Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Panie Andrzeju, Na wiosnę 2013 planuję pokrycie dachu dwuspadowego karpiówką. Zależy mi na dobrym dociepleniu. Obeznie jest papa na pełnym deskowaniu. Na forum Muratora znalazłem rozwiązanie polegające na położeniu na papę twardego styropianu EPS 150 -200 bądź styroduru. Zaletą jest ciągłośc izolacji brak mostków termicznych. Dekarz, z którym rozmawiałem na ten temat odradza takie rozwiązanie, gdyż utrudni to wentylację desek. Mówi że najlepiej ocieplać od wewnątrz.

Proszę o opinię czy warto ponosić dodatkowe koszty. Dodatkowo w dachu planuję zamontować dwa okna połaciowe. Czy podniesienie powierzchni dachu o izolację utrudni montaż okien?

Drugie pytanie związane z powyższym. Papa na dachu była montowana ok. 5 lat temu. Nie zauważyłem żadnych przecieków wewnątrz domu . Zastanawiam się czy dobrym pomysłem będzie położenie dodatkowej warstwy papy a jeśli tak to czy przybijać ją papiakami czy dawać papę termozgrzewalną ?

Dom mamy w Dobroniu koło Pabianic Jeśli byłby Pan zainteresowany realizacją chętnie prześlę skany dachu. Rozpoczęcie wiosna przyszłego roku.

Pozdrawiam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ocieplenie nakrokwiowe jest najlepszym rozwiązaniem. Skoro dekarz to krytykuje to nie ma na ten temat żadnej wiedzy a szczególnie na temat wentylacji. Sugerowałbym montaż płyt z pianki poliuretanowej. Przy takim wykonaniu wentylacja konstrukcji nie jest potrzebna gdyż tzw. "Punkt Rosy" znajduje się w ociepleniu czyli nad deskami. Nie ma żadnego ryzyka zawilgocenia konstrukcji i desek. W przypadku takiego wykonania montaż następuje na istniejącą papę i jej stan nie ma żadnego znaczenia. Okna połaciowe montuje się na łatach więc dla ich montażu nie ma to żadnego znaczenia. Jest możliwość wyeksponowania krokwi. Same plusy. Oczywiście chętnie podejmę się wykonania tego dachu. Aktualnie realizuję tą metodą remont dachu zabytkowej kamienicy w Łodzi. W tej realizacji stosuję płyty firmy Bauder.

Kilka zdjęć w załączeniu.

Pozdrawiam.

P1040290.jpg

P1040312.jpg

P1040326.jpg

P1040331.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przesłać zwymiarowany rzut dachu i ewentualnie elewacje na adres email. Prześlę kosztorys. Mogę załatwić wszystkie materiały z VAT 8%.

W załączeniu kilka zdjęć z moich realizacji karpiówką, resztę prześlę na email. W przypadku pytań proszę o kontakt 603375564. Pozdrawiam.

P1010615.jpg

P1010445.jpg

P1030198.jpg

P1030156.jpg

P1030268.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty firmy Bauder to pewnie materiał z najwyższej półki. Dach ma 220 m2 i izolacja z takiego materiału zrujnowałaby mój budżet. Czy zatem można zastąpić go twardym styropianem bądź syrodurem XPS. Jeśli tak to czy mintaż mógłby wygladać tak:

1. Na istniejącą papę przyklejamy bądź mocujemy kontrłatami styropian np 8-10 cm

2. Łaty i dachówka

 

pozdrawiam janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy porównać ceny. Przy profesjonalnym wykonaniu wyglądałoby to tak: na istniejącą papę twardy materiał izolacyjny w postaci płyt, na to np. papa samoprzylepna kontrłata, łata i dachówka. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tu żadnego problemu. Im mniejsze tym lepsze czyli 20x20. Naturalną rzeczą jest,ze pojawi się trzeci rząd. Natomiast mogą wystąpić inne problemy np. bliskość szczytu. Dachówka skrajna musi leżeć na połaci. Połać jest dość płaska a kąt tworzącej powinien mniejszy od kąta połaci o 12*. Połać pokryta jest folią dachową a lukarna czym?

W załączeniu zdjęcia jednej z moich realizacji.

Pozdrawiam.

 

Cały dach jest deskowany + na lukarnie papa termo i zaraz będą łaty ze sklejki.

A proszę powiedzieć, czym na tych zdjęciach jest wykończona górna i dolna krawędź czoła lukarny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koryto jest wyłożone taśmą ołowianą wykładającą się na płytki Struktonitu a wierzch przykryty specjalnie wymyśloną obróbką blacharską. Kolor blachy starałem się starannie dobrać aby był zbliżony do dachówki. Może te zdjęcia trochę wyjaśnią. Pozdrawiam.

