Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płaszcz z blachy na kominek


Robertrem

Recommended Posts

Panowie i Panie

zakładam ogrz. kominkowe z wymuszonym obiegiem ciepł. powietrza przez turbinę. Powiedzcie, czy kupując kominek (wkład) kupuje się również w komplecie płaszcz z blachy ocynkowanej do którego podłącza się rurę do turbiny??? A może taki płaszcz to zbytek i teraz się go nie stosuje??? Bo wiecie kupię kominek a potem będę latał za płaszczem o odpowiednim rozmiarze i będą jakieś kombinacje!!! Proszę o odpowieź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

nie musisz ja robie w czopuch tak zwana poduszke, czyli oddzielam wata, zwana odcinacz ciepla i z samej rury kominkowej jest duzo ciepla,rozprowadzm napokoje. pozd :wink:

Gdybyś mnie mógł bardziej oświecić, podać linka gdzie mógłbym zobaczyć jak to się robi, poczytać. Lub proszę, żebyś napisał coś więcej na temat z płaszczem lub bez???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

przysli e-maila,

nad kazdym kominkiem robi sie koncowa zabudowe z regpsow lub jak kto woli, w niej wszysto chowasz co brzydkie, jednoczesnie rozprowadzasz rury przez sufit do poszczegolnych pokoi lub na boki.

w srodku tej obudowy musza byc okejony regipsy komin

to jest tak zwany termos,jest w nim duzo ciepla z rury od kominka, ktora przechodz do komina pytaj dalej pozd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowiczu: zwróć uwagę przy zakupie kominka na jego moc efektywną i jakość samego kominka - te poniżej 3000 zł. są do niczego poza ozdobą. Naprawdę dobry kominek powinien mieć jeszcze wkłady szamotowe, które wspaniale zwiększają jego efektywność - wiem coś o tym bo sama mam taki - nie oszczędzałam przy zakupie i nie żałuję. Kupując w dobrej firmie nie martwiłam się o płaszcz dostałąm go razem z kominkiem, a jest ważny bo zwiększa wykorzystanie ciepła z ożebrowania kominka.

pozdr.Aneta

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie

zakładam ogrz. kominkowe z wymuszonym obiegiem ciepł. powietrza przez turbinę. Powiedzcie, czy kupując kominek (wkład) kupuje się również w komplecie płaszcz z blachy ocynkowanej do którego podłącza się rurę do turbiny??? A może taki płaszcz to zbytek i teraz się go nie stosuje??? Bo wiecie kupię kominek a potem będę latał za płaszczem o odpowiednim rozmiarze i będą jakieś kombinacje!!! Proszę o odpowieź

Płaszcz (dystybutor czy jak go tam zwał) można sobie darować zwłaszcza przy odbiorze ciepła wentylatorem, bo tylko niepotrzebnie komplikuje konstrukcję kominka.

Obudowa kominka bez płaszcza (dystrybutora) może składać się tylko z 2-ch komór - dolnej i górnej. W komorze dolnej izoluje się ściany boczne i przegrodę między komorą dolną i górną. Komory górnej można nie izolować termicznie za wyjątkiem sufitu, bo powinna mieć co najmniej 2 kratki wentylacyjne na różnych poziomach wywołujące w niej konwekcyjną cyrkulację powietrza, która chłodzi tę komorę. W komorze dolnej umieszcza się wkład kominkowy łącznie z rurą dymową i jej wejściem do komina. W izolowanej termicznie przegrodzie między komorą dolną i górną robi się otwór z króćcem dla izolowanego termicznie kanału ciepłego powietrza prowadzącego do wentylatora lub sieci DCP. Komora górna tylko kryje kanał DCP i izoluje komorę dolną od sufitu. Przegroda między komorami nie powinna być pozioma i powinna być tak ukształtowana aby ułatwić przepływ powietrza do kanału DCP. W komorze dolnej nie powinno być żadnych kratek wylotowych jednak pod warunkiem, że by-pass wentylatora w przypadku jego wyłączenia i sieć DCP nawet przy minimalnym przelocie przepustnic w sieci DCP wystarczą aby nie przegrzać kominka przy jego maksymalnym rozpaleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. widzsz zebys tylko nie przegrzal, widzisz musisz na wszystko uwazac, no igdzie zamontujesz dmuchawe. pozd. :wink:

Gdzie zamontuję dmuchawę? Nie w kominku, bo hałasuje, tylko w piwnicy, aby odbierała powietrze powrotne z korytarza po przefiltrowaniu przez dobry filtr włókninowy i tłoczyła je do komory dolnej kominka skąd po ogrzaniu popłynie siecią DCP do ogrzewanych pomieszczeń. Dmuchawa powinna mieć taki spręż aby pokonać opory filtra włókninowego klasy co najmniej EU5 i przepływ taki, aby temperatura nawiewu nie przekraczała 45stC przy nominalnej mocy kominka, a 70stC przy jego maksymalnym rozpaleniu.

keny52 - czy kiedykolwiek zrobiłeś kominek bez dystrybutora tj. tak jak ja radzę? A jeśli tak, to czy w dolnej komorze umieściłeś wszystko co grzeje w kominku, a więc wkład, rurę dymową i wejście do komina? A jeśli tak, to jaki kształt miała przegroda między komorą dolną i górną? Jeśli nie poziomy tylko sprzyjający odpływowi ciepła do kanału w przegrodzie, to przy maksymalnym rozpaleniu kominka i wyłączeniu wentylatora, czyli przy grawitacyjnym rozprowadzaniu ciepła przy działającym by-passie wentylatora - jaką temperaturę powietrza miałeś w dolnej komorze a jaką w górnej? I jeszcze jedno pytanie - jakiej wielkości i na jakich poziomach dałeś kratki wentylacyjne w komorze górnej tego kominka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowiczu: zwróć uwagę przy zakupie kominka na jego moc efektywną i jakość samego kominka - te poniżej 3000 zł. są do niczego poza ozdobą. Naprawdę dobry kominek powinien mieć jeszcze wkłady szamotowe, które wspaniale zwiększają jego efektywność - wiem coś o tym bo sama mam taki - nie oszczędzałam przy zakupie i nie żałuję. Kupując w dobrej firmie nie martwiłam się o płaszcz dostałąm go razem z kominkiem, a jest ważny bo zwiększa wykorzystanie ciepła z ożebrowania kominka.

pozdr.Aneta

 

No ja akurat 3000 nie mam na kominek, po to robię go sam, by było oszczędniej, jak ktoś ma zadużo kasy to i może sobie 10 tysiaków wydać. I nie chodzi oto, żebym skąpił tylko oto, że myślę czysto ekonomicznie!!!

Poto słucham opinii doświadczonych by nie popełniać błędów.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...