Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Folia wiatroizolacyjna jest zastosowana gł. ze wzgl na technologię bala mokrego, chroniąc nerwalgiczne punkty budynku przed typowym dla tych domów rozszczelnieniem wynikającym z wysychania drewna i osiadania budynku (w moim przypadku ok 12 cm). Nie chcę wdawać się ocenę kompetencji - przeglądałem normy logassociation, których mój wykonawca się trzyma i nie znalazłem w jego sposobie budowy odstępstw od tych norm. Szkielet w tym domach to dwie ściany szczytowe i kolankowe. Przyznam, że w oglądanych przeze mnie domach wybudowanych kilkanaście lat temu dokładnie w taki sam sposób, nie znalzłem żadnych symptomów kłopotów związanych z brakiem wentylacji ocieplenia na tych ściankach. Ponieważ jednak , podobnie jak Pan, uważam że wentylacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła, zastanawiam się czy jest sposób by takową wykonać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Piszę w nawiązaniu do posta #651. Parametry mojego dachu: nachylenie połaci 42st, dachówka karpiówka w łuskę, deskowanie osb 12mm, papa podkładowa termozgrzewalna, aluminiowy kosz poprzecznie tłoczony,

Panie Andrzeju czy mniej więcej tak to ma wyglądać? W jakiej odległości od środka kosza najlepiej zamontować łaty koszowe aby zapewnić dobre podparcie wspomnianego kosza aluminiowego, na moim rysunku ten wymiar to 13.5cm. Pisząc łaty koszowe mam na myśli te o których Pan pisze w przytoczonym poście, na rysunku pokazałem je w kolorze niebieskim. Wymyśliłem żeby dołożyć dodatkowe kontrłaty (kolor zielony) aby zmniejszyć rozpiętość łat koszowych i zapewnić dodatkowe podparcie dla niektórych łat z połaci. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Edytowane przez frodo55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Tak to ma wyglądać. Dodatkowe kontrłaty nie są potrzebne bo łata biegnąca wzdłuż linii kosza wspiera się na kontrłatach a łaty dochodzące do nej są z nią skręcone. Te wystające mniej, ją wspierają a te dłuższe się na nej opierają. Po wykonaniu montażu łat można sprawdzić czy się nic nie ugina i gdy zaistnieje taka konieczność zawsze takimi krótki kontrłami można podeprzeć. W swoich realizacjach jeszcze nigdy nie mialem takiej potrzeby a kosze robię wyłącznie w ten sposób. Ta skośna łata powinna się znaleźć mniej więcej w połowie szerokości blachy koszowej. Tak jak jest na rysunku jest bardzo dobrze. Natomiast wracając do pokrycia radziłbym wykonać kosz na "nokach" bez jednej ciągłej blachy koszowej no i wówczas bez żadnych uszczelek. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wentylacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła, zastanawiam się czy jest sposób by takową wykonać.

 

Pewnie, że jest tylko tego praktycznie nikt nie robi. Oczywiście masz rację, że wentylacja nigdy nie zaszkodzi natomiast jej brak z całą penością tak. Oczywiście wentylacja dachu obowiązkowa. Ja mam ściany mojego domu szkieletowego i tych, które postawwiłem wentylowane. Od ponad 20 lat nic złego się nie dzieje. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz dziękuję za pomoc, jeżeli można jeszcze podrąże temat mojego kosza. Niestety na moim dachu nie będzie kosza na nokach, złożyły się na to dwa czynniki: opinia żony inwestora oraz ekipa, która nigdy takiego kosza nie wykonywała. Aluminiowe blachy koszowe już zakupione.

Tak więc jeżeli można kilka dodatkowych pytań (dotyczy karpiówki w łuskę):

1. Zastosować kliny koszowe samoprzylepne czy taśmę rozprężną, jeżeli taśmę rozprężną to o jakich wymiarach dla karpiówki.

2. Ile przewidzieć spinek do dachówki ciętej w koszu i na narożu, (orientacyjna ilość na metr kosza czy naroża, na jedną stronę), nadmienię że dodatkowo będzie stosowany klej do dachówki.

3. Czy zagięcia na krawędzi blachy koszowej wraz z elementem uszczelniającym (kliny lub taśma rozprężna) nie spowodują uniesienia dachówek wchodzących do kosza, czy nie należało by naciąć łat w koszu w ten sposób aby blacha była lekko obniżona.

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można jeszcze jeden obrazek z prośbą o ocenę i uwagi, tym razem kalenica. Narysowałem przekrój gąsiora zgodnie z wymiarami producenta, założyłem go na dach (oczywiście w przestrzeni wirtualnej) i widzę że wymiary usytuowania łaty kalenicowej w pionie nie zgadazają się z tabelą wymiarów z instrukcji producenta (tabela KWD, OWK w zależności od nachylenia dachu i rodzaju gąsiora). Czy w praktyce (przestrzeni niewirtualnej) też tak to wygląda?

KALENICA1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie sugeruję się danymi podawanymi przez producenta. Zawsze wyznaczam to doświadczalnie na dachu. Odnośnie wcześniejszych pytań to:

ad.1. Wyłącznie taśmę rozprężną możliwie cienką (o małej wysokości).

ad.2. Spinki do ciętej dachówki unoszą dachówki i mają krótki drut nadają się zatem wyłącznie do naroży. W koszu wiercę dachówki i stosuję drut miedziany.

ad.3. Tak będą unosić. Podobnie rzecz się ma przy oknach połaciowych. Przy perfekcyjnym wykonaniu kosz powinien być lekko zagłębiony. Dość pracochłonne rozwiązanie.

