Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam

ja jeszcze raz w sprawie dachu,napiszcie czy cos poprawialiscie jesli chosdzi o wiezbe?po obejrzeniu nowej konstrukcji dachu zaczelem zastanawiac sie czy stary projekt wiezby jest ok.robiliscie jakies wzmocnienia?czy macie wiezbe w/g (starego) projektu.bardzo prosze o odpowiedz.dzieki

Już wiele razy było mówione, że stary dach jest zrąbany :!:

Wróć kilkanaście stron wcześniej i poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ja jeszcze raz w sprawie dachu,napiszcie czy cos poprawialiscie jesli chosdzi o wiezbe?po obejrzeniu nowej konstrukcji dachu zaczelem zastanawiac sie czy stary projekt wiezby jest ok.robiliscie jakies wzmocnienia?czy macie wiezbe w/g (starego) projektu.bardzo prosze o odpowiedz.dzieki

Już wiele razy było mówione, że stary dach jest zrąbany :!:

Wróć kilkanaście stron wcześniej i poczytaj.

 

Od razu zrąbany. To co, mam go sobie teraz rozebrać i robić od nowa?

 

A tak na poważnie to mam zmienine przekroje krokwii i belek a więźba podparta jest na betonowych słupach. Pisałam o tym wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slygado ciezko rozumiesz moje pytanie,ja wiem ze jest cos nie tak w starym projekcie ale ja sie pytam tych co robili wiezbe w/g starego projektu,czy cos zmieniali,zeby ja wzmocnic.PONIAL????

 

Ja widziałem niedawno Barwnego niedaleko mnie, ma orginalnie według starego planu, z nowości wstawili mu słupy w środku pokoi :-? nie ciekawie to wygląda ale przynajmniej mu się nie zawali. Właściciel nie jest w naszej grupie ale ponoć tu czasem zagląda by poczytać, ciekawe ile jest jeszcze takich właścicieli tego projektu :roll:

 

U mnie jest prawie bez zmian ( troche szersze krokwie, podwójne jętki i wsadzone pomiędzy nie kawałki jętek, coś takiego;

 

http://images26.fotosik.pl/153/94b017ee3d4cab82m.jpg

 

I modle się żeby to starczyło :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie ma sie czym przejmować. Stara więźba była krokwiowo jętkowa, nową zaprojektowali jako krokwiowo-płatwiową - dla dachu namiotowego nie ma dużego zysku - a nawet strata, bo pojawiły się słupy, które przy zmianach położenia ścianek działowych trzeba przenosić. W starej więźbie duże znaczenie ma wykonanie dobrego posadowienia dla murłat (dobry wieniec), w przypadku nowej ważne by pod słupami było zrobione wzmocnienie w stropie.

U mnie dach oglądało kilku cieśli i dekarzy i wszyscy twierdzili, że konstrukcja jest stabilna i mocna.

U mnie zmieniałem:

- wieniec betonowy pod murłatą - także tam gdzie są belki B1 i B2.

- dodatkowe jetki pod tymi z projektu prostopadle do nich

- deskowanie - choć to wzmacnia tylko sztywność konstrukcji.

Gdybym miał jeszcze raz robić dach to zrobiłbym krokwiowo-jętkową, czyli tak jak było wcześniej. Wg mnie problemem w projekcie jest tylko brak wieńca - przy takim dachu jest on naprawdę potrzebny. Co do dodatkowych jętek - to ostatnio dekarz do którego mam duże zaufanie stwierdził że dodając jętki niepotrzebnie wydałem kasę. Dach byłby stabilny i mocny także bez nich.

Pozdrawiam,

Sly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie ma sie czym przejmować. Stara więźba była krokwiowo jętkowa, nową zaprojektowali jako krokwiowo-płatwiową - dla dachu namiotowego nie ma dużego zysku - a nawet strata, bo pojawiły się słupy, które przy zmianach położenia ścianek działowych trzeba przenosić. W starej więźbie duże znaczenie ma wykonanie dobrego posadowienia dla murłat (dobry wieniec), w przypadku nowej ważne by pod słupami było zrobione wzmocnienie w stropie.

U mnie dach oglądało kilku cieśli i dekarzy i wszyscy twierdzili, że konstrukcja jest stabilna i mocna.

U mnie zmieniałem:

- wieniec betonowy pod murłatą - także tam gdzie są belki B1 i B2.

- dodatkowe jetki pod tymi z projektu prostopadle do nich

- deskowanie - choć to wzmacnia tylko sztywność konstrukcji.

Gdybym miał jeszcze raz robić dach to zrobiłbym krokwiowo-jętkową, czyli tak jak było wcześniej. Wg mnie problemem w projekcie jest tylko brak wieńca - przy takim dachu jest on naprawdę potrzebny. Co do dodatkowych jętek - to ostatnio dekarz do którego mam duże zaufanie stwierdził że dodając jętki niepotrzebnie wydałem kasę. Dach byłby stabilny i mocny także bez nich.

Pozdrawiam,

Sly

 

Mi też się tak wydaje.

Mój cieśla twierdził, że i tak nasz projekt ma przekroje z uwzględnionym sporym zapasem. Pamiętajmy że przy stołach konstruktorskich zawsze siedzą katastrofiści. I to dobrze - tak być powinno.

Ja też mam zrobiony solidny wysoki wieniec i to z betonu B40, bo akurat zalewali most i zostało im w gruszce:))) Oczywiście zapłaciłem normalnie :wink:

 

Poza tym mam grubsze murłaty (14x14) no i usztywnienie poddasza nieużytkowego płytami OSB (zgodnie z tymi poprzednimi zmianami w konstrukcji dachu).

Dodatkowo jeszcze się zastanawiam, czy nie wzmocnić tych jętek dając w poprzek do nich (przy krowkiach) po belce 14x14, tak by stworzyła się sztywna kwadratowa rama. Zostały mi takie belki więc może mi to przybiją od góry..

 

Pierwszą solidną wichurę mam już za sobą i dach był jak piramida więc moze będzie dobrze :)

 

Co by jednak nie mówić to jętki Zahira wyglądają miodzio, tego to już nic nie ruszy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tejot i sly bardzo wam dziekuje ,troche mnie uspokoiliscie.po polozeniu dachowki zaczolem miec watpliwosci co do konstrukcji dachu,gdy spadlo troche sniegu to balem sie wchodzic na gore bo myslalem ze mi caly dach spadnie na glowe,chociaz dekarz ktory kladl mi dachowke tez mnie uspakajal mowiac ze dach jerst ok.murlate tez mam 14x14 i wlasnie mysle nad tymi dodatkowymi jetkami.jeszce raz wielkie dzieki.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śpij pokojnie. Takiego dachu żadna wichura ani snieżyca nie pokona. Co innego gdyby ten dach był w konstrukcji krokwiowo jętkowej i byłby dachem dwuspadowym - tajk jak Delikatny. A ciekaw jestem czy wcześniej w Delikatnym była kontrukcja krokwiowo jętkowa - teraz i tak pewnie ją zmienili. Jeśli była to ci co mieszkają w takim domu mają wg mnie problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do tych Barwniaków, którzy zostawili otwór na drzwi wejściowe razem z naświetlem.

Jak będziecie zamawiać drzwi to:

1. kupicie drzwi razem z naświetlem - tu wychodzi chyba dość duży koszt.

2. kupicie drzwi odddzielnie i naświetle zamawiacie z PCV (np razem z oknami) - tu trzeba dobrze spasować kolor

3. czy jakoś inaczej rozwiążecie ten problem.

Pozdrawiam,

Sly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...