Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam panie Andrzeju, podziwiam wątek i dużą wiedzę, żałuję iż wcześniej nie trafiłem na to część forum. Mam kilka pytań jestem po odbiorze dachu i opłacie części wynagrodzenia dekarza. Zostawiłem sobie 10% na zapłatę po odbiorze. Mam jednak kilka wątpliwości do do wykonanych prac.

- Blachę (smart) planija) przykręcono nie do 2 a co trzecią falę, również przy okapie. Nie skręcono wzdłużnych połączeń blachy na krótkie śruby, tylko zastosowano wkręt przy łączeniach (jeden wkrętów mocujących blachę trzyma również zakład), wygląda to solidnie tylko czy tak powinno być i byle wiatr tego nie uszkodzi?

- 2 wiatrownice kończą się w dole fali. Dekarz zapewniał iż poodginał, blachę pod wiatrownicą przy szczytach i nie będzie lecieć bokami.

- nad kominami jak i oknami nie zrobiono rynienek z foli czy też blachy. (kąt dachu to 42o) Dekarz twierdzi iż jeżeli folia jest prawidłowo wywinięta na komin nic nie bedzie się działo. Czy ewentualnie zrobienie takiej rynienki od spodu jest możliwe? Czy jest ona wymagana, myslę o skraplaniu się wody

- Okna dachowe wstawiono wcinając się w blachę a wcięcia w miejscach łączeń fartucha z blachą uszczelniono silikonem. Gdzieś czytałem iż takie wykonanie jest poprawne / dopuszczalne.

 

Czekam na pana opinię z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blachodachówka jest jednym ze szczelniejszych pokryć co nie zmienia faktu, że rynienki odprowadzające powinny być a ich zamontowanie jest w interesie dekarza. Montażu rynienek nie można wykonać od wewnątrz. Opisany montaż okna jest jak najbardziej poprawny. Co do pozostałych kwestii to parę zdjęć pozwoliłoby na udzielenie profesjonalnej opinii. Pragnę podkreślić, że to wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za szczelność i poprawne wykonanie pokrycia dachu i udziela stosownej gwarancji. Śladem faktury należy takiej gwarancji się domagać. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesylam fotki dachu, liczę na merytoryczną ocenę. Co do rynienki dekarz obiecał wykonać ją nad oknami od środka. Pan z kolei pisze ze to jest niemożliwe a może po prostu trudne do wykonania? Czy blacha krecona co 3 falę może tak pozostac? Czy ewentualnie podokrecac na brzegach? Troche boje sie ponownie wpuszczac ich na dach zawsze to rodzi możliwości uszkodzenia zadrapania blachy. W tym poscie 5 zdjec

SSA57271.jpg

SSA57273.jpg

SSA57274.jpg

SSA57275.JPG

SSA57277.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okapie powinna być przykręcona każda fala. Dolnej części kołnierza okna połaciowego nie powinno się przykręcać. Na połaci wkręty powinny być mocowane naprzemiennie. Więźba wykonana niedokładnie, krokwie szczytowe nie są prostopadłe do okapu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli dokręcić przy okapie każdą falę, tylko co z połacią zostawić czy dokręcać jeszcze wkręty może w falach wolnych?? Z tym dokręceniem okna to wiem iż kołnierz nie powinien byc dokręcany niestety nic z tym juz nie zrobię, a naprawić tego się nie da. Więźba faktycznie przy 1 krokwi zewnętrznej mogla byc nieprostopadła niestey tego nie sprawdziłem i tak juz pozostanie jak pan sądzi czy mogą byc z tego tytułu jakieś przecieki pod blachę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nocowanie każdej fali w miejscu zakładu jest podstawową zasadą przy kryciu tym materiałem. Mniej wkrętów to oszczędność czasu przy montażu a jak robocizna zgodzona z materiałem to kolejne oszczędności. Jak ktoś jest tani to właśnie tak oszczędza nie kręci zakładów i okapów. Połączenia radzę dokręcić. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana,

Jestem pod wrażeniem Pana wiedzy i doświadczenia na temat pokryć dachowych. Będę wdzięczna za wyrażenie Pana opinii o blachodachówce Gerard Corona z posypką. Budujemy dom drewniany, który będzie usytuowany na działce leśnej, a takie pokrycie dachu rozpatrujemy. Moje obawy dotyczą właśnie miejsca, czyli lasu, gdzie sypie się igliwie oraz rośnie mech, który kwitnie pyląc na wiosnę - czy w takich warunkach chropowata faktura tego rodzaju dachu się sprawdzi? Może Pana zdaniem warto byłoby pomysleć o innych rozwiazaniach pokrycia dachu? O jakich?