Opinia żony rzecz święta! :yes: Inne argumenty nie wchodzą w grę:no:. Pozwolę sobie zadać niedyskretne pytanie: czy aby ci wykonawcy kryli kiedykolwiek dach karpiówką?:confused: Bo skoro tak to powinni odpowiedzieć na te pytania:cool:. Pozdrawiam.:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie przejścia komina systemowego przez dach deskowany i papowany, czy są zalecane jakieś odległości między deskami (wyciętym otworem) a pustakiem komina? i czy należy jakoś zabezpieczyć to miejsce np wełną niepalną?? oraz czy taki komin można obrobić papą klejoną do niego na lepiku na zimno (krycie wstępne) czy czymś innym??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwa pomiędzy deskami a ściankami komina powinna wynosić ~2cm. Podobnie rzecz się ma z łatami. Jest to konieczne ze względu na pracę więźby. Ścianki komina można zagruntować i przygrzać do nich papę lub przykleić ją lepikiem na zimno. Wymogi palności to przeżytek. Kominy systemowe są izolowane. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z trwałoscią taśmy kalenicowej ? Może nie tyle z trwałością samej tasmy, ile trwałością jej łączenia z dachówką/blachodachówką . W kilku miejscach, gdzie użyto u mnie taśm ołowiowych ( jako dodatkowego zabezpieczenie opierzenia ) spodni klej taśmy zamiast na trwałe zwulkanizować się z podłożem, odkleja się. Czy w przypadku tak nierównomiernego podłoża jakim jest blachodachówka w okolicach gąsiora, tasma z czasem nie będzie źródłem przecieków ? Czy i ew. ile taśma powinna wystawać spod gąsiora ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich,

Myślałem, że temat dachu już za mną, a jednak:).

Nasz dach na garażu to:

Dach jedno spadowy dochodzący do muru. nachylenie ok 20 stopni.Pełne deskowanie. Dachówka ceramiczna. Jak rozwiązać tu kwestie wentylacji przy ocieplaniu wełną? Krokiew mam 20 cm wełnę chcemy dać wełna ok 16cm. Tworzymy przestrzeń powietrzna. Czy to jest wystarczające, dla zachowania wentylacji?

pozdrawiamDSC00337.jpg

ps. to stare zdjęcie dachu, który posiadał trochę błędów. Chodzi mi o to żeby pokazać garaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wentylacja była skuteczna poza szczeliną wentylacyjną musi być wlot i wylot. Pozdrawiam.

 

Dziękuje za odp. Czyli w elewacji trzeba wyciąć dziurę ok np. 2cm?Czy są jakieś specjalne kratki wentylacyjne, które montuje się na elewacji? A przy ścianie budynku? jak to rozwiązać?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy w przypadku tak nierównomiernego podłoża jakim jest blachodachówka w okolicach gąsiora, tasma z czasem nie będzie źródłem przecieków ? Czy i ew. ile taśma powinna wystawać spod gąsiora ?

 

Nie ma mowy o przeciekach bo za szczelność dachu odpowiada krycie wstępne. Do czystej powierzchni taśma się przyklei. Nawet jak w jakimś miejscu będzie trochę odstawać to nic złego się nie dzieje. Gdy kolor taśmy współgra z pokryciem to jej praktycznie nie widać i nie ma to większego znaczenia czy ona wystaje czy nie. Nie ma to żadnego wpływu na funkcjonowanie dachu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak to rozwiązać?

 

Trudno mi odpowiedzieć bo nie widzę projektu. Nie widzę też potrzeby montowania jakiś kratek w elewacji. Warto zapytać dekarza, który będzie wykonywal ten dach jak zamierza to rozwiązać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi odpowiedzieć bo nie widzę projektu. Nie widzę też potrzeby montowania jakiś kratek w elewacji. Warto zapytać dekarza, który będzie wykonywal ten dach jak zamierza to rozwiązać. Pozdrawiam.

:) no niestety dach już powstał jak i elewacja :(:(. Jestem na etapie ocieplenia wełną garażu. I nie wiem jak z tego wybrnąć. Jakie są realne konsekwecje w braku szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wełna a deskowaniem?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jaki sens ocieplać dach garażu?

Po drugie jakie jest krycie wstępne?

Po trzecie skoro już jest montowana ta izolacja cieplna to jest jeszcze szansa wykonania tego poprawnie.

Brak wentylacji może niczym złym nie skutkować, ale może również doprowadzić do trwałego zawilgocenia konstrukcji drewnianej i butwienia drewna co może skutkować remontem dachu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeszcze raz proszę o ocenę, jako że dach już skończony to te dwie rzeczy nie dają mi spokoju. Czy takie pokrycie dachówką przy oknach jest akceptowalne, czy poza tym że słabo to wygląda niesie ze sobą jakieś problemy ?, kliny są prawie na wierzchu. Druga spraw to łączenie gąsiorów, czy to tak ma być ?IMG_2351.jpgIMG_2375.jpgIMG_2376.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...