Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Rozumiem, że komin był murowany z cegły klasy "150". Otynkowałbym kominy a następnie okleił styropianem elewacyjnym grubości 4~5 cm dalej klej, siatka, grunt i tynk. Kominy od góry zamykamy czapami z wyjątkiem kanałów dymowych. Odnośnie rury w kanale dymowym pieca radziłbym się skonsultować z producentem pieca. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, chcialabym poprosić o wyjaśnienie kwestii wypuszczenia membrany przy rynhakach nakrokwiowych.

Czy membrana ma być wyprowadzona do rynny - wówczas pójdzie na nią pas nadrynnowy, a rynhaki zamontowane bedą pod membraną i kontrłatą na krokwi. Czy membrana ma iść pod rynną - wtedy wyjdzie na obróbkę blacharską, która "wyprowadzi" ją na deskę okapową. Wtedy rynhaki bedą mocowane do kontrłat/łat, na nie pójdzie pas nadrynnowy. Czy deska czołowa może być wyższa od krokiw? (tak mi zrobili dekarze). Rozrysowałam sobie ten drugi schemat (trochę nieudolnie), ale prosiłabym o ocenę czy to jest dobre. Ten pierwszy to wersja wykonawcy. Zaznaczam, że nasz dach jest tzw. bezokapowy. Za bryłę budynku będzie wystawać więc tylko rynna.

zółte - membrana

czerwone - taśma do przyklejenia membrany do obróbki

 

dziękuję

[ATTACH=CONFIG]37518[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panie Andrzeju chciałbym zapytać o montaż membrany dachowej wokół okien połaciowych. Czy to, co pokazane jest na zdjęciach będzie w przyszłości skutkowało kłopotami czy jest to raczej nie istotne. Zakładam, że da się to wykonać bardziej estetycznie ale nie o to mi chodzi. Pozdrawiam

IMG_2523.jpg

IMG_2527.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do fachowców z branży dekarskiej. Posiadam bud. mieszk.-usług. o wym. 25x9 Elewacja - foto f&#.jpg Elewacja foto szc&.jpgo konstrukcji dachu wykonanej z wiązarów, zadeskowany i zapapowany papą termozgrzewalną. Z jednej strony rynnę wykonano w obrysie budynku w następujący sposób: izolacja termiczna od strony ogniomurka i spodu ze styroduru, koryto z OSB z wyprofilowanymi spadami 2% do koszy zlewowych na szczytach budynku, na OSB system firmy ENKE tj. folia w płynie a dokładnie: pierwsza warstwa Enkopuru, folia poliestrowa, druga warstwa Enkopuru. Dodam, że murłata przy tej rynnie jest przykręcona do wieńca z boku ( nie położona na nim) - połowa jego szerokości stanowi rynnę oraz w celu zapewnienia szczelności system Ene obejmuje 30 cm papy. Rynna w obrysie b&.jpg Rynna wewnętrzna&#46.jpg Pytanie: jak wykonac poprawnie pas nadrynnowy ( aby nie dziurawić systemu Enke), wentylacje deskoawnie - karpiówka, oraz wentylacja deskowanie wełna ( ocieplenie poddasza).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pas nadrynnowy nie jest potrzebny bo nie ma rynny. Wentylacja połaci bezproblemowa. Kontrłaty w końcówce nie mogą być mocowane mocowane mechanicznie (można je podkleić), łaty tym pasie należy mocować na wkręty o takiej długości aby nie uszkodziły krycia wstępnego. Krycie wstępne nie może być uszkodzone do wysokości muru. W celu zwentylowania warstwy izolacji cieplnej należy otworzyć każde pole pod dachówkami oraz otworzyć kalenicę. Pozdrawiam. Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Dziękuje za tak szybką odpowiedź. Szukałem opinii fachowców z branży dekarskiej, nie spodziewałem się, że otrzymam odpowiedź od takiego eksperta jak Pan. Ale ponieważ z dachami nigdy nie miałem nic wspólnego to zapytam jeszcze o kilka rzeczy. Czy dobrze zrozumiałem, że przy takim wykonaniu rynny jak w moim przypadku mam nie zlecać wykonania pasa z blachy aluminiowej ( karpiówka ma "wchodzić do rynny na jaką długość?) Co w przypadku zalegania większej ilości śniegu - opór jaky stanowi ogniomurek może spowodować, iż w przypadku dużych opadów pokrywa śnieżna może sięgać np do 2-3 m na szerokość dachu ( połacie mają wymiar 5,5 i 5 m), czy w takim ekstremalnym choć możliwym przypadku nie będzie przecieków przy rozstopach ( czy logicznym jest np dodatkowe wysmarowanie tej częsci dachu lepikiem itp. - jak juz wspominałem obecne rozwiązanie to papa termozgrzewalna - przygrzana do deskoawnia nie przybijana?

Nie rozumiem co to znaczy " celu zwentylowania warstwy izolacji cieplnej należy otworzyć każde pole pod dachówkami oraz otworzyć kalenicę "[/color], mógłby Pan przyblizyć rozwiązanie.

Dodam jeszcze, iż z uwagi na możliwość czyszczenia rynny i nie narażanie jej na obciążenia mechaniczne ( w skrócie chodzenie ) chciałbym w odległości 0,5 od krawędzi przez całą długość dachu zamontować komunikację dachową ( ławy). Czy taki pomysł nie będzie skutkował pojawieniem się jakiś problemów ( np. tamowanie śniegu)?

Co Pan wogóle sądzi o rozwiązaniu hydroizolacji rynny jak w moim przypadku, czy produkty ENKE ( nomen omen bardzo drogie) spełnią / spełniają swoją rolę ( w przypadku niesczelności rynny, mam nieproszoną wodę we wszystkich pomieszczeniach na tej stronie połaci ) ? Pozdrawiam i dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi odpowiedzieć czy produkty ENKE spełnią swoje zadanie. Pan nie ma rynny tylko koryto. Takie koryto powinno być wygrzane dwoma warstwami papy podkładową i wierzchniego krycia oczywiście łącznie z murkiem oporowym. A tak na marginesie ten dach powinien być inaczej zaprojektowany. Dla budynku stawianego w granicy należało zaprojektować dach mansardowy i nie byłoby żądnych problemów lub to koryto wykonać znacznie szerzej. Każde czyszczenie koryta a szczególnie odśnieżanie grozi jego uszkodzeniem. Możliwość przecieku grozi tylko do wysokości murku oporowego w związku z tym dachówkę można skończyć wcześniej. Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie w korycie i rurach spustowych kabli grzewczych. W celu bezpiecznego przemieszczania się i serwisowania koryta przy tak wykonanym dachu ławy kominiarskie są konieczne (niezbędne) a to że będą blokować zsuwający się śnieg to nie wada a dobrodziejstwo. Projektantowi jak i wykonawcy tego dachu zabrakło trochę praktyki i doświadczenia. Robiłem taki dach więc mam pewne przemyślenia. Jak projektant przewidział wentylacje tego poddasza? Jakie rozwiązania proponuje Pański dekarz? To on musi udzielić gwarancji na szczelność. Trochę za dużo problemów aby je w kilku słowach wyjaśnić na Forum. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...