Załączam pozdrowienia, Gosia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawdziwy cud, że nie skończyło się zawaleniem choć ta groźba jest całkiem realna. Wygląda na to, że konieczny będzie remont dachu. Bez zdjęcia pokrycia może się nie udać wyprostować więźbę. Konieczne będą śruby rzymskie. Równie konieczna wydaje się wizyta konstruktora. Pozdrawiam.

 

Witam Pana chciałem powiedzieć że trafnie pan ocenił konieczność zdjęcia pokrycia przed próba sprostowania więżby Tzn na własną ręke spróbowaliśmy naprostować konstrukcje prętami z końców gwintowanymi i mimo maksymalnego naprężenia prętów połać dachu ani drgneła zyskaliśmy jedynie ten plus że te pręty zabezpieczają konstrukcje przed zawaleniem i czeka nas remont dachu niestety wraz z rozebraniem więżby do stropu ponieważ mało realne wydaje się żeby jakaś ekipa ludzi chciała bawić się i prostować więżbe bez pewności czy uda się taka operacja Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobre pokrycie ale w opisanych warunkach może się nie sprawdzić. Porastanie praktycznie nieuniknione. Doradzałbym gładkie pokrycie łupek lub płytki włóknocementowe. Pozdrawiam.

 

Witam ponownie,

Łupki jednak są poza naszym budżetem. Proszę serdecznie o dodatkowe wyjaśnienie - jaka jest wyższość sugerowanych przez Pana płytek włóknocementowych nad gładką (bez posypki) blachodachówką sensownej jakości na nasz dom drewniany w lesie? Wydaje się, że na gładkiej blachodachówce mech nie będzie rósł - czy płytki są z jakiegoś powodu lepsze?

Pozdrawiam,

Gosia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blachodachówka też porasta. Płytki mają bardzo śliską powierzchnię, żywotność około 60 lat, że o estetyce już nie wspomnę. Na mojej stronie internetowej (http://www.witand.pl) w realizacjach jest drewniany budynek kryty Struktonitem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Andrzeju

http://architektura.muratorplus.pl/6607.htm

http://architektura.muratorplus.pl/6607.htm

Mam pytanie odnośnie dachu przedstawionego na stronie której link zamieściłem powyżej. Co Pan sądzi odnośnie tego dachu. Czy wykonanie pokrycia dachowego na takiej konstrukcji więźby było by skomplikowane. Mam projekt budynku szkieletowego w konstrukcji stalowej i planuję wykonać podobną więźbę dachu, wykonać pełne deskowanie z płyty OSB i pokrycie papą termozgrzewalną. Na to struktonit z euronitu, lub blacha. Kąt nachylenia dachu od 20 do 40*. Mam obawy bo nie wiem w jaki sposób wykonuje się połączenie połaci z elewacją i jak wygląda odprowadzenie wody, ponieważ nie ma rynien. Proszę o zaopiniowanie przedstawionego projektu, czy warto pchać się w takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy i oryginalny projekt. Z całą pewnością byłby wyzwaniem dla wykonawcy. Dach i elewacja dość trudna do wykonania. Trudne połączenia powierzchni przeszklonych z pozostałymi płaszczyznami. Przedstawiona wizja to tylko makieta nie zawierająca technicznych szczegółowych rozwiązań. Woda w takim budynku płynie po ścianie. Wykonanie krycia wstępnego zależne od rodzaju krycia docelowego. Z całą pewnością krycie nie będzie wyglądało tak jak zostało przedstawione na makiecie. Dom wymaga dość sporej działki. Gdybym dysponował odpowiednimi środkami pokusiłbym się o taką realizację. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko dachówki skrajne Braas'a można zastąpić obróbką ale każde inne. A jak zaczyna się i kończy dach ograniczony ogniomurami? W stosunku do kosztów budowy domu z pewnością nie jest to duża oszczędność ale jest. Twój dekarz pewnie jeszcze tak nie robił więc się broni przed czymś innym. Czasem jest to jedyne sensowne rozwiązanie przy krzywym dachu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...