Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Panie Andrzeju.

Pozwolę sobię zadać Panu kilka pytań i jeśli to nie problem proszę o odpowiedź.

 

1. Jakiej szerokości zastosować dodatkowy pas membrany w koszu i w jakiej kolejności, tzn. czy najpierw ten pas a potem pozimo zasadnicza membrana dachu.

2. Przy zastosowaniu mocowania RYNNY GALECO PVC 130 do deski czołowej oraz zastosowaniu okapu z folią wysuniętą na pas nadrynnowy (dachówka BRASS Bałtycka Cisar - kąt nachylenia dachu 30 stopni) i zastosowaną wróblówką z kratką wentylacyjną jakie wymiary oraz kształt powinien mieć pass nadrynnowy.

3. Przy tak wykonanym okapie jaki Pan poleca (i taki chcę mieć) pierwsza łata powinna być nabita w jakiej odległości od początku deski okapowej (biorąc pod uwagę kąt mojego dachu oraz zastosowane rynny i dachówkę BRASS bałtycką), tak by dachówka wchodziła w rynnę jak się nie mylę na 1/3 szerokości.

4. Również przy kalenicy ostatnia łata powinna być odsunięta od końca krokwi o 3cm ?

5. Jakimi gwoździami i w jakich odstępach należy przybić kontrłaty o grubości 2,5cm, oraz następnie jakimi gwoździami należy przybić łaty o rozmiarze 5X5cm.

6. Przy dachu kopertowym (a w moim przypadku nawet trapezowym) w jakim miejscu powinno się zacząć układać dachówkę? - oczywiście zakładam, że dachówka powinna być układana równomiernie na wszystkich stronach dachu dla równego obciążenia?

7. Dom będzie z poddaszem nieużytkowym z lekkim stropem, jaką by Pan poradził membranę w takim przypadku - ocieplenie będzie leżałona na suficie wykonanym z profili metalowych.

8. Jaką szerokości z każdej strony powinien mieć kosz i czy wykonanie go z blachy płaskiej jest dobrym rozwiązaniem oraz jak głęboko powinna wchodzić w kosz dachówka?

9. Czy pod względem technicznym (bo o gustach nie dyskutujemy) wybór dachówki BRASS Bałtycka w powłoce Cisar jest dobrym rozwiązaniem?

 

Zgóry dziękuję za odpowiedź

 

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. W koszu montuje się cały szal foli czyli po 75 cm na stronę i na niego wykłada się szale poziome.

ad. 2. Nie wiem. Każdorazowo domierzam to na budowie po zamontowaniu rynien.

ad. 3. Dachówka powinna zachodzić na rynnę 2~3 cm. Montuję różne pokrycia więc nie staram się pamiętać. Zawsze zaczynam od okapu i rynny a następnie ustalam położenie pierwszego rzędu dachówek.

ad. 4. Na krokwi leży jeszcze kontrłata. Są tabele które pokazują dla danego konta nachylenia połaci ile należy osunąć. Ja zawsze biorę dachówki, gąsiora i ustawiam ostatnią łatę.

ad. 5. Kontrłatę mocuję gwoździami 3' lub 80 mm ocynkowane skrętne co 20~25 cm. Łatę 5x5 cm powinno się montować gwoździami ocynkowanymi 5' (12,5 cm) mogą być gładkie, skrętne lub karbowane. Ja biję gwoździarką gwoździami skrętnymi 130 mm.

ad. 6. Oczywiście najlepiej obciążyć dach symetrycznie. Jedna sprawa to wrzucenie dachówki na dach a druga to krycie dachu. Krycie dachu kopertowego można zacząć w dowolnym miejscu. Jak wyznaczam oś i kryję od osi. Czasami wyznacznikiem krycia jest okno bądź komin z powodów czysto estetycznych. Zawsze ustalam to z inwestorem.

ad. 7. Nie jestem zwolennikiem membran ale jeżeli już to Tyvek lub Dorken za wyjątkiem najtańszych.

ad. 8. Najlepiej zastosować kosz aluminiowy. Wykonanie kosza z blachy stalowej ocynkowanej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Minimalna szerokość kosza na stronę to 20 cm.

ad. 9. Braas to bardzo dobry wybór.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompleksowe wykonanie dachów

krycie dachów

remonty dachów

demontaż pokryć azbestowych

adaptacja poddaszy

ekspertyzy, opinie i porady dotyczące dachów

P1000822.jpg

P1000780.jpg

P1030063.jpg

P1000218.JPG

P1000861.jpg

Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompleksowe wykonanie dachów

krycie dachów

remonty dachów

demontaż pokryć azbestowych

adaptacja poddaszy

ekspertyzy, opinie i porady dotyczące dachów

 

 

www.witand.pl

[email protected]

P1000859.jpg

P1030262.jpg

P1030198.jpg

P1030116.jpg

P1010614.jpg

P1000859.jpg

P1030262.jpg

P1030198.jpg

P1030116.jpg

P1010614.jpg

Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Andrzeju.

Prosił bym o poradę jak układać gąsiory na dachu dwuspadowym, mianowicie wraz z postępem układania dachówek czy od razu gąsiory i 2 warstwy górne a później podkładać resztę dachówek? Dachówka ceramiczna creaton harmonica.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana

 

Mam pytanie jakie mogą być maksymalne odchyłki w płaszczyźnie dachu po ołaceniu do kładzenia dachówki cementowej bałtyckiej Brass (zachowana estetyka dachu).

Drugie pytanie dotyczy sposobu montażu kontrłaty wzdłuż krokwi narożnej, jak to prawidłowo wykonać (czy mocujemy kontrłatę do niej czy do krokwi które łączą się z nią (zachowana wtedy jest płaszczyzna przybitych kontrłat).

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie ma różnicy czy robię dach pod karpiówkę czy pod dachówkę zakładkową. Staram się wyprowadzać na "0" toleruję 2 mm na łacie 3 m. Z narożem jest tak, że w naturze wychodzą czasem różne dziwne sprawy. Podkładam na narożnej tyle ile jest potrzeba tzn. podkładam punktowo pod konkretną łatę. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyprowadzam płaszczyznę połaci i żadne tolerancje mnie nie interesują. Ja szczelin nie mierzę. Nie stosuję klinów. Mam podkładki o różnej grubości. Kładę aluminiową łatę długości 3 m i staram się aby dolegała całą powierzchnią. W przypadku gdy w miejscach mocowania łat występują prześwity podkładam starając się doprowadzić do zera. Tak jak napisałem toleruję szczelinę 2 mm. Przy blachodachówce, której praktycznie nie kładę dopuszczam w ostateczności 5 mm. Dla mnie liczy się efekt. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...