Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Krokwie z drzewa mokrego i suchego


Recommended Posts

Rok temu dostałem drzewo na dach , przetarłem go w tartaku i złożyłem. Po pewnym czasie okazało się że część krokwi odkształciło się i nie będzie można je użyć tj.1/3 wszystkich. Chce na wiosne stawiać dach i musze dokupić w tartaku te brakujące krokwie. Krokwie w tartaku są ze świeżego i mokrego drewna. W okolicy nie ma suszarni. Mam pytanie : czy stawianie dachu z takiej mieszanki drewna suchego i mokrego nie odbije się na jakości i samej konstrukcji dachu, czy np. mokre krokwie schnąc nie będą wichrować dachu kurcząc się bardziej, proszę o uwagi

Pozdrawiam Michalus

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michalus, mam podobną sytuację jak Ty. Drewno kupione ponad rok temu, przetarte na bale i leży pod przykryciem. Wygląda nieźle. W lecie mam z niego wycinać krokwie i łaty. Mam nadzieję,że wszystko będzie ok. Może mi trochę zabraknąć (dwie - cztery krokwie) i wtedy będę zmuszony dokupić.

Co się stało z Twoim drewnem, że się pokręciło?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli drewno po przetarciu poleżałoby ok 60 dni pod przewiewnym przykryciem (poprawnie ułożone) to nie powinno być dużej różnicy. Ale nawet bez tego nie powinno nić się dziać przy poprawnym wykonaniu konstrukcji. Trzeba tylko szybko wykonać więźbę (by nie zamokła podczas prac) i pokryć np. wiatroizolacją ale jednocześnie stworzyć warunki do schnięcia drewna (nie uszczelniać pokrycia i nie układać ocieplenia między krokwiami)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach mam prosty dwuspadowy. Drewno zostalo ułożone pod poziomice w miejscu ocienionym, zbudowalem daszek z folii żeby nie zamakało.Rozmawialem z wlaścicielem tartaku który twierdzil ze prawdopodobna przyczyną odkształcen mogłobyc złe ułozenie podkladek miedzy warstwami.Ostatnia podkladka od brzeku lub końca powinna być w odległości ok10-15 cm, u mnie było to ok40cm.Nie wiem czy to jest to.Dzieki za uwagi nadal jestem w kropce pozdrawiam Michalus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiste - nie wiem skad ta moda na suszenie drewna na dach (pewnie pod wplywem czasopism, w tym Muratora...). Nie ma sensu suszyc drewna - bo to co mozna osiagnac to odksztalcenia ktorych nie da sie usunac (drewno suche trudno nagiac). A pozniej buduja taka wiezbe w deszczach i maja piekne mokre krokwie ktore wczesniej suszyli miesiacami... WIekszosc ludzi teraz kupuje drewnio mokre i zaraz montuje je na dachu przykrywajac folia. Wystarczy zostawic dom z otwartymi otworami okiennymi i w czasie lata wiezba spokojnie sobie wyschnie a w tym czasie mozna robic rozne rzeczy w srodku. Jesienia zamontowac okna i nie ma problemu krzywych krokwii ! Dziwie sie ludziom ktorzy traca czas i pieniadze suszac wiezbe...

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dave, ja nie suszyłem tego drewna, ja je po prostu dostałem od rodziny za darmo. Jak dawali to wziąłem i musiałem coś z nim zrobić. Budowę zacząłem w lipcu 2002r. Więc drzewo leżało i schło i czekało na swoją kolej. Przyszła kolej i jest problem. Proszę o konstruktywne rady za które z góry dziękuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Hey...

Ludzie nie macie pojęcia o tym co piszecie. Od kiedy do wykonania konstrukcji więźby dachowej używa się mokrego drewna???. Wbudowane drewno powinno mieć wilgotność nie większą niż 18%. W inym przypadku zdecydownaie obniża się jego wytrzymałość mechaniczna, nie mówiąc już o niekorzystnych naprężeniach powstałych w miejscach połączeń ciesielskich będących konsekwencją jego wysychania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz63,

jeżeli już kupiłeś drewno mokre to możesz je impregnować ale tylko i wyłącznie impregnatami solnymi.

Jarecky,

masz 150% racji. Ale jak widać z dyskusji większość kupuje drewno "mokre". Dlaczego? Czy dlatego że jest tańsze, czy dlatego że wolą żyć za pan brat z chemią? Drewno mokre niestety tej chemii wymaga.

Ale to już jest kultura budowania. W krajach rozwiniętych drewno mokre jest na specjalne zamówienie. A u nas? A u nas na odwrót.

 

Na Zachodzie, u nas niestety jeszcze nie, suszenie komorowe i czterostronne struganie jest uważane, za jedną z metod uodparniania drewna na działanie owadów i ognia. Drugą metodą jest impregnacja chemiczna. Zalecane jest jednak by w pierwszej kolejności stosować pierwszą metodę.

Myślę, że i my niedługo do tego dojdziemy. Lepiej później niż wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie racje niestety tak tez jest z innymi sprawami jak opal, zasilanie itd. i co wybieramy? to na co nas stac a stac nas na niewiele. jasna sprawa ze lepiej jako medium cieplownicze uzywac metod solarnych itp. ale ile to kosztuje? :evil:

nasze panstwo tez nas nie rozpieszcza w sprawach zdrwoszego zycia a jedynie nam dosala coraz wieksze oplaty twierdzac ze co innego jest kosztowne i nie oplacalne :x

powracajac do drzewa mokrego to mysle ze kupujemy wszyscy drzewo suche tyle ze moze nie tak jak powinno byc suszone i przechowywane.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...