Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cesze się bardzo, że kolejne Barwniaki rosna do góry... :D

ale i My nie próznujemy :roll:

są już warunki na wszystkie media

architekt kończy pracę

i już tuż tuż pozwolenie na budowę

ale czasy dziwne na budowanie nastały

więc już teraz trzeba było kupić materiał na ściany

(ciekawe czy dobrze ? :o )

dla budujących z potothermu podam, że kupiłem 1980 szt 24 cm

i 1100 szt 12cm (połówki)

Może, ktoś podpowie, czy moje wyliczenia są prawidłowe ?

jeśłi chodzi o zmiany planujemy zrezygnowac z podcienia z przodu domu - całkowicie i tym samym zwiększyć kuchnię i wiatrołap - i to znacznie

(ale o tym już było na forum)

komin na kominek prawdopodobnie będzie jako słup dzielący kuchnie od salonu

w salonie dodatkowo przewidzieliśmy wykusz- tak, żeby zmieścił się tam stół jadalny

i planujemy podnieśc ścianke kolankową o 2 pustaki (stąd taka ilość porothermu 24 mi wyszła)

ale dokładniej podam co i jak

jak architekt zrobi swoje (jeśłi kogoś to zainteresuje)

ale mam też inna prośbe do zaawansowanych Barwniaków

dzisiaj jest tak, ze już teraz trzeba kupowac materiały

- budowę planuje rozpocząć w lipcu

ale już teraz chciałem zabezpieczyć sie i kupić stal i ewentualnie izolacje fundamentu

- tak mi podpowiedzieli budowlańcy, żeby to kupic bo to będzie potrzebne na sam początek budowy...

stąd pytanie

czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć i doradzić w kwestii dotyczącej zakupu stali

ile, jakiej

no i ewentualnie jakie sa ceny ?

czy te ilości podane w projekcie sa prawidłowe i wystarczające?

jak kupowałem porotherm (jakies trzy tygodnie temu) na tym składzie za stal chcieli 3,66 za kg z transportem

ale nie wiem czy ta cena jest aktualna

Co Wy barwniacy no to ?

pozdrawiamy

K&I&O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

konrado jesli chodzi o stal to z tego co sie dowiedzialem nie bedzie tak szybko drozala,ale napewno troszke pojdzie w gore i tez nie ma problemu z jej kupnem przynajmniej w moich okolicach.ja za tone 12-stki placilem 3300zł.strop bede mial monolit i z tego co wyliczyl mi muraz tak wstepnie to bedzie potrzebne ok 1,5 tony jeszcze ma dokladnie przeliczyc,oprocz tego fundament, nadproza.ja narazie kupilem tone 12-stki i 100 kilo 6-stki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupów nie widać bo ich na razie niema, ale mają się pojawić zaraz po wylaniu stropu.

Zamówiłem tyle belek stopowych ile jest w projekcie, pustaki stropowe muszę policzyc ile poszło a ile zostało.

Zakup stali zgodny z projektem, okaże sie w tym tygodniu czy wystarczy.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Kochani

 

Wczoraj był dzień dramatu.... wizyta u konstruktora i

jak pisałem zmienialiśmy strop na lany no i konstruktor liczył liczył i wyliczył przy okazwi pokazał kilka wtop w oryginale ale nie o tym..

 

też mam górali z Bukowiny Tatrzańskiej aktualnie jeden wziął ślub i jeszcze tańczą więc mam przestój w budowie, chłopaki też pytają o wszystko nic nie chcą robić sami i powiedzieli na starcie czy chcę robić wieniec u góry bo ich zdaniem słupy i ścianki się rozjadą, w sumie to dla nich dodatkowa robota więc nie musieli o to pytać. Konstruktor wziął popatrzył (2 tygodnie kontepmlował) i stwierdził że dach sie zawali JENTKI o których było już wspominane też kazał dołożyć nie mam jeszcze rysunków poprawionej więźby jedyne co stwierdził - a od razu mówię, że się na tym nie znam że belka 20x20 8 metrowa wytrzyma w tym układzie 15 mPa a wg wstępnych obliczeń sił nacisku wychodzi ponad 22 mPa !!!! Zdębiałem.... no i jeszcze stwierdził, iż zapis w projekcie (więźba), iż "...zestawienie materiału ma charakter szacunkowy i nie może stanowić podstawy do zamawiania materiałów." to skandal i zapytał to po co ten projekt jak samemu trzeba policzyć więźbę bo wymiary i tak są spiepr@##e.... zrobiło się fajnie w każdym razie dołożył mi wieńce, nakazał połączyć połączyć słupy z bryłą budynku (swoją drogą to kilku innych ludzi z tzw "branży" przyznało mu rację) mam rysunki podpisane przez konstruktora i ew mogę okazać zmiany w projekcie, w zbrojeniu zestawienie stali itd...

