Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szanowy Panie Andrzeju!

Planuję budowę domu o dachu 2-spadowym (nachylenie 30 stopni) i szerokich okapach (ponad 1 m) pokryty dachówką ceramiczną wielkofornatową - i tu pojawia się problem - podobają mi się rynny wbudowane w okap - dość szeroko stosowane w Niemczech w domach typu Huf-House - dwie deski pod kątem 90 stopni tworzące rynnę, pokryte blachą (najczęściej alucynk) wystają poza okap ok 1 m - mogą być zakończone łańcuchami (brak rur spustowych).

Niestety nie znalazłem bliższych informacji o takim rozwiązaniu - czy jest one bardzo skomplikowane i kosztowne? Czy może je wykonać bez problemu dobry dekerz? Czy są w tym rozwiązaniu jakieś "specjalne chwyty"?

 

Może ten temat zainteresuje również innych forumowiczów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak dobrze rozumiem jest to koryto biegnące wzdłuż okapu. Element dość trudny do wykonania. Pracochłonny a więc i kosztowny. Rozwiązanie stosowane do płaskich pokryć (łupek, płytki włóknocementowe, karpiówka). Będę takie rozwiązanie wykonywał na lukarenkach w realizowanym dachu. Wyłożę miedzią lub taśmą ołowianą. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Andrzeju, mam kilka pytań:

 

1. jaki rodzaj kosza należy zastosować pod dachówkę poprzecznie czy podłużnie tłoczony, który lepszy w praktyce?

 

2. jak przymocować wróblówkę z kratką wentylacyjną? Rozumiem że na niej leży ostatni rząd dachówek, pod wróblówką musi być łata do której ta jest ona przymocowana i z tego wynika że ta łata leży bezpośrednio na membranie dachowej i jak dla mnie jest tu chyba coś nie tak bo woda spływająca z membrany będzie wpływać w tą łatę czy tak? Jak to w końcu ma być?

 

3. Mniej więcej w połowie tej strony JP68 pytał Pana o swój dach i zawarł zdjęcia. Na pierwszym ze zdjęć widać dach z boku i boczną obróbkę krokwi. Nie jest to płaska blacha tylko coś w rodzaju łusek. Co to jest jak się nazywa, jak się to wykonuje lub gdzie zamawia. Bardzo ładnie to wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być dobrze! :wink: Sprawa wykonania okapu jest bardzo istotna i każdy dekarz ma w tej kwestii własne przemyślenia. Część okapów jest jedna źle wykonywana. Żadnej łaty na brzegu okapu nie powinno być. Wróblówka z kratką wentylacyjną ma stopki umożliwiające swobodny wypływ wody. Okap powinien być tak wykonany aby umożliwiał swobodny wypływ wody i wlot powietrza pod pokrycie.

Przy kryciu dachówką zakładkową o ile nie występują obróbki miedziane stosuję kosze poprzecznie tłoczone. Takie przetłoczenia dobrze usztywniają kosz i spowalniają spływania wody. Należy pamiętać przy montażu o zachowaniu tego samego kierunku przy łączeniu blach.

Na pasy podrynnowe, szczyty, boki i przody lukarenek (facjatek) oraz kominy stosuje się łupek lub jego imitację w postaci płytek włóknocementowych gładkich lub z fakturą. W omawianym przypadku były zastosowane płytki włóknocementowe kolorze grafitowym (inne kolory to: biały, brązowy, ceglasty) fakturą. Najpopularniejsze to Struktonit firmy Euronit oraz płytki Izopolu Trzemeszno. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Proszę się jeszcze wypowiedzieć jak z trwałością takich łupków, czy kolor nie wyblaknie, farba nie zejdzie itp. Jak z kolorem białym, żółknie?

Jak montuje się rynnę na takie łupki na uchwytach tych czołowych (co się przykręca do deski czołowej) czy wieszakowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Tak jak napisałem. Tak jak radzi inspektor. Dodatkowo osłonić wycięte otwory folią wysoko paroprzepuszczalną i zapewnić wlot powietrza przy okapie. Pozdrawiam.

