Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Studzienka pod hydrofor


Deks

Recommended Posts

Witam i prosze o porade.

Mam działke letniskową i musze gdzieś umieścić hydrofor. Początkowo pomysł był aby umieścic go w magazynku ale jest obawa ( 12m od studni) że nie zaciągnie wody.

Musze wykonać studzienke na hydrofor. Nie musi być głeboka ok 1m.

Zastanawiam sie jak to zrobić. Myslałem żeby wymurować ją z bloczków fundamentowych M6. Jest tylko problem z uszczelnieniem.Otóż działka jest podmokła i studzienke trzeba dobrze uszczelnić bo na bank bedzie sie zbierać woda. I teraz moje pytanko jak to zrobić? Zastanawiam sie nad folią np taką do oczek wodnych. Zrobił bym wylewke z betonu jako fundament i zalał bym tym tą folie. Folii bym dobrał tyle że jednocześnie pokryła by ścianki boczne. Czy to dobry pomysł?A może inny patent?

Z góry dziękuje za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ma nie zaciagnac wody ze studni?

Jak gleboko jest do lustra wody?

Odleglosc 12m jest w poziomie czyli woda w pewnym sensie juz sama plynie... - u mojego dziadka jest ok. 20m do hydroforu od studni a jest to rozwiazanie zainstalowane jakies 15-20 lat temu (sam hydrofor bez pompy glebinowej).

Z budowa studni pod pompe to najlatwiej zrobic ja z prefabrykatow betonowych albo z tworzywa - poza tym 1m to troche za malo - moze przemarzac... (minimum 1,2) no chyba, ze bedziesz na zime demontowal (jak to czyni wiele osob z wiadomych wzgledow:(

Oczywiscie w przypadku tego magazynku tez trzeba zapewnic niezamarzalnosc albo mozliwosc demontazu i osuszenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak:

 

- wkopałem 1 krąg betonowy tak aby wystawał ok. 15cm

- dno zaizolowałem folią i zabetonowałem

- oczywiście doprowadziłem prąd i sterowanie zaworami do podlewania

- pod hydrofor (kompaktowy gardeny) zrobiłem wanienkę z 2 mm pleksi aby woda, która przy ulewach może zalać studzienkę nie uszkodziła hydroforu

- mam to już 1,5 roku i się sprawuje

- na wierzch zrobiłem klapę z grubej płyty OSB i obiłem to blachą aluminiową

 

Ważną rzeczą jest dobór hydroforu aby zmieścił się w kręgu oraz był wydajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...