Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Panie Andrzeju mam parę pytań do co mocowania krokwi.

1. czy do mocowania krokwi do murłaty wystarczy 1 duży gwóźdź "krokwiak" czy dodatkowo trzeba zamocować blaszki kątowe.

2. Który sposób mocowania gwoździa jest poprawny? (pod skosem czy pionowo) http://imageshack.us/photo/my-images/228/mocowaniekrokwi.jpg/

3. Czy długość gwoździa 25 cm jest wystarczająca czy potrzeba 30cm dla krokwi 18x8, kąt nachylenia dachu 40st.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam

 

A ja ma takie pytanie

 

jak prawidłowo wykonać okap

Dachówka betonowa romańska

dach deskowany papa

 

czy deska > klocek z kontrłaty > łata na sztorc > blacha okapowa (do rynny) > papa > grzebień (bez kratki) > dachówka

 

będzie dobrze ??

 

Czy nie papa nie będzie tworzyć koryta gdzie zbierać się będzie woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie co do kupna gwoździ.

Jak długie gwoździe muszę kupić do następujących warstw?

Dach będzie deskowany na to papa -> kontrłaty (2,5x5 cm) -> łaty 4x6

 

Deski - długość gwoździ - ?

Papa - długość gwoździ - papiaki 2,5 - 3 cm

Kontrłaty - długość gwoździ - ?

Łaty - długość gwoździ - ?

 

Czy wszystkie gwoździe powinny być np kręcone i ocynkowane czy do którejś z warstw np desek mogą być zwykłe gwoździe?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wszystkie gwoździe ocynkowane. Co do papiaków zasada jest taka aby nie wystawały z desek czyli przy deskach grubości 25mm i papie 5 mm maksymalnie ich długość to 30 mm choć bezpiecznie 25 mm. Papę przybijaj bez żadnych podkładek papowych. Przy montażu różnych elementów zasada jest taka, że właściwe trzymanie jest wówczas gdy 2/3 gwoździa tkwi w elemencie nośnym. Do mocowania desek i kontrłat o grubości 25 mm stosuje się więc gwoździe o długości 75~80 mm (skrętne są sztywniejsze). Elementem nośnym dla kontrłat są deski poszycia i krokwie. Rozstaw gwoździ mocujących kotrłaty nie powinien być większy niż 20~25 cm a przy zastosowaniu gwoździ długości 100 mm rozstaw 30~40 cm. Do montażu łat o grubości 40 mm stosujemy gwoździe długości 125 mm (gładkie, skrętne lub karbowane) taka długość wystarczy gdyż już kontrłata jest dla łat elementem mocującym a jeszcze 35 mm zagłębi się w krokwi. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju,

 

Trafiłem tu przypadkiem i przeczytanie tego wątku zajęło mi 2 dni :)

Gratuluję wątku i dziękuję - znalazłem tu wiele odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Mam jednak kilka pytań - o ile będzie Pan miał trochę czasu to bardzo proszę o jakieś odpowiedzi :).

 

Założenie jest takie że chcę mieć na dachu dachówkę Marsylka Czarna Angoba :).

Innego wzoru dachówki nie rozpatruję głównie ze względu na charakter wizualny domu.

A "czarna" ponieważ ten kolor nie ogranicza mnie zbytnio w późniejszym doborze koloru okien i elewacji a przynajmniej tak mi się wydaje :)

Dach czterospadowy 35 stopni ok. 280m2 (projekt Dom w Jeżówkach II Archonu).

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-jezowkach-2/m4338fb5c4455b

 

1/ Jakie jest Pana zdanie na temat dachówek Tondach Marsylka Czarna Angoba? Dostałem dość dobrą ofertę na tą dachówkę i mocno się zastanawiam.

W sieci mnóstwo jest informacji na temat jakości Tondacha ale z tego co można wywnioskować to były kłopoty z tą firmą i jakością dachówek przed przejęciem tej fabryki przez Austriaków. Nie wiem jednak jak jest teraz. Warto jeśli chodzi o jakość?

2/ Czy jeśli chodzi o samą Marsylkę (jako wzór) to należy oczekiwać jakichś problemów w takim dachu oprócz dużej ilości docinek? Chciałbym uniknąć sytuacji że Wykonawca powie mi "panie, taki materiał pan kupił to teraz trzeba z tym żyć... trzeba było kupić xxx..."

3/ Poszczególne połacie jak w dachu kopertowym będą mieć kształt trójkąta. Czy w takim przypadku umieszcza się dachówki wentylacyjne w każdej przestrzeni między-krokwiowej czy tylko w tych polach w których krokwie kończą się w kalenicy (a nie w krokwiach krawędziowych)? Jeśli również w tych które dochodzą do krokwi krawędziowych to czy we wszystkich polach czy tylko tych dłuższych niż 6-7m? Czy umieszczanie dachówek wentylacyjnych w poszczególnych polach powinno się robić jakoś w jednym poziomie z dachówkami które są w polach dochodzących do kalenicy (w miarę możliwości), czy raczej w kształcie "/ \" tak by każda była w swoim czwartym rzędzie od góry? Strasznie pokręciłem to pytanie ale może będzie Pan wiedział o co mi chodzi? :)

5/ Czy gdyby Pan miał dla siebie wybierać Marsylkę z Tondacha i Koramica to którą by Pan wybrał? Oferta Tondacha jest ok. 4tys zł tańsza.

6/ W przypadku takiego kształtu dachu podejrzewam że trzeba będzie zakupić trochę dachówek połówkowych by elementy docinane a potem mocowane były odpowiedniej wielkości (a nie tylko np. 3x3cm) a takie małe ząbki na pewno by gdzieś wyszły... Ile Pana zdaniem należałoby kupić dachówek połówkowych?

 

Przepraszam za tyle pytań ale mam nadzieję że znajdzie Pan trochę czasu i cierpliwości by odpowiedzieć.

Pozdrawiam:

Krisgie

Edytowane przez krisgie
Link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. Nie mam żadnych złych doświadczeń z Tondachem oferuje bardzo przyzwoite dachówki.

ad. 2. Żadnych problemów. Kształt dachówki nie mą żadnego związku z docinkami gdyż są one wymuszone kształtem dachu.

ad. 3. Połacie są trójkątami w dachu namiotowym natomiast w kopertowym mają kształt trójkątów, trapezów i równoległoboków a przy różnych kątach nachylenia połaci jakiś czworoboków. Dachówki wentylacyjne wspomagające dajemy obowiązkowo na połaciach dłuższych niż 6,0 m, w pozostałych według uznania dekarza lub sugestii inwestora kierującego się względami estetycznymi. Wstawiane są w miejscach gdzie ich obecność jest niezbędna. W przypadku gdy nie można pogodzić funkcji wentylacji połaci z estetyką pierwszeństwo ma funkcja wentylacji.

ad. 4. Brak pytania.

ad. 5. Wybrałbym tańszą lub tą, która podobałaby się mojej żonie.

ad. 6. Profesjonalna hurtownia robiąc wycenę materiału pokryciowego sama sama zaproponuje ich ilość. Profesjonalna hurtownia odbierze niewykorzystany materiał dlatego należy zamówić ich więcej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dorken ma taką w swojej ofercie? Mam pytać o membranę pod blachę płaską?

 

Praktycznie każda renomowana firma ma ją w swojej ofercie Dorken też. W śród dekarzy dość popularna nazwa to "membrana z makaronem". Profesjonalna hurtownia będzie wiedziała o co chodzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...