Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panie Andrzeju mam pytanie co do wróblówki.

Otrzymałem taką ze podstawkami na dole http://www.dachyonline.pl/galerie/w/wroblowka-z-wentylacja-g_146.jpg

Z tego co wyczytałem są to podstawki umożliwiajce montaż uchwytów do rynny.

U mnie jednak rynny będa przymocowane do deski czołowej... czy w takim przypadku oderwać te plastikowe podkładki? czy wymienić na takie bez tych podkładek

Róznica jest również w wysokości te co mam mają 3cm. Bez podkładek pewnie 2 - 2,5 cm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panie Andrzeju w kilku miejscach zauważyłem przecieki po deszczu , w jaki najlepszy sposób poprawić nieszczelności jakimś mazidłem posmarować ? na papę nabite są kontrłaty, łaty będą za rok w momencie kładzenia dachówki ,oraz w jaki najlepszy sposób stwierdzić na dachu miejsce nieszczelności przebić czymś od spodu ażeby zlokalizować na zewnątrz dachu? pozdrawiam Edytowane przez prezes413
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie widać dziury to nie wiadomo. w którym miejscu cieknie. Radzę nie robić dodatkowych otworów tylko w okolicy przecieku uszczelnić kontrłaty lepikiem na zimno (taka masa do podklejania gontów bitumicznych - jest w tubach i w wiaderkach). Mogą wystąpić pęknięcia papy na desce i nie będą widoczne od spodu. Należy zatem dokładnie przepatrzeć dach. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy podczas upałów , niektóre nieszczelności się same nie uszczelnią jeśli to jest papa asfaltowa to powinna się trochę rozciągnąć ? Ocynkowane papiaki mam poprzybijane na całości dachu i tak myślę żeby je posmarować oraz uszczelnić kontrłaty tym Siplast Dach Szybka Izolacja SBS firmy ICOPAL lub Abizol KL DM

Pozdrawiam

Edytowane przez prezes413
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

 

Folia WPP, kontrłata, łata, dachówka ceramiczna.

 

1) Jakimi wkrętami/gwoździami mocować obróbki aluminiowe a czym z blachy stalowej powlekanej? Miedzianymi? Stalowymi? Ocynkowanymi?

2) Myślałem o obróbkach aluminiowych w koszach i przy kominach a o zwykłej blasze powlekanej płaskiej do obróbek przyściennych, okapie itp... Czy

to rozwiązanie jest akceptowalne czy pozbawione sensu? Nie chodzi mi o różnice w trwałości tych blach tylko o różnicy w materiale, czy mogą się

stykać z sobą takie różne materiały i czy nie będzie korozji na ich styku? Chciałem po prostu trochę zaoszczędzić kupując na wszystkie obróbki oprócz kosza i kominów blachę stalową powlekaną.

3) Jakimi wkrętami (stalowymi, miedzianymi, ocynkowanymi?) przykręcać docinane dachówki (zarówno bezpośrednio do łaty jak i za pomocą drutu) w

koszach i narożach w przypadku aluminiowych obróbek kosza?

4) W jednej z hurtowni powiedziano mi że w przypadku deski okapowej obitej blachą nie powinno się stosować uchwytów do rynny mocowanych do deski

tylko haków nakrokwiowych. Czy spotkał się Pan z czymś takim bo w większość dachów które widzę mocowanie jest do deski okapowej.

Być może był to jakiś skrót myślowy handlowca i nie można tego wykonywać w pewnych przypadkach (np blacha aluminiowa i uchwyty stalowe

doczołowe itp...)? A może handlowiec chce mnie naciągnąć na haki nakrokwiowe?

5) Czy ma Pan jakieś zdjęcie pokazujące jak powinny być połączone rynny koszowe lukarny z sobą? Wiem że "szczelnie" :) ale nigdzie nie mogę znaleźć dobrego zdjęcia. Czy na zdjęciu z poniższego adresu jest to dobrze wykonane czy źle?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f15368a9f6384820.html

6) Czy połączenie rynien koszowych należy jeszcze dodatkowo uszczelnić czy wystarczy jak zakryje je taśma kalenicowa i gąsior wchodzący pod dachówkę na głównej połaci?

7) Czy obróbka przyścienna lukarny powinna nachodzić na pas nadrynnowy (opcja z deską klinową) czy pod pas nadrynnowy wprost do rynny?

8/ Czy rynna koszowa powinna nachodzić na pas nadrynnowy (opcja z deską klinową) czy wprost do rynny pod pasem nadrynnowym wprost do rynny?

9/ Czy w przypadku stosowania dachówek szczytowych skrajnych trzeba pod dachówki skrajne stosować obróbkę blacharską czy wystarczy sama folia wywinięta do góry i zamocowana do deski szczytowej?

Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi :)

Pozdrawiam:

krisgie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju,

poniżej w załączeniu przesyłam zdjęcia części dachu, które mnie dzisiaj zaniepokoiły. Pytanie jest czy to wszystko jest wykonane zgodnie ze sztuką? Na pierwszym zdjęciu chciałam ująć wielką ilość podkładek na łączeniach łat z kontrłatami, drugie przedstawia podkładkę w przybliżeniu. Nie wiem czy to jest normalna praktyka, bezpieczna dla dachu i dachówek w przyszłości czy może moja ekipa coś namieszała i teraz próbują wszystko wyprostować. Natomiast na trzecim zdjęciu starałam się ująć widok na krokwie w pomieszczeniu nad garażem. Wygląda to jakby coś się rozjechało i nie pasowało. Są tylko dwa takie miejsca na całym dachu i właśnie jeden z nich na zdjęciu. Nie wiem czy to ma jakiś wpływ na konstrukcję? Czy te krokwie nie powinny łączyć się całą powierzchnią ze sobą? Będę wdzięczna za pomoc.

 

DSC04635.jpg DSC04642.jpg DSC04648.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładanie pod łaty czyli wyprowadzenie płaszczyzny połaci to normalna i poprawna praktyka. W wielu przypadkach świadczy dobitnie o mizernej wiedzy i doświadczeniu cieśli. Natomiast podkładanie takich wiórów to zła praktyka. Ja stosuję cienką sklejkę wodoodporną a nawet papę. Co do ostatniego zdjęcia to na jego podstawie trudno mi się wypowiedzieć. Radzę zasięgnąć opinii kierownika budowy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"krysgie" na te pytania powinien odpowiedzieć Twój dekarz!

ad.1. Blachę aluminiową można każdymi choć najlepsze są aluminiowe. Blachę powlekaną ocynkowanymi. Wkręty tzw. "farmery".

ad.2. Aluminium jest materiałem neutralnym czyli takie rozwiązanie jest możliwe.

ad.3. Ocynkowanymi, drut miedziany, cynkowany ogniowo lub nierdzewny. Kosza nie dziurawimy!

ad.4. To dobrze, że tylko w jednej! Oczywiście można stosować haki doczołowe.

ad.5. Nie rynny koszowe a blachy koszowe. Na załączonych zdjęciach jest poprawnie, do tego należy zastosować odpowiednie uszczelki ja stosuję rozprężne (puchnące).

ad.6. Nie ma potrzeby.

ad.7 i 8. Obie powinny nachodzić na pas nadrynnowy.

ad.9. Trudno mi odpowiedzieć na podstawie takiego opisu ale generalnie nie ma potrzeby stosowania jakiejś dodatkowej obróbki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...