Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rozbudowa istniejącej sieci wodociągowej


Recommended Posts

W decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanych przez Urząd Gminy sposób zaopatrzenia w wodę został określony jako studnia kopana.

Sąsiad posiada studnię wiec po pobraniu próbek i poddaniu ich analizie okazało się że woda nie nadaje się nawet do podlewania ogródka (zawiera metale ciężkie i barkerie występujące w szambach).

W raz z innymi sąsiadami chcieliśmy dokonać rozbudowy sieci wodociągowej na własny koszt, ale nie chemy przekazywać wodociągu na rzecz gminy. Gmina nie godzi się na to.

Czy w związku z powyższym taka decyzją może być zakwestionowana przeze mnie i czy mogę w jakiś sposób zmusić gminę do podciągnięcia do mojej działki wodociągu na ich koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wraz z siedmioma sąsiadami na wlasny koszt zbudowaliśmy 450 metrów wodociągu. Od momentu wlączenia go do sieci przez pięć lat kolejni chętni będą nam (inwestorom) placić za wlączenie się do niego weglug schematu: wartość inwestycji (np.40 000) dzielona jest na ilość inwestorów (:cool: co daje nam 5000 i tyle nam placi pierwszy chętny. Drugi chętny zaplaci 40 000/9= 4 444 itd. Zostanie na dniach podpisana stosowna umowa pomiędzy nami a gminą. Po 5 latach wodociąg przechodzi na wlasność gminy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcieliśmy w podobny sposób rozwiązać ten problem jak Wy, ale podczas rozmowy w "mojej" gminie wójt stwierdził, że przepisy kodeksu cywilnego (art.49 i art.191) mówią, że nowo rozbudowana część wodociągu po podłączeniu do sieci gminnej przechodzi automatycznie na rzecz gminy.

Jeżeli udało się Wam w jakiś sposób "obejść" te przepisy to prosiłbym o podanie sposobu.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: martines dnia 2003-03-10 14:57 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jest - w momencie wlaczenia odcinka sieci do sieci staje sie on wlasnoscia wlasciciela sieci (gminy, zakladow wodociagowych etc). Wlasciciel powinien zawrzec stosowna umowe o przejeciu majatku (odpłatną) a jezeli tego nie zrobi mozna dochodzic od niego zwrotu kosztow budowy na zasadzie nieuzasadnionej korzysci (KC).

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Chcielibyśmy jednak wybudować ten wodociąg i nie odliczać go jako darowizny, tylko uzyskać zwrot od osób które w porzyszłosći będą chciały się podłączyć.

Pytanie do "dobrzykowice" na jakiej podstawie prawnej gmina zgodziła się z wami zawrzeć umowę i jeżeli można prosić o więcej szczegółów. Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...