Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panie Andrzeju

 

Czy mógłby mi Pan wyjaśnić różnicę pomiędzy dachówkami wentylacyjnymi a kominkami? Czy można je stosować zamiennie czy ich zasada działania jest całkiem różna?

Przesłałam dach do wyceny kilku hurtownikom i o ile w kwestii ilości dachówek podstawowych skrajnych i gąsiorów potrzebnych na mój dach są raczej zgodni o tyle jeśli chodzi o dachówki wentylacyjne i kominki rozbieżności są znaczne.

W jednej ofercie mam np. 3 kominki i ani jednej dachówki wentylacyjnej, w innej 20 dachówek wentylacyjnych i żadnego kominka a jeszcze innej 1 kominek i 16 dachówek wentylacyjnych….

Dach mam prosty dwuspadowy+garaż w sumie 260m2, kąt nachylenia 42st. Jaka jest Pana opinia jako praktyka w tej kwestii, może mnie Pan „uświadomić” i coś doradzić?

z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to dwa różne produkty o różnym przeznaczeniu. Kominki wentylacyjne służą do wentylowania pomieszczeń technicznych i mieszkalnych, wentylacji strychów nieużytkowych i odpowietrzenia kanalizacji. Natomiast dachówka wentylacyjna (nawiewna) jest systemowym elementem pokrycia dachu służącym do wspomagania wentylacji przestrzeni pomiędzy folią lub papą a dachówkami. Stosuje się je w czwartym rzędzie od kalenicy w przypadku, gdy połać dachu jest dłuższa niż 6 m. Natomiast przy bardzo długiej połaci dodatkowo w jej połowie. W skomplikowanych dachach mogą służyć jako elementy wywiewne. Czasami są stosowane jako elementy ozdobne (na monotonnym dachu). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jeśli dobrze rozumiem to na moim prostym dwuspadowym dachu o długości 12 m spokojnie wystarczyłoby po 2-3 dachówki wentylacyjne na każdej połaci, a nie jak sugerują sprzedawcy 20szt?

 

a czy nie ma zagrożenia że przez takie dachówki śnieg łatwiej dostaje się na folię? czy nie lepiej zrezygnować z nich zupełnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość połaci to długość krokwi i jeżeli ta długość przekracza 6 m to te dachówki być powinny. W każdym polu pomiędzy krokwiami jedna. Śnieg dostanie się pod dachówkę każdą szczeliną. Dach chroni przed śniegiem tzw. krycie wstępne i to ono powinno gwarantować 100% szczelności. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam.

Panie Andrzeju może mi też uda się skorzystać z Pana opini.

Dach typu szwedzkiego, nachylenie jednej strony około 5%, drugiej około 10%. Niestety bezpośrednio na papę była położona blacha. Jesienią zeszłego roku w kilku miejscach zaczęło przeciekać, uszczelnione chyba biteksem, ale teraz koniecznie trzeba z tym coś sensownego zrobić. Fachowiec, który mnie ostatnio odwiedził, stwierdził, że nie trzeba ściągać blachy, tylko na niej położyć powiedzmy "kratę" drewnianą, a na niej z kolei blachę. Proszę o opinie, czy faktycznie można tak zrobić, czy to ma sens (wg forumowiczów NIE!!!)?

Proszę również o poradę co byłoby najlepsze.

Zdjęcia dachu:

http://foto.onet.pl/5lglr,veqqugucc8jh,u.html?V=1

z góry dziękuję Mariola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...