Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A czy ktoś z Was przewiduje wykonanie werandy (lub wykonał) zgodnie z pomysłem projektanta, tzn poprzeczne deski między filarami? Bardzo urokliwie się to prezentuje (przynajmniej na rysunku). Zastanawia mnie tylko czy wtedy jest opcja żeby zmieściła się tam ławka wraz ze spoczywającym na niej "siedzącym" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) mam pytanie do step26 i Sebastian19774. Podnosiliście może ściankę kolankową, czy poddasze wykonane zgodnie z projektem? My zastanawiamy się nad podniesieniem o jeden pustak ale nie chcemy zachwiać proporcji domu. Wasze Barwniaki są bardzo zgrabne. Pozdrawiam

 

u mnie jest: 2 pustaki + wieniec + murłata

w projekcie mialem jeden pustak ale to za mało moim zdaniem

teraz jest dobrze, chetnie to bym podniósł jeszcze jeden pustak a wtedy było by super ale wtedy okna połaciowe były by za wysoko; a na dwa pustaki jest w sam raz;

mój kolega na przykład dał 3 pustaki plus wieniec i murbelka i przestrzeń pod skosami jest mało dokuczliwa ale jest problem z wyglądaniem przez okna dochowe, mam 1,8m wzrostu i nie byłem w stanie wyjżeć przez okno, wiec chyba coś przedobrzył!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pi3cyki

Też miałem ten dylemat, podnioslem ściankę kolankową o pystak i wydaje mi sie jest ok. Podnosząc o dwa chyba musiałbyś zmienic kąt dachu i wydłużyć krokwie, bryła domu zostanie zachwiana. Moim zdaniem jeżeli ktoś szuka więcej miejsca na poddaszu powinien poszukać innego projektu.

 

jeden pustak można spokojnie podnieść

ja podniąsłem jeden pustak i mam kąt dachu 33 stopnie

a krokwie wystarczy 20 cm dać dłuższe i bedzie wporządku, z reguły i tak drzewo zjeżdża z tartaku dłuższe; albo przedłużeć te pare centymetrów krokwie;

a bryła domu wydaje mi się tak sama, jak z jednym pustakiem na oko z zewnątrz nie zauważalna;

a dla pewności proponuje skorzestać ze wzoru na trójkąt Pitagorasa i w prosty sposób można sobie przeliczyć dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was przewiduje wykonanie werandy (lub wykonał) zgodnie z pomysłem projektanta, tzn poprzeczne deski między filarami? Bardzo urokliwie się to prezentuje (przynajmniej na rysunku). Zastanawia mnie tylko czy wtedy jest opcja żeby zmieściła się tam ławka wraz ze spoczywającym na niej "siedzącym" :)

 

Ja tak zrobię. I wydaje mi się że da się postawić ławkę i usiąść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam, Mam pytanie do osob, ktory budowaly z cegly porotherm lub eder 24. Ile Wam poszlo cegly 24 a ile 11 ?

 

Jakie ilosci pelnej cegly zuzyliscie na kominy, ile nadprozy i belek stropowych ?

 

Czy lepiej teraz sie oplaca budowac kominy systemowe czy tradycyjne ?

 

Jakie ilosci betonu zamawialiscie na strop ?

 

Pozdrawiam i bardzo dziekuje za wszelkie info.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę pilnie o info jak rozwiązaliście temat wentylacji na poddaszu w Barwnym? na naszym poddaszu jest strasznie gorąco, wręcz zaduch odczuwalny juz na pół pietrze, a na dole przyjemnie zimniutko. Zastanawiamy sie czy fachowcy !? czegoś nie popsuli

 

Myślę, że przyczyną są piękne duże okna. One dają naprawde dużo światła i ciepła. W pokojach gdzie najbardziej świeci słońce należy je czasami zasłaniać. Ja zamontowałem markizy zewnętrzne fakro z 10% przeswitem. Zaciągam je w upalne dni. Jeżeli markiza nie jest zaciągnieta to temperatura jest powyżej 30 st. Z zaciągnętą markizą temp jest o 1-2 wyższa niż na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przyczyną są piękne duże okna. One dają naprawde dużo światła i ciepła...

