Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gniazdka YDY 2,5mm czy YDY 1,5mm


Recommended Posts

Jaki przewód do gniazdek 2,5 cz 1,5 mm.

Instalacja bezpuszkowa w posadce, elektryk ( pracujący w energetyce) twierdzi, że ten drugi inni twierdzą że za cienki, już głupieje.

 

Proszę pomóżcie.

Zdecydowanie 3*2,5 - nie zawsze wiesz co podłšczysz do gniazdka. a nie sšdzę żeby kucie œcian Ci się uœmiechało w razie ewentualnego przegrzania.

Półtorówka to się nadaje do oœwietlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz podłączać do tego gniazdka? Takie gniazdko w instalacji zabezpiecza się bezpiecznikiem 16A a taki przewód 1,5mm2 wytrzyma długotrwałą prace.Oczywiście w nowych domach z podzieloną instalacją na obwody. Najlepiej zrobić 2,5mm2 główne tory a 1,5mm2 zejścia do gniazdek, włączników i oświetlenia.

To nie czasy kiedy cała instalacja w domu była na jednym lub dwóch bezpiecznikach + siła

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie daj YDY/YDYp 3x2,5. Nigdy nie wiesz do końca co będzie do gniazdka podłączone i przy dużym obciążeniu kabel 3x1,5 możesz przepalić.

 

Nie zgadzam się, nie ma sensu dawać 3x2,50, bo jeżeli coś się zacznie palić to z pewnością nie przewód tylko styki w gniazdu, one będą najwęższym gardłem czy to zastosujemy 3x1,50 czy też 3x2,50.

 

Obciążalność prądowa 3x1,50mm2 to 16A, podobnie zresztą jak typowych gniazd a więc wystarczające dla odbiornika o mocy około 3500 W - w zasadzie takie nie występują jako jednofazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Obciążalność prądowa 3x1,50mm2 to 16A, podobnie zresztą jak typowych gniazd a więc wystarczające dla odbiornika o mocy około 3500 W - w zasadzie takie nie występują jako jednofazowe.

Nie do końca jest to prawdą, byłoby gdyby do każdego gniazda szedł oddzielny kabelek z rozdzielni a w rzeczywistości masz jeden przewód z rodzielni który zasila kilka gniazd (maksymalnie do dziesieciu) i co wtedy? Jak komuś przyjdzie kiedyś ochota włączyć jakiś piecy lub farelke i jednocześnie zechce prasować to ma się zastanawiać do którego gniazdka może je włączyć. Druga sprawa: prawidłowym zabezpieczeniem przewodu 1,5 jest zabezpieczenie o prądzie 10A i to ogranicza wartość mocy do 2,3 kW a nie 3,5kW, a taka moc to już nie jest taka duża, głupi czajnik prawie tyle ma, i o ile przewód się nie upali to zabezpieczenie może wyłączyć. Trzeba też myśleć o przyszłości, żeby później się nie martwić czy mogę dane urządzenie podłączyć czy muszę wymieniać kabelki (kiedyś 1,5 aluminium wystarczała).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Obciążalność prądowa 3x1,50mm2 to 16A, podobnie zresztą jak typowych gniazd a więc wystarczające dla odbiornika o mocy około 3500 W - w zasadzie takie nie występują jako jednofazowe.

Nie do końca jest to prawdą, byłoby gdyby do każdego gniazda szedł oddzielny kabelek z rozdzielni.....

 

Wystarczy przeczytać pierwszy post autora. Pyta wyraźnie o instalację, bezpuszkową, a a zatem zdaje sie do każdego gniazda osobny kabelek.

Jeżeli ma się on rozdzielać na kilka to oczywiście 3x2,50mm2.

 

Druga sprawa: prawidłowym zabezpieczeniem przewodu 1,5 jest zabezpieczenie o prądzie 10A i to ogranicza wartość mocy do 2,3 kW a nie 3,5kW, a taka moc to już nie jest taka duża, głupi czajnik prawie tyle ma, i o ile przewód się nie upali to zabezpieczenie może wyłączyć.

 

No i bardzo dobrze, lepiej mieć zabezpieczenia 10A na przewodzie 1,5mm2 i być spokojnym, że nam się gniazdka nie wypalą, jeżeli ktoś podłączy poprzez jakieś trójniki kilka urządzeń o łącznej mocy około 3,5kW.

 

Zamiast kłaść wszędzie 2,50mm2 proponuję skupić się na dokładnym montażu i zakupić solidniejsze gniazda, bo póki co te właśnie czynniki są głównym powodem awarii instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wystarczy przeczytać pierwszy post autora. Pyta wyraźnie o instalację, bezpuszkową, a a zatem zdaje sie do każdego gniazda osobny kabelek.

To musi wyjaśnić autor, bo ja często się spotykam z określaniem takim terminem instalacji w której nie ma puszek połączeniowych, natomiast kable są łączone w głębszych puszkach z osprzętem. Czyli kabelek idzie od puszki do puszki i oprócz braku tych puszek połączeniowych niczym się nie różni od tej tradycyjnej. A z instalacją gdzie to każdego gniazda idzie oddzielny kabelek to ciekawa rzecz, kilkadziesiąt obwodów i tyle samo zabezpieczeń na same gniazda, to rozdzielnica musi być porządną szafą :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wystarczy przeczytać pierwszy post autora. Pyta wyraźnie o instalację, bezpuszkową, a a zatem zdaje sie do każdego gniazda osobny kabelek.

To musi wyjaśnić autor, bo ja często się spotykam z określaniem takim terminem instalacji w której nie ma puszek połączeniowych, natomiast kable są łączone w głębszych puszkach z osprzętem. Czyli kabelek idzie od puszki do puszki i oprócz braku tych puszek połączeniowych niczym się nie różni od tej tradycyjnej. A z instalacją gdzie to każdego gniazda idzie oddzielny kabelek to ciekawa rzecz, kilkadziesiąt obwodów i tyle samo zabezpieczeń na same gniazda, to rozdzielnica musi być porządną szafą :roll:

 

 

Masz racje to właśnie ma byc taka instalacja, przynajmniej tak tłumacza elektrycy, tylko, że jeden chce kłąść przewód 3x1,5 do gniazdek a pozostali 3x2,5 a ja jestem zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

A co masz w projekcie??????

Jeśli jest tam 2,5 to zastosowanie 1,5 było by chyba istotnym odstępstwem od projektu i nie wiem kto później napisałby oświadczenie ,że wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem i tak dalej.

Jeśli projektant przewidział dla twojego domku 1,5 to jak zgodzisz się na 2,5 to tylko polepszysz sytuację kosztem kilku złotych i wtedy nikt nie pójdzie siedzieć jakby co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Masz racje to właśnie ma byc taka instalacja, przynajmniej tak tłumacza elektrycy, tylko, że jeden chce kłąść przewód 3x1,5 do gniazdek a pozostali 3x2,5 a ja jestem zielony

Bez zastanawiania dawaj 3x2,5, tak jak pisałem wcześniej będziesz miał kilka gniazd na jednym obwodzie i gdy dadzą 1,5 to muszą to zabezpieczyć wyłącznikiem 10A i wtedy będą problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...