P1010358.jpg

P1010362.jpg

P1010374.jpg

P1030200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju zamierzam ocieplać poddasze wełną Toprock 15 cm między krokwie, wysokosc krokwi 18 cm ,wełna rozmiar 3500 x1000mm moje pytanie brzmi ,czy docinac wełne z dłuzszego boku czy krótszego żeby było mniej odpadów? pytanie 2, czy piankę która mam między deskami a scianka kolankowa mam usunąć? (majstrzy zapiankowali)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju może mi Pan dać jakieś dobre rady jeśli chodzi o papowanie w warunkach jakie mamy obecnie czyli ~5°C, papa podkładowa termozgrzewalna, niestety przechowywana w nieogrzewanym pomieszczeniu...

 

 

Z rozwinięciem papy modyfikowanej SBS nie powinno być żadnego problemu. Można ją po rozwinięciu delikatnie przez dosłownie kilka sekund podgrzać palnikiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba go zrobić! Najlepiej w kalenicy. Pozdrawiam.

 

Rozumiem, ale dachówka jest juz ułożona na dachu . Jest to dach kopertowy projekt viva http://pprojekt.pl/projekt377-viva.html. Mam dachówkę łaty ,kontrłaty, papę i deski. Kalenice mam długości 0,8 metra. Czy mozna wykonać otwory wentylacyjne od wewnątrz? Dodam również,że będzie nieużytkowy strych powyżej podwieszanego sufitu poddasza użytkowego,(znajduje się tam kominek wentylacyjny średnica 110 mm) może poprostu nie dawać do końca wełny lub nie dosuwać jej do samej kalenicy?

Edytowane przez prezes413
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dekarze nie mieli stosownej wiedzy w tym zakresie. Bezwzględnie montaż izolacji cieplnej zakończyć na poziomym suficie. Jeden kominek może być za mało. Będzie trzeba obserwować czy wszystko jest w porządku. W przypadku gdy zaistnieje taka potrzeba otwory w dachu można bez problemów wykonać demontując kilka dachówek. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dekarze nie mieli stosownej wiedzy w tym zakresie. Bezwzględnie montaż izolacji cieplnej zakończyć na poziomym suficie. Jeden kominek może być za mało. Będzie trzeba obserwować czy wszystko jest w porządku. W przypadku gdy zaistnieje taka potrzeba otwory w dachu można bez problemów wykonać demontując kilka dachówek. Pozdrawiam.[/quote

 

Dziękuje za poradę w sumie mam łacznie 3 kominki wentylacyjne jeden w lazience na poddaszu użytkowym ,jeden w garderobie , no i jeden wspomniany na strychu. Okna na poddaszu dachowe Fakro FTP- VU5 z nawiewnikami. Na strychu mam również 2 wyłazy dachowe z możliwoscią regulacji uchyłu. Tam gdzie są kominki wentylacyjne są otwory w deskach gdzie przechodzi rura do kominka wentylacyjnego na dachu, więc tam utworzyły sie wyloty. W każdym polu wytnę piankę we wlotach. Moja kalenica wygląda jak na zdjęciu . Mam nadzieję że bedzie oki .Pozdrawiam serdecznie

IMG_5709.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dekarze nie mieli stosownej wiedzy w tym zakresie. Bezwzględnie montaż izolacji cieplnej zakończyć na poziomym suficie. Jeden kominek może być za mało. Będzie trzeba obserwować czy wszystko jest w porządku. W przypadku gdy zaistnieje taka potrzeba otwory w dachu można bez problemów wykonać demontując kilka dachówek. Pozdrawiam.[/quote

 

Dziękuje za poradę w sumie mam łacznie 3 kominki wentylacyjne jeden w lazience na poddaszu użytkowym ,jeden w garderobie , no i jeden wspomniany na strychu. Okna na poddaszu dachowe Fakro FTP- VU5 z nawiewnikami. Na strychu mam również 2 wyłazy dachowe z możliwoscią regulacji uchyłu. Tam gdzie są kominki wentylacyjne są otwory w deskach gdzie przechodzi rura do kominka wentylacyjnego na dachu, więc tam utworzyły sie wyloty. W każdym polu wytnę piankę we wlotach. Moja kalenica wygląda jak na zdjęciu . Mam nadzieję że bedzie oki .Pozdrawiam serdecznie

 

Panie Andrzeju czy chodzi o takie otwory w krokwiach w dachu kopertowym do wentylacji

?

Pozdrawiam

IMG_6240.jpg

Edytowane przez prezes413
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...