Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...podobno przy mocowaniu rynien z góry nie można było membrany inaczej ułożyć??

 

Co to znaczy mocowanie od góry? Jak ktoś nie potrafi poprawnie wykonać okapu to co może innego powiedzieć? Folia powinna się kończyć na pasie nadrynnowym. Odnośnie rozmierzenia łat to mabyć tak zrobione żeby Tobie się podobało a dalsza decyzja należy do Ciebie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że wykonuję i to dość często. Nigdy nie porównuję cen bo nie ma co porównywać. Oczywiście decyduje tu praktycznie wyłącznie koszt materiału. Od najtańszych stalowych to chyba 3 razy droższe ale żywotność nieporównywalna. Do tego jak zastosujemy miedziana taśmę pod gąsiory oraz miedziane obróbki kominów i okien połaciowych to dach nie porasta. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie rozmierzenia łat to mabyć tak zrobione żeby Tobie się podobało a dalsza decyzja należy do Ciebie. Pozdrawiam.

 

Dekarz powiedział, że kukułka jest przekoszona i itak miał trudności z wymierzeniem łat i dlatego tak wyszło - ja na to czy nie można było zsunąć wszystkiego i poodcinać dachówek przy kalenicy, aby wyjść na dole z dachówką nad rynną - on na to, że nie docina się dachówek przy kalenicy i nie będzie tego poprawiał, bo wszystko zrobił dobrze, a jakby tak zrobił jak mówię to te docięcia byłyby w klin :( . Czy w takiej sytuacji mogę np. wezwać jakiegoś eksperta i on mu powie, że to jest do poprawienia czy to jest zgodnie ze sztuką tylko tyle, że nie estetyczne?? Proszę o podpowiedź, co w takiej sytuacji mam zrobić - czy ekspert (inspektor) tu coś pomoże??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspert musiałby się znać na dachach. Niestety Twój dekarz nie ma wystarczającej wiedzy. Skoro teraz twierdzi, że jaskółka krzywa to czemu od razu Ciebie o tym nie poinformował i nie uprzedził, że mogą być klopoty? Natomiast prawda jest inna nie rozmierzył dachu bo nie potrafi tego robić albo mu się nie chciało. Montował łaty od dołu i próbował zgubić nierówności na dwóch, trzech rzędach od góry. Natomiast gdyby rozmierzył dach to na każdym rzędzie mógłby zgubić po kilka milimetrów co byłoby niezauważalne dla oka. Dlatego Twój dach nie jest wykonany zgodnie ze sztuką dekarską ale wada, którą posiada jest wadą estetyczną, oczywiście też istotną. Skoro Tobie się to nie podoba to dekarz powinien to poprawić, o ile potrafi. Pozdrawiam. Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy deski z szalowania stropu mogą iść na deskowanie dachu. Jak wykonać ich zabezpieczenie aby nic się z nimi nie działo?

 

Oczywiście jak najbardziej się nadają. Zabezpieczenie polega na oczyszczeniu ich z resztek betonu, usunięciu gwoździ i zaimpregnowaniu. Najlepsze środki do impregnacji to środki oparte na związkach miedzi np. Kuprafung. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuje panie Andrzeju za info na maila. Faktycznie z 7 arkuszy blachy nie da się zrobić kompletnej obróbki dachu. Co do obróbki przymierzam się do zakupu zaginarki/ giętarki i tu mam pytanie jakich parametrów oczekiwać (obecna którą mam własnoręcznie robiona ma 126 cm szer i szukam czegoś powyżej 2 m) spodziewam się ceny pow 2 tys, ale nie za wiele powyżej :).

 

Mam jeszcze wiele pytań, ale na początek te najważniejsze:

Czym wykończyć kominy systemowe - styropian/styrodur na klej? Czy coś na stelażu? Chciałbym wykończyć struktonitem - jak się go montuje, prawe/lewe ile go potrzeba?

 

Teraz pytania co do dachu:

1/ Co na zwykłą papę 3 lata na dachu przybijana i klejona lepikiem?(niestety jedna warstwa))

2/ Ile i jakie łaty/ kontrłaty na 200m^2 dachu 40* z pełnym deskowaniem i papą (czas by zamówić)? Na którymś wątku czytałem: kontrłaty 1 x pow dachu, łaty 3,5 x pow dachu i to w mb wychodzi. Czy tak można przyjąć? Dachówka ceramiczna Tondach lub Roben.

3/ Czy mokre kontrłaty/łaty można przybijać?

4/ Kontrłaty smarować od spodu lepikiem?

5/ Gwoździe do kontrłat 80-90, do łat - 125 lub dłuższe - ale w jakiej ilości? Do kontrłat 6-7 kg, do łat 12-15 kg - tak mi z wyliczeń wyszło.

Dziękuję bardzo za poświęcony czas. Podziwiam pana za wiedzę i doświadczenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za dotychczasowa pomoc i ogromną cierpliwość

Dzisiejsze moje pytanie dotyczy deski czołowej. Chciałbym ewentualne skropliny z krycia wstepnego skierować do rynny i zastanawiam sie ile wypuscić deskę czolowa ponad krokiew by uniknąć zapadniecia się pierwszej dachówki. Krokiew ma 20cm na to płyta osb12mm, papa ,kontrłata 2.5, łata 5cm dachówka bogen reform 11. Oczywiście będzie grzebień z kratka. Na desce czołowej chciałbym oprzeć deskę calową o szer 17-20cm.

Czy wypuszczenie ponad krokiew deski okapowej 5cm bedzie poprawne?

Albo wogóle jest to nie poprawny okap i jestem w błędzie

Tak to jest jak człowiek podejmuję się samodzielnie budowy.

