Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Należy nadbić pierwszą łatę lub zastosować kratkę z grzebieniem tak aby pierwszy rząd dachówek tworzył z pozostałymi jedną płaszczyznę. Kąt nachylenia połaci nie ma tu nic do rzeczy. Dachówki nie muszą a nawet nie powinny ciasno przylegać do ściany. Radziłbym zastosować tam pół szerokości taśmy kalenicowej i dopiero ją przykryć obróbką blacharską. Nie zaszkodzi na mniejszym daszku zastosować dachówki wentylacyjne. Pozdrawiam.

 

Witam Panie Andrzeju jakiś czas temu doradzał Pan w jaki sposób właściwie zakończyć połać dachową garażu przylegającą do ściany szczytowej, wreszcie pogoda pozwala aby dokończyć ten dach więc mam jeszcze jedno pytanie jak powinna być zamocowana obróbka blacharska i taśma kalenicowa do ściany szczytowej na której jest przyklejony styropian 15 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Taśmę (najlepiej aluminiową) tniemy po długości na pół. Firmowy brzeg z klejem butylowym odpowiednio formujemy i przyklejamy do dachówki. Drugi cięty brzeg wykładamy na ścianę łącząc ją ze ścianą paskiem kleju butylowego. Nad taśmą nacinamy w elewacji (w styropianie) szlic na głębokość 20 mm najlepiej szlifierką z tarczą diamentową. W ten szlic najlepiej wprowadzić bezbarwny klej-uszczelniacz dekarski (np. Colozinc), wcisnąć odpowiednio ukształtowaną obróbkę blacharską i uzupełnić klej. Na koniec wygładzić klej zwilżonym palcem. Mocowanie mechaniczne zbyteczne. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju,

mój przyszły wykonawca upiera się, żeby po zdjęciu blachy przymocować płytę OSB do łat.

Wg. niego tak będzie lepiej, ze względu na łączenia a wentylacja i tak będzie działać, bo pod łatami są kontrłaty i będzie przestrzeń.

Czy takie wykonanie jest do przyjęcia czy upierać się aby zdemontował łaty?

Przejrzałem wiele wykonań (w internecie) i nie znalazłem takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak zrobić o ile łaty są w dobrym stanie, są stabilnie mocowane i mają przekrój 6x4 lub 5x5. Wówczas płyty mocujemy wkrętami. Plusy tego rozwiązania to nie usuwamy łat i nie mamy odpadów na płytach. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę żeby gonty bitumiczne montować wkrętami choć oczywiście można wkrętarką za sprzęgłem. Pewnie sam będziesz krył dach? Odstęp welny tak jak przy pełnym deskowaniu minimum 2 cm. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pani Andrzeju jeszcze pytanie dt. mocowania uchwytów szczytowych do mocowania instalacji odgromowej.

W jaki sposób mocowane są te uchwyty w przypadku wywietrzników kalenicowych.

Przykręcane do tych plastikowych elementów czy poniżej, do płyty?

Przypomnę, poszycie gontowe.

Bo jeśli zdecyduję się na zamontowanie instalacji odgromowej, wyobrażam to sobie tak, że uchwyty będą w całej kalenicy, natomiast do zejścia z dachu

wykorzystałbym obróbkę blacharską krawędzi (żeby nie kręcić uchwytów do gontu)

Pozdrawiam świątecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kalenicę potrzebny będzie specjalny uchwyt albo pojedynczy płaskownik kręcony poniżej ale wystający nad kalenicę. Natomiast sprowadzenie drutu przy szczycie jest bezproblemowe. Wsporniki należy montować w trakcie krycia gontem i stopkę nakrywać kolejnym paskiem gontu.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Adrzeju, czy skosy betonowe można ocieplać pianką natryskową? Szef ekipy murarzy, z którym rozmawiałem o żelbetowym stropie nad poddaszem zasugerował takie rozwiazanie. W jaki sposób można zabezpieczyć tą piankę przed ptakami, gryzoniami? Jaka izolacja pomiedzy pianę a blachę - folia a może papa?

Pozdrawiam!

Edytowane przez kemot_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Powinna być to pianka komorowozamknięta. Powinna się skończyć ~3 cm poniżej krokwi. Pozostaje tylko kwestia jak ją wyrównać i zaciągnąć klejem. Ja stosuję na betonowe skosy styropian. Krycie wstępne zdecydowanie papą na deskowaniu lub płycie OSB. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koszu na deskowaniu lub OSB zawsze montuję blachę koszową wykonaną z blachy stalowej ocynkowanej. Wykonuje kosze jednostronnie cięte czyli gont z jednej połaci wykłada się na koszu (na blasze koszowej) i przechodzi na drugą połać. Natomiast gont z tej drugiej połaci dochodzi do linii kosza (jest cięty około 1 cm nad linią kosza i podklejany masą bitumiczna na zimno. Ostatni gwóźdź jest bity nie bliżej niż 15 cm od linii kosza. W obrębie kosza wykłada się całe listki. Nie łączy się listków w obrębie kosza. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Panie Andrzeju, to już ostanie pytania ale nie mniej ważne od pozostałych, bo diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Jak w praktyce jest z zużyciem gwoździ i uszczelniaczy.

Czy da się to jakoś przeliczyć np. na 100m2 ?

Np. jak gęsto trzeba przybijać papę podkładową jeśli będzie na niej gont i tych gwoździ w całym dachy będzie od groma? :D

No i jak długie te gwoździe? Do gontu 5,4mm grubego i płyty 18mm + 1,5mm papy zastosować 30mm?

Do papy natomiast 25mm? Też skrętne?

Może lepiej taką papę jak mida roof fix (1,5mm grubości) przymocować jakimiś zszywkami?

Czy lepiej kupić uszczelniacz w wiaderku czy w w tubce?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...