 

Czy zakrycie wyciętych otworów folią nie spowoduje ponownego zamknięcia otworów, czy będzie odpowiednia cyrkulacja powietrza przez folię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia wysoko paroprzepuszczalna stawia taki opór parze wodnej jak szczelina powietrzna o szerokości 2 cm (Sd=0,02). Zamiast folii można zastosować wywietrzniki pod warunkiem, że ich wysokość pozwoli na zmieszczenie się pomiędzy łatami. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju, Czy mógłby Pan powiedzieć, co może być przyczyną, że niektóre dachówki spod gąsiorów się wysuwają jak na zdjęciach ? Dotyczy to tylko niektórych dachówek pod gąsiorami.

Czy one pod gąsiorem są jakoś/powinny być specjalnie mocowane ? .

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/d8386c7f0935a345.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/b31e667e7f891835.html

 

Pytam, się bo dom z tą dachówką jest na sprzedaż i chcę jakoś uczciwie tę kwestię z kupującym rozegrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to partackie wykonanie dachu a dokładniej naroża. Cięta dachówka powinna być mocowana przy pomocy specjalnej klamry do ciętej dachówki lub po nawierceniu otworu drutem miedzianym (może być inny ale niekorodujący) do łaty narożnej. Większe kawałki po nawierceniu można mocować krętem do łaty. W przedstawionym przypadku cięte dachówki zostały położone na zamkach niższych dachówek i dociśnięte taśmą z klejem butylowy stosowaną pod gąsiory. Niestety klej się rozwarstwił (bardzo częste zjawisko) a dachówki na skutek działania wiatru wysunęły się z górnych zamków. Należy to koniecznie poprawić gdyż taka dachówka w każdej chwili może spaść z dachu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, prosze napisać na co szczegónie zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy pokrycia z dachówki cementowej. Zanim zdecyduje się na dekarza to chciałbym wcześniej zobaczyć jakieś dachy robione przez niego. Niestety nie wiem którym miejscom się szczególnie przyjrzeć.

 

A może Pan Panie Wilhelmi byłby zainteresowany, mieszkam 70km od Łodzi ( Kamieńsk, obok trasy DK1 ), dach dwuspadowy z dwoma lukarnami pod pełnym deskowaniem ok. 250m2, 4 okna dachowe, rynny i podbitka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tą papę kupił dekarz nie byłoby problemu bo wymieniłby ją na własny koszt! A tak wykonał pracę z powierzonego materiału.

Krycie wstępne ma umożliwić spłynięcie skroplin a nie ich odparowanie. Montowanie na tej papie jakiejkolwiek folii nie ma sensu bo nie zlikwiduje ona pofalowania. Rozwiązania mogą być następujące:

- nabicie i uszczelnienie kontrłat lepikiem na zimno, folia, kolejna kontrłata i łaty,

- zerwanie tej papy lub wycinanie wybrzuszeń i montaż nowej (podkładowej termozgrzewalnej),

- likwidacja wybrzuszeń przez nacinanie, uszczelnienie lepikiem na zimno, montaż folii (np. czarna budowlana), kontrłaty i łaty. Pozdrawiam.

 

Panie Andrzeju,

ja mam podobny problem.

Dach mam pokryty papą na osnowie z tektury przybitą papiakami do tych desek. Szczególnie od strony północnej papa jest obecnie mocno pofałdowana.

W związu z powyższym proszę o informację czy na taką papę można przybić kontrłaty i łaty i dach pokryć dachówką czy istnieje konieczność zastosowanie jedego z proponowanych przez Pana sposobów wyrównania powierzchni (czym grozi przykrycie dachówką pofałdowanej papy ?)

Nadmieniam że papa zoatała zakupiona w zakładzie dekarskim. Czy w związku z tym mogę domagać się wykonawcy wymiany pofałdowanej papy ?.

Edytowane przez TadeuszK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pofalowanie papy nie jest żadną wadą! Wadą jest jakoś papy użytej jako krycie wstępne. Skoro dach nie przecieka to można wykona krycie docelowe należy jednak pamiętać o zaizolowaniu gwoździ i kontrłat. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pofalowanie papy nie jest żadną wadą! Wadą jest jakoś papy użytej jako krycie wstępne. Skoro dach nie przecieka to można wykona krycie docelowe należy jednak pamiętać o zaizolowaniu gwoździ i kontrłat. Pozdrawiam.

 

Dziękuję za odpowiedź.

Czy aby zaizolować gwoździe wystarczy pomalować je lepikiem na zimno np. Izolbetem-K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...