no i PASZCZE MAM ROZWARTĄ JAK GLONOJAD nie wiem czy albo spotkałem konstruktora, którego hobby to budowanie umocnień i fortyfikacji albo coś jest nie tak... wracając do wyliczeń to pokazywał mi jakieś wyliczenia na komputerze i z nich jednoznacznie wynika że z dachem jest koszmar.

 

 

no i na koniec najciekawsze

 

z projektu:

 

"... Projektant, który dokonuje adaptacji projektu gotowego w określonej lokalizacji i sporządza projekt zagospodarowania działki budowlanej jest uważany za projektanta tego obiektu w rozumieniu art.20 "Prawa Budowalanego" przejmując wszystkie wynikające z ustawy obowiązki i uprawnienia łącznie z odpowiedzialnością za projekt."

 

pan konstruktor przeczytał mi to zdanie, po czym stwierdził, że on mi może kasę oddać rysunki i wyliczenia gratis bo jeżeli zrobię tak jak jest w oryginale to on się pod tym nie podpisze bo to mina, a jego zdaniem dach się zawali... (co powiedział na temat tego zapisu nie publikuję bo się :o :o nie nadaje)

 

poprosiłem pana konstruktora żeby mi napisał prywatnie bez obawy o to że opublikuję co jego zdaniem jest nie tak i podzielę sie z tym na forum (bo on mówił nazwami, posługiwał się wyliczeniami i rysunkami a ja się na tym nie znam) powiedział że się pomyśli...

 

 

no to tyle DUŻO PIWA.... wypiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAJCIE.

No i wyszło szydło z worka :o Ja już wcześniej wam pisałam że projektantka adoptująca nasz projekt dołożyła nam wieniec na ściance kolankowej oraz pozmieniała przekroje krokwi, jętek i murłat. Jeśli chodzi o K1 to my mamy ją 18x26 a w projekcie mieliśmy też tego babola 20x20. U szczytu mamy taką ramę z jętek i dołożoną płatew co tworzy taką drewnianą ramę . Oprócz tego cały czas debatujemy jak wstawić dodatkowe słupy podtrzymujące to całe ustrojstwo a żeby były ukryte w ściankach działoych poddasza. Bez wińca to faktycznie wszystko się rozjedzie zwłaszcza jeśli podniesie się ściankę kolankową.

Rafyxxx o których słupach piszesz aby połączyć je z bryłą budynku?

My przy wylewaniu ław pociągnęliśmy je pod słupy i połączyliśmy w taką jakby jedna ramę.

Jeszcze jedno nie sądzicie że powinniśmy wszysce zbiorowo złożyć w Muratorze zażalenie odnośnie tego projektu? Przecież ten dach to nadaje się do całkowitych przeróbek i grozi katastrofą budowlana i narażeniem naszego życia i to bez przesady. Jak można coś takiego zatwierdzić przecież te projekty ktoś przgląda i zatwierdza po konstruktorze a raczej pseudo konstruktorze. SKANDAL. Szkoda ze Pani Konstruktor jakoś tak szybko opuściła nasze forum i już nie jest taka chętna do wypowiedzi.

