Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy ktoś ma KOZĘ ...


Aga - Żona Facia

Recommended Posts

Mam pytanie czy ktoś w swoim domu ma KOZĘ zamiast KOMINKA???

Proszę napisać jaką (a njlepiej jeszcze gorąco proszę o zdjęcia) oraz napisać wrażenia. Wady i zalety. Czy się sprawdziło czy nie? Jest lepsza od kominka? Czy żałujecie?

 

Z góry dziękuję

 

PS. A może jakieś ładne zdjęcia KÓZ dostępnych w Polsce - ktoś mi podeśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie mam kominka, ale mam kozę, z której jestem bardzo zadowolona.

Mam Jotula, taką dekoracyjną, żeliwną kozę co może ogrzewać napewno 60m2 a może i więcej. U mnie ogrzewa 40m2. Nie ma osobnego popielnika. Popiól wybiera się z paleniska, ale stosunkowo rzadko (jest oznaczony poziom na którym wybiera się popiól; wcześniej nie ma potrzeby).

W takiej kozie można palić TYLKO suchym drewnem, żadnymi papierami, węglem. Ma plynną regulację "plomienia" - zwiększa się i zmniejsza doplyw powietrza. Gdy pomieszczenie się już nagrzeje można przez kilka godzin podtrzymywać temperaturę poprzez utrzymywanie żaru w piecyku.

Np wieczorem, gdy idziemy spać zostawiamy żar a rano wystarczy otworzyć doplyw powietrza, rozgrzebać żar, dolożyć drewienko i znów się pali.

Rurę dymową można wyprowadzić tylem albo górą.

Ja osobiście jestem bardzo zadowolona.

Fotkę spróbuję dolączyć później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem prze zime koze budowlana - podstawowe wady

 

1. nie widac ognia

2. czestsze dokladanie - generalnie kozy sa mniejsze od kominkow, musisz dokladac mniejsze polana a tym samym robic to czesciej

3. mniejsze bezpieczenstwo - koza jest bardziej odslonieta niz kominek, w zwiazku z czym latwiej o oparzenia (dzieci, ostre imprezy nielicho zakrapiane, bojki ;))

 

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kominka, ale mam kozę, z której jestem bardzo zadowolona.

Mam Jotula, taką dekoracyjną, żeliwną kozę co może ogrzewać napewno 60m2 a może i więcej. U mnie ogrzewa 40m2. Nie ma osobnego popielnika. Popiól wybiera się z paleniska, ale stosunkowo rzadko (jest oznaczony poziom na którym wybiera się popiól; wcześniej nie ma potrzeby).

W takiej kozie można palić TYLKO suchym drewnem, żadnymi papierami, węglem. Ma plynną regulację "plomienia" - zwiększa się i zmniejsza doplyw powietrza. Gdy pomieszczenie się już nagrzeje można przez kilka godzin podtrzymywać temperaturę poprzez utrzymywanie żaru w piecyku.

Np wieczorem, gdy idziemy spać zostawiamy żar a rano wystarczy otworzyć doplyw powietrza, rozgrzebać żar, dolożyć drewienko i znów się pali.

Rurę dymową można wyprowadzić tylem albo górą.

Ja osobiście jestem bardzo zadowolona.

Fotkę spróbuję dolączyć później.

 

jarkotowa bardzo proszę o zdjęcie!!!

 

Bardzo wszystkim dziękuję za zdjęcia różnych kóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 3 weeks później...
A ja mam taka koze w domu na wsi. I jestem BARDZO zadowolona.

A ja poprosze o informację, w jaki sposób odprowadzacie dym z tej kozy - czy w tej ścianie za kozą jest komin, czy też rurą przez ścianę?

thx

 

 

i jeszcze następujące pytanie: czy można byłoby zrobić tak: koza stoi na parterze. Z niej pionowo w górę idzie rura spalinowa -NIE OBUDOWANA - przechodzi przez strop i dalej w górę przez pokój na poddaszu, dalej przez dach i jest takim metalowym kominem z czapką na dachu. Starałbym się kupić ładną rurę i nie chciałbym jej obudowywać cegłą tylko pozostawić 'gołą' rurę. Do rury dospawalbym dookoła blaszki okrągłe które działałyby jak radiator i oddawałyby ciepło z rury do otoczenia.

co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ścianą jest lazienka. Rura wchodzi do lazienki, idzie pionowo w górę przez strop (drewniany) a na poddaszu leci na skos i jest wpięta do komina.

Oczywiście "w stropie" jest zabezpieczona specjalną welną, taką do kominków, coby chalupa nam się nie spalila.

Rura specjalnie jest puszczona "przez lazienkę", żeby ją w ten sposób ogrzewala (nie jest niczym obudowana) bo raptem 30% ciepla idzie w komin a 70% jest oddawane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...