 

Na pewno w dużej mierze masz rację. Z doświadczenia po tegorocznym lecie zauważyłem, że główny problem leży również gdzie indziej. Także mam markizy Fakro na oknach od strony południowej, rzeczywiście bardzo pomagają, pomieszczenia nie nagrzewają się do tak ekstremalnych temperatur (wspomniane 30 st). Poddasze nagrzewa się jednak nie tylko przez taflę okna, ale w dużej mierze poprzez ciepłe powietrze płynące z parteru w górę oraz przez wentylowanie poddasza otwartymi oknami. U mnie przeważnie 24-25 stopni podczas upałów, maksymalnie może 26, ale rzadko.

 

Nie jest to jednak pocieszające, ponieważ 24-25 stopnie nie jest komfortową temperaturą do stałego przebywania. Na parterze pięknie, całe lato 20, 21 stopni, świetny mikroklimat... na górę lepiej było nie wchodzić.

 

Kolejnym problemem było wychłodzenie poddasza z 25 stopni w godzinach wieczornych i nocnych, aby uzyskać odpowiednią temperaturę do snu, około 20 stopni. Temperatura na poddaszu pomimo maksymalnego otwarcia wszystkich 9 okien dachowym i zewnętrznej temperaturze 17-18 stopni spadała zaskakująco powoli. Średnio potrzeba było 3-4 godzin intensywnego wietrzenia, a i tak efekty często były marne (-2, -3 stopnie w dół).

 

To mi dało do myślenia i wysnułem jeden wniosek: gorące powietrze na poddaszu zbiera się przede wszystkim pod sufitami (powyżej linii okien dachowych) i należy je stamtąd usunąć.

 

Zainstalowałem więc w każdym pomieszczeniu anemostat wyciągowy w sufitach, izolowanymi rurami spiro połączyłem wszystkie anemostaty na stryszku, połączone rury prowadzić będą do wentylatora centralnego wyciągowego umieszczonego na stryszku i przez kominek dachowy powietrze będzie wyciągane poza dom.

 

Póki co nie zamontowałem jeszcze wentylatora, więc nie wiem czy rozwiązanie to sprawdzi się. Lato się skończyło i z próbami z pewnością będę musiał czekać do następnego roku. Jedno jest pewne, wentylacja jest niezbędna, zarówno latem jak i zimą i tu wg mnie trzeba szukać recepty na dobry mikroklimat na naszych poddaszach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już mieszkam:) jak się pozbieram z tą przeprowadzką to zrobię fotki. Jeszcze nie mam kanalizacji, wody i ciepła, mają mi podłączać za 3 tyg. To tak na ostatnią chwilę przed zimą. Nie mogłem się jednak doczekać i się wprowadziłem, mieszkam teraz jak w średniowieczu, sławojka. woda w butelkach do picia, z deszczówki do mycia nóg. Kąpię się u znajomych a obiady na mieście bo kuchni też jeszcze nie mam.

Kasik ja mam wentylację mechaniczną i nawet sprawnie działa bo nie miałem tak żle na poddaszu, nawet nie sprawdzałem ile stopni jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już mieszkam:) jak się pozbieram z tą przeprowadzką to zrobię fotki. Jeszcze nie mam kanalizacji, wody i ciepła, mają mi podłączać za 3 tyg. To tak na ostatnią chwilę przed zimą. Nie mogłem się jednak doczekać i się wprowadziłem, mieszkam teraz jak w średniowieczu, sławojka. woda w butelkach do picia, z deszczówki do mycia nóg. Kąpię się u znajomych a obiady na mieście bo kuchni też jeszcze nie mam.

No gratulacje :-) Tak to jest, jak już domek stoi to się powstrzymać nie można :D

Napisz jakie koszty poniosłeś do tej pory.

 

Ja dopiero wróciłem do Polski, wziąłem ślub i zaczynam brać się za papiery 8)

....a na wiosnę ruszam do akcji :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Barwniaków, jestem nowy na tym forum, przeczytałem wszystkie 54 strony, postu na temat tego domku, jesteśmy z Żoną zdecydowani na ten projekt, niektóre posty skopiowałem, bo dużo tych informacji, pewnie będę miał sporo pytań, na początek, czy moc przyłączeniowa prądu jest określona w projekcie, jeżeli nie jaką macie?

I kolejny dylemat, jaki materiał na ściany:

widzę po zdjęciach że większość z porothermu, ja zastanawiam się nad BK, może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym materiałem jak sie sprawuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...