Rafyxxx kiedy zamierzasz stawiać dach? Ponawiam propozycję spotkani, chętnie cię odwiedzimy. Daj znać na maila [email protected] moze przyślij nr tel skontaktujemy się. Pozdrawiamy wszystkich i trzymajmy się tylko spokój nasz moze uratować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałam się ustosunkować do dwóch tematów:

http://1.Wieniec w ściance kolankowej. W projekcie ścianka kolankowa standardowo ma wysokość 45cm, a w miejscach których jest wyższa i na narożach budynku zaprojektowano słupki żelbetowe połączone z wieńcem rys.K3. Podniesienie ścianki kolankowej do wysokości 50cm (lub więcej) pociąga za sobą konieczność wykonania słupków żelbetowych i dodatkowego wieńca po całym obrysie budynku.

http://2.Wymiary krokwi narożnych. Krokwie narożne liczone są jako belki wieloprzęsłowe oparte w szczycie budynku (4 krokwie KN1), na słupkach żelbetowych w narożach budynku i dodatkowo usztywnione na poziomy przesuw jętkami. Przy takich założeniach max. rozpiętość belki wynosi ~6,0m i przyjęty przekrój jest wystarczający. Jeżeli nie uwzględnimy jętek to faktycznie z obliczeń wyjdzie, że przekrój jest za mały, ale dlaczego ich nie uwzględniać skoro występują ?…..

Jeżeli chodzi o zmianę przekroju krokwi narożnej na prostokątny to jest to możliwe jednak przy założeniu, że pole przekroju nie będzie mniejsze niż 400cm2.

 

Z poważaniem

Dorota Sukiennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy za szybką reakcję.

Tak jak już kilka postów wcześniej pisałem, nie ma co przesadzać, jeżeli wszystko było wyliczone.

Jeszcze pytanie do konstruktor dachu. Czy zrobienie deskowania dachu zamiast folii paroprzepuszczalnej dodatkowo umocni dach, czy może spowodować osłabienie konstrukcji dachu? Robie strop monolityczny, a więc szkoda wyrzucić później taką ilość desek i jeśli mogłoby to wzmocnić dach (i ocieplić przy okazji) to czemu by nie zrobić deskowania.

Pozdrawiam,

Sly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to dodatkowe dociążenie poprzez deskowanie w niczym nie przeszkadza (a nawet pomaga),dodatkowo wzmacniając i usztywniając dach?

Tak więc jestem cały happy.

 

Ostatnio w rozmowie z jakimś fachowcem stwierdził, że nie zna dekarza, który by na swoim dachu nie dał deskowania, mimo panującej ostatnio mody (podobno ze względów ekonomicznych) na dawanie folii paroprzepuszczalnej. A tak na marginesie, to dobra folia wcale nie jest tania - koszt porównywalny z deskami.

Sly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie o wieniec betonowy pod murłaty w przypadku podwyższenia ścianki kolankowej.

Czy miałby on być tylko w obrysie budynku (po kwadracie) czyli łącząc te 2 słupy z przodu i jeden z tyłu?

Czy musi być także wieniec na ściankach podwyższonych przy tarasach (ściana od kuchni z oknem oraz ściana od salonu z dzwiami na taras), czy może w tych miejscach wystarczą słupy.

I dodatkowo czy wieniec pod murłaty musi być polączony słupami z wieńcem stropu?

 

Pozdrawiam,

Sly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Dawno tu nie zaglądałem i mam sporo zaległości. Byłem zajety powrotem do kraju. Niemniej, ciesze sie, że nie zostałem skreślony z listy.

Dalej jestem barwniakiem :D . Właśnie załatwiamy sprawe kupna działki ( Bogusławice pod Oleśnicą). Potem to juz tylko projekt i....do roboty :lol:

W zwiazku z tym mam prośbe do forumowiczów z okolic Wrocka. Czy istnieje możliwość obejrzenia "Barwnego" na żywo?

Bedę wdzięczny.

kontakt na mail lub p.m.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

my będziemy mieć kominy murowane , na słupy i kominy zamówiliśmy 2500 cegieł. Jeszcze tylko się zastanawiam jak je wykończyć ponad dachem czy cegłami pełnymi klinkierowymi czy płytki klinkierowe. Jak myślicie?

