Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy kto? ma piec co - NIED?WIED?????


Recommended Posts

Witam

Potrzebuję pieca co do domu 180m2. (jednofunkcyjny, cwu z zasobnika, cyrkulacja, cena 4-5 tys zł)

Na dziś (po długich kalkulacjach) wybór padł na Niedźwiedzia firmy Saunier Duval.

Mam tylko obaw czy zasobnik 90l spełni moje oczekiwania (2 łazienki). Czy faktycznie po wyczerpani wody z zasobnika piec działa przepływowo i z kranu leci ciepła woda bez żadnego opóźnienia.

Jeśli ktoś z Was ma taki piec to proszę o info.

Mile widziane też inne opinie o Niedźwiedziu i piecach innych prducentów.

Wiem że tego na forum jest sporo.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

juz Ci odpowiadam, zwroc uwage ze niedzwiedź jest kotłem zeliwnym - co niewatpliwie jest jego zaleta ale dzialanie takiego kotła jest nieco odmienne w stosunku do wiszacego Vaillanta VU. Nalezaloby go porownywac z zeliwnym stojacym Vaillantem. Po:

1. zeliwne najczesciej nie posiadaja modulacji mocy (najwyzej maja palnik dwustopniowy), a jezeli juz ja maja to zwroc uwage ze w przypadku niedzwiedzia zawiera sie ona w zakresie np. 19-26 kW (wersja 26 kW),

w przypadku Vaillanta VU 9-24 (wersja 24kW)

tak wiec Vaillant jezeli nie bedziesz potrzebowal zbyt duzo energii na ogrzewanie bedzie zalaczal sie na minimum 9kW, natomiast niedzwiedz rowniez na min czyli 18 kW. Wprawdzie mozna by tu polemizowac czy jeden bedzie pracowal dluzej czy krocej, ale z tego co sie dowiedzialem zuzycie gazu z tego powodu znacznie wzrasta.

2. Z moich skromnych informacji (pytalem roznych sprzedawcow i producentow itp) kotły stojace, zeliwne maja wieksze zuzycie gazu, start maja na wiekszej mocy (18-20kW) a wszystko to wynika ze wzgledow konstrukcyjnych (dla porownania mozesz przejrzec parametry stojacych Vaillantow)

3. Obecny kociol niedzwiedz to produkcja z przed 10 lat. Dostepny i nadal sprzedawany w Czechach (bodajze firma protherm). Saunier Duival zmienil w nim osprzet na grundfosa, dolozyl pogodowke itp. i swoja naklejke

4. Nie przekonuje mnie jego sterowanie, wyjscia na CO (2:cool: jakies takie duze (Vaillant ma 22) (wprawdzie z tego nic nie wynika - mozna przejsc na 22) ale czyms producent musial sie kierowac. Vaillant np. posiada sterowanie podgrzewaniem zasobnika - (nie potrzebujesz - noc, nieobecnosc w domu ) zasobnik wogole moze sie nie podgrzewac oczywiscie gdy temp > 6 stopni C

5. To ze jest zeliwny, ma wady i zalety w zaleznosci od przeznaczenia. Zeliwne dluzej sie nagrzewa wolniej oddaje cieplo wiecej energii potrzeba do jego nagrzania, stalowy (Vaillant'a) szybciej - szybciej tez oddaje cieplo.

6. W moim przypadku potrzebowalem piec ktory bedzie w miare szybko i prawie na zawolanie robil to co ja bede potrzebowal i w dodatku za tanie pieniadze jesli chodzi o eksploatacje.

7. Zeliwne kotly raczej stosuje sie w duzych obiektach, o duzym zapotrzebowaniu na cieplo i wode (chociazby swiadczy o tym brak modulacji itp) a nie w domkach np do 200 m2, gdzie raz chcesz miec 18 stopni C a za chwile 24 czy 15, a w dodatku zaswiecilo slonce i w pokoju zrobilo sie na tyle cieplo ze piec sie wylacza :smile:)

8. Serwis - nie wszedzie w Polsce jest dostepny

Podkreslam ze to sa moje wnioski na podstawie przeprowadzonych rozmow, wywiadow itp. oczywiscie na ten temat mozna by dyskutowac i dyskutowac co juz nie raz mialo miejsce na forum

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...