Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, buduje budynek w którym będą 4 lokale, każdy będzie miał swoją ubikacje z miejscem na wiszący piec gazowy, chcę żeby każdy lokal mógł się niezależnie rozliczać za zurzycie gazu, mam pytanie jak to zrobić najlepiej i najtaniej, czy jest konieczność instalowanie dla każdego lokalu pieca gazowego (4 piece gazowe) czy też można zrobić 2 piece gazowe na dole (2 muszą być bo to bliźniak) i zasilić nimi dół i góre a na kaloryferach pozakładać jakieś liczniki....(lokale będą powierzchniowo nieduże ok 60m2 każdy więc każdy piec gazowy by sobie poradził żeby ogrzać 120m2 powierzchni, chodzi mi tylko o to, jak to zrobić żeby każdy lokal mógł być rozliczany oddzielnie za gaz...może jest możliwość założenia jakiś gazomierzy żeby nie robić aż 4 pieców????Co mi proponujecie???

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/55704-4-niezale%C5%BCne-lokale-w-jednym-budynku-jak-rozwi%C4%85za%C4%87-co/
Udostępnij na innych stronach

Jeden piec to nie może być bo to będzie budynek podzielony (2 części każda z nich należąca do innej osoby tzn dół+góra do jednej osoby i dół+góra do drugiej osoby) ale jak to zrobić technicznie z tymi licznikami???Gdzie je zainstalować żeby było można zczytać zużycie gazu w górnych lokalach???przecież w układzie gdyby były tylko 2 piece gazowe na dole to gaz dochodziłby tylko do pieca który zasilał by CO na dole i na górze, to skąd miałbym wiedzieć ile zostało zurzyte na górze?
My robimy to tak, że na dom po jednym piecu. Do tego sterownik (u nas akurat vaillant VRC 420s) na 2 niezależne obiegi grzewcze. Do tego podzielniki ciepła na każdy grzejnik.

..no dobrze rozumiem, ale przecież będe płacił za zurzyty gaz, a skąd będe wiedział za jaką kwote zurzył ciepła dany lokal czytając z ciepłomierza?W jakich jednostkach to się zczytuje?Chyba że poprostu dodam wszystkie jednostki z dwóch ciepłomierzy (na 2 lokale) i oblicze na podstawie rachunku za gaz jaka jest wartość danej jednostki zczytanej z ciepłomierza za dany okres rozliczeniowy pomnorze razy ilość jednostek na ciepłomierzach w lokalu na górze i na dole i będe wiedział za ile pieniędzy zurzył dany lokal...czy dobrze rozumuje??

[/u]

Łi

możesz z parametrów kotla uzyskać info pi x drzwi :D ile zużywa kocioł na podgrzanie 1m3 cw i 1GJ ogrzewania

mnożysz odpowiednie parametry i jak to się ma proporcjonalnie w stosunku co calkowitego zużycia gazu

 

lub empirycznie :D

chyba powoli rozumiem, poprostu chodzi o to w którym miejscu chcę założyć ciepłomierze...???i co chce rozliczać czy każdy grzejnik osobno czy kilka grzejników razem???(kilka pomieszczeń) potem sumuje się ilość zczytanych jednostek z ciepłomierzy, ilość zapłaconych pieniędzy za gaz dzieli się na zsumowaną ilość jednostek z ciepłomierzy i oblicza się wartość pieniężną jednej jednostki, potem mnożąc tą kwotę razy ilość zurzytych jednostek na danym ciepłomierzu obliczamy za ile kto zurzył ciepła....(czyli gazu czu innego paliwa)

Czy o to w tym chodzi?

Czy dobrze rozumuje? :roll:

no właśnie, a jak rozliczyć ciepłą wode użytkową??czy na to też można założyć jakiś ciepłomierz i potraktować to w ten sam sposób co wode od CO, żeby obliczyć kwote zurzycia???

Wybaczcie że tak się dopytuje, ale chciałbym mieć wszystko jasne, żeby niepotrzebnie nie pakować się koszta.

U mnie przeciętna rodzina poza sezonem grzewczym zużywa około 20 m3 gazu na miesiąc (cwu i gotowanie). To daje kwotę około 20 zł za sam gaz, bez abonamentu za licznik. Jak będziesz rozliczać to równo po połowie to pomylisz się góra o 5 zł. To nie jest kwota dla której warto "walczyć o sprawiedliwość"
Jeżeli planujesz wynajmować te lokale to przy licznikach ciepla będziesz miał wieczne nieporozumienia z najemcami(z doświadczenia).Nie sa to urzadzenia do końca precyzyjne.wieczne pretensje że żle zmierzyło,sąsiad grzeje jak szalony,albo jest za zimno...Podliczniki gazowe odpadają(nie przełknie gazownia)Ja mam podobna sytuację.Zdecydowałem sie na wariant: Każdy lokal ma swój licznik ,piec i sterownik.Każdy najemca ma przepisany na siebię licznik sam placi rachunki (w zależności jak ustawil sobie temp) i nic cię nie obchodzi.Koszt prostego kotła 2 funkc. nie jest tak duży.Automatyki do rozdzialu i pomiaru ciepla obiegów nie taki mały.Swiety spokój najważniejszy :D

Acent

nie przesadziłeś? rozdzielacze i liczniki przepływowe to duży wydatek :roll:

przy 120 m2 każdego lokalu to może i lepiej oddzielne piecyki, ale 60m2?

całe spóldzielnie tak się rozliczają?

problem z płaceniem, kłótnie - wywalić na zp

no właśnie....na dole będzie lokal 60m2 i na górze 60m2 więc może jeden piecyk by wystarczył, bo ładować się w koszty i wydawać pieniądze (których i tak nie ma za dużo) to nie sztuka, ale potem kiedy to się zwróci... i czy się zwróci....(jak nie to będe miał duuuży problem) więc ja szukam dobrych i najtańszych rozwiązań, bo jeden piec 2 funkcyjny Junkersa to trzeba liczyć 2,5 tys więc jak dla mnie to jest duży wydatek...nie wiem jaki koszt będzie rozdzielaczy i liczników ciepła, ale podejrzewam że niższy.
Ja tak zrobilem u siebie.Sam jestem najemca i wynajmującym jednoczesnie.To po prostu najzdrowsza sytuacja.Kase każdy musi policzyć sam.Na pewno nie jest to najtańsze rozwiazanie,ale jak napisałem święty spokój najważniejszy....

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...