. W dnie zbiornika (ostatni krąg był z dnem w całości) wykułem otwór na rurę PCV fi=160 i osadziłem ją w żwirze uszczelniając porządnym betonem. Wysokość rury nie może być wyższa niż środek rury przez który doprowadzamy deszczówkę (rura wprowadzona do zbiornika). Układ działa doskonale - pomysł wzięty w części ze spłuczki klozetowej starego typu. Potwierdzam że letnia burza może napełnić zbiornik i wtedy w zbiorniku pozostaje 3,5 m3 wody a nadmiar się przelewa do rury 160 i jest wchłaniany w podłoże pod zbiornikiem. Nawet w czasie kilkudniowych jesiennych słot lub wiosennych deszczy układ przyjmował całą wodę deszczową. Dodam że rzut dachu ma ok. 250 m2. Warunkiem działania każdego układu jest właściwe rozpoznanie np. na jakiej głębokości jakie mamy warstwy i ile chłoną wody - najlepiej oczywiście wykonać odwiert ale można też przy kopalniu pod fundamenty lub szambo wykonać dół na max. zasięg koparki (średniu do 4 m) i wtedy mamy wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...