Groszeq jeśli masz ochotę oglądnąć Barwnego to zapraszamy do nas :D Tylko nie wiem czy nie warto poczekać do końca maja, ponieważ murować ściany zaczynamy ok 24 także ok początku czerwca byłoby więcej do oglądniecia, bo w tej chwili to stan O. Wysyłam ci na maila z muratora namiary na nas :D

Ponawiam temat okien na jakie wymiary się decydujecie? Ja myślę zeby dać tak: Kuchnia 1765/1135, salon i pokój 1765/1435, i te 3 małe 565/1135, no i drzwi balkonowe my robimy jako dwuskrzydłowe z progiem tarasowym 2000/2190.

A wy jak ?

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie. Uszanowanie dla pani Doroty Sukiennik (bardzo miła i pomocna pani).

 

DACH JEST CIĘZKI ! Problem w wielkości i ciężarze krokwi narożnych. Mój góral też doradzał zmienic przekroje, z 20x20 na 18x22 co daje 396 cm2, ale chyba jednak w lepszej konfiguracji.

Zeby posadzić belki nadprozy nad tarasem i gankiem na słupach MUROWANYCH potrzebny byłby dzwig, zeby ich nie naruszyć. My dzwigaliśmy je ręcznie ale przewidujac problem od razu od fundamentów majster doradzał filary wylewane ( i oczywiście zbrojone). Murowane może wytrzymają ciężar, ale montaż....

Najgorsze jednak są narożne,w sześciu ledwo je wtargaliśmy i to tylko dlatego, że to doświadczeni cieśle i wiedzieli jak sobie poradzić.

Też mamy wieńce na sciance kolankowej połączone ze słupkami . Mi jeden porotherm i wieniec daje 50 cm i inaczej nie chciało byc. 34 cm z projektu + 5 cm ocieplenia (jak na rysunku) daje 39cm Tak więc jesli ktos daje poroterm, a nie 2 cegły, to musi być 50, czyli 11 więcej niż w projekcie

Jesli jednak ktos jest na etapie fundamentów, to proponuje rozwazyć filary wylewane, mozna oblozyć klinkierem.

Ze zmian jakie jeszcze wprowadzilismy, to rezygnacja ze spiżarki przy kuchni - za mala, nie bedzie jak sie obrócić. Za to jest miejsce na porządną szafę w wiatrołapie.

Sciana między garażem i kotłownią murowana na 24 cm - garaż będzie nieogrzewany, więc lepiej zaizolowac mieszkanie. Jednak pod 24 potrzebny jest fundament.

O przesunięciu kominka na środek ściany oddzielającej od schodów pisałem, ale uwaga na krokiew narożną idącą w stronę filaru tarasowego, komin nie może być za blisko, bo bedzie problem z dachówkami i gąsiorami. No i też potrzebny jest jest pod niego fundament.

Dzisiaj w ciągu jednego dnia postawili mi 3 krokwie narożne, a pozostałe na 3 stronach dachu. Naprawde wstawiłbym zdjęcia, mamy ich dziesiatki, jesli ktos napisze, jak to zrobi, np. "tslonce", wychodzi Ci to świetnie.

Porothermu 24 zamowilismy 1800, ale zostalo mi 450. Nie ma problemu, na pewno ktoś odkupi. Ja kupowałwm po 8.30, teraz jest u nas po 11,90 - 13,50 za bloczek.

Pustaków na strop tez mi zostało 150 - majster liczył szerokosc 20, a są 25 cm.

Walcze z zakł. gazowniczym o podłączenie gazu. Na razie są ustosunkowani żeczliwie.

Połaciówki z Fakro 78x160 FTP-V do pokoi i FTP-W do łazienki. Fakro ma już w standarcie ciepłe (plastikowe) ramki dystansowe we wkładach szybowych i KLAMKI U DOŁU !!! Nie trzeba wchodzic na taboret lub używać drążka żeby otwożyc okno ale to już według uznania.

Kończy mi sie czas, strasznie sie rozpisałem, ale jak wspomniełem, mamy utrudniony dostęp do internetu. Pozdrowienia. Może ktoś napisze jak wstawiać zdjęcia.

 

Zbyszki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...