Pozdrawiam i z góry WIELKIE DZIEKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Jako żem ambitny cieśla- dekarz, nieodpuszczający żadnej okazji aby się czegoś nauczyć, chciałbym się poradzić w kilku sprawach.

Wkrótce zaczynam dach (ok400m2) raczej skomplikowany nie udolnie "adaptowany" , planowane pokrycie Creaton domino, rynna i obróbki tytan cynk, okap i szczyty łupek.

1. komin oczywiście noki nie pamiętam kształtu Pańskich ale korci mnie aby pas przedni był łukowo wygięty i zafelcowany z bokami. jak to estetycznie wykonać - będerami, a może lutować?

2. jak łączy pan ze sobą kolejne pasy blachy wywinięte na komin

3. kosze chętnie też zrobiłbym na nokach aby dachówka się składała symetrycznie, udało mi sie to przy karpiówce ale czy domino się do tego nadaję?

4. mam jeden kosz z koszową asymetryczną więc tutaj już chyba klasycznie?

5. Okap. część dachu 40 st. pierwszy rząd na kratce folia na pas do rynny, przy kącie 22st skropliny juz na pas podrynnowy - Czy tak?.

 

Będe wdzięczny za wszelkie sugestie, Pozdrawiam serdecznie Bartosz Orłowicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. Mnie obróbki komina łukowe dolne i górne wykonuje kolega na specjalnej maszynie (bez lutowania).

ad.2. Nie łączę, dokładam na styk.

ad.3. Można na nokach a można imitację czyli dachówki na styk na koszu systemowym.

ad.4. Nie ma problemu jest więcej pracy.

ad.5. Ja nie stosuję folii a tym bardziej na dachu o kącie 22*

Przy obkładaniu komina płytką włóknocementową a tym bardzie łupkiem łupkiem nie stosuję żadnych listew. Kamień wykłada się na obróbki, zakład 5 cm. Noki wychodzące na komin można osłonić jednym paskiem blachy szer 10cm. Odległość kamienia od dachówki w/g gustu, ja bym zastosował 2~3 cm. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Na desce czołowej chciałbym oprzeć deskę calową o szer 17-20cm.

Czy wypuszczenie ponad krokiew deski okapowej 5cm bedzie poprawne?

 

Jest to poprawne rozwiązanie natomiast deskę czołową podnosimy tak wysoko aby krawędź deski calowej na niej oparta znalazł się w płaszczyźnie łat. Będzie to zatem na pewno ponad 6,5 cm. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"jerzy00"

Każda szanująca się hurtownia pokryć dachowych ma zaginarkę z nożem krążkowym. Kupujący może nieodpłatnie z niej korzystać.

Komin systemowy można obłożyć deskami na stelażu z łat 5x5 cm. Pomiędzy łaty wełna. Deski obłożyć folią dachową. Plytki Struktnitu 20x20 cm.

ad.1. Nic. Uszczelnić ewentualne miejsca przecieku lepikiem na zimno.

ad.2. Kontrłaty 2,5x5 cm tyle ile krokwi, łaty 4x6 cm może być 3,5 x pow. dachu (zawsze możesz dokupić).

ad.3. Można.

ad.4. Można choć nie koniecznie.

ad.5. Tak. W odpowiedniej ilości najlepiej skrętne ocynkowane.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panie Andrzeju niebawem zabieram się za krycie dachówką ( leży sobie na górze w paczkach ). Ponieważ jestem amator i dotychczas jadę na wszystkich radach jakie mi pan udzielił to jakoś sie wszystko trzyma kupy :).

Dachówkę mam z Robena ( model piemont ) . Na stronie Robena jest schemat montażu pierwszej łaty przy kalenicy oraz łaty kalenicowej według którego to zrobiłem. Mam jedno pytanko. Chciałbym zakupić taśmę kalenicową aluminiową tak jak Pan pisze - Micro-Roll. i nie wiem jaką szerokość . Według moich obliczeń 30cm bo taką mi wszędzie chcą sprzedać to będzie za wąska ( pasek kleju wypada na zamkach dachówki ) . Dachówka jaką kupiłem jest raczej popularnym produktem więc nie kumam jak tą taśmę się przykleja . Widziałem że są szersze taśmy tez ale pod specjalne zamówienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem krycie dachu tą dachówką i też trzymałem się wytycznych producenta i ta taśma okazała się za krótka. Teraz wiem, że ostatnią łatę należy montować wyżej. Zawsze tak robiłem, że przymierzałem dachówki z gąsiorami i było OK. Jak widać wytyczne producenta nie pokrywają się rzeczywistością. Ja rozcinałem tą taśmę i mocowałem do boków łaty kalenicowej a wierzch łaty przykryłem paskami folii wysokoparoprzepuszczalnej. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź, Znalazłem. Panowie z okolic Łodzi wykonują obróki łukowe, właśnie wysłałem pierwsze zamówienie. Czy wykonuję Pan dachy na innym kryciu wstępnym niż papa, są dobre - mocne membrany. Ja stosuję papę tam gdzie to konieczne ( np. wole oko ). Wrócę do pytań, jak sugerował by Pan obrobić okna Fakro standardowy kołnierz ?, no i fajnie by było aby dachówka leżała w linii - korci mnie aby wywalić pasy boczne i zastosować noki. Jak wykonał by Pan okap na creatonie domino przy dachu 40 * i 22 * . przy niższym kącie będzie deskowanie i papa. Aha dach robię na łatach a nie kontrłatach bez względu na rodzaj krycia wstępnego zawsze wentyluję pod i nad kryciem wstępnym, ciekawi mnie jakie są Pańskie przemyślenia w tej kwestii. Pozdrawiam serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...