Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tolu, ale o czym tu opowiadać. To był krótki, bo trzydniowy wyjazd służbowy. W lipcu również tam byłam, ale wtedy temperatury były w okolicy 40 st. Zdecydowanie jesienna Marsylia bardzie mi przypadła do gustu :D

 

Powiem szczerze ,że nie jestem zachwycona Marsylią. Tam jest tak brudno wszędzie : na ulicach, lotnisku, korki gdziekolwiek się ruszysz. Nie wspomnę o Francuzach,dla których nauka języków obcych jest czymś abstrakcyjnym, co powoduje,że trudno z nimi dogadać się, nawet w tak powszechnym angielskim.

 

Jedyną rzeczą, która przykuła moją uwagę to oczywiście tamtejsza roślinność. Olbrzymie Miskanty, które rosną tam jak chwasty, oraz przepiękne klomby z lawendą w roli głównej. Latem zapach lawendy miesza się z olejkami sosnowymi... a w tle cykają cykady :D

 

Zdecydowanie wolę Chorwację :wink:

 

http://images8.fotosik.pl/134/6da8fbb4f610e306.jpg

 

http://images6.fotosik.pl/575/01ef4a7dca642bec.jpg

 

http://images8.fotosik.pl/134/022fd4b12d9bab53.jpg

 

http://images6.fotosik.pl/575/f5a18febb6429de9.jpg

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akuś -dziękuję za otwarcie nowej stronki :D

 

Małymi kroczkami zbliżają się święta. Koleżanka podesłami mi kilka przepisów na ciasteczka (ponoć pysznych :wink: ).W tym roku chcę je wypróbować.

W naszym domu pieczenie świątecznych przysmaków to już tradycja

Z moimi pociechami co roku pieczemy pierniczki i kruche ciastka. Największą frajdę sprawia im oczywiście ich dekorowanie.

 

A oto i przepis nr 1:

 

BLÜTENMAKRONEN

 

Składniki:

250g pomielonych migdałów

250g cukru

4 białka

1 łyżeczka soku z cytryny

Do dekoracji:

25g wiórków migdałowych i kandyzowane wiśnie

 

 

Piekarnik rozgrzać do 150C. Migdały razem z cukrem i jednym białkiem wsypać do garnka, tak długo mieszać Az powstanie kluska, odstawić żeby ostygło. Pozostałe trzy białka ubić a następnie dodać wraz z sokiem z cytryny do tej masy migdałowej. Blachę wyłożyć papierem. Z wilgotnymi rękoma formować małe kuleczki ( wielkości grosza), układać kwiatki . Udekorować kandyzowanymi wiśniami i migdałami. Piec ok. 20 min.

 

Przepis nr 2

HASELNUSS-ZITRONEN-HERZEN

 

 

Składniki:

3 żółtka

100g cukru

1 cukier waniliowy

Potarta skorka cytryny

1 łyżeczka proszku

250g orzechów laskowych pomielonych

 

 

Piekarnik rozgrzać do 180C. Żółtka z cukrem i cukrem waniliowym utrzeć. Zagnieść następnie ze skorka cytryny, proszkiem i orzechami. Dodać tyle orzechów by ciasto nie było za rzadkie i dało się dobrze rozwałkować. Blachę wyłożyć papierem. Ciasto rozwałkować na ok.12; cm grubość. Wycinać serca, wyłożyć na blachę i piec 15 min. Lukier zrobić z 200g cukru pudru, i soku z polowy cytryny. Polukrować serca takim gęstym lukrem i ozdobić kandyzowanymi wiśniami.

 

Przepis nr 3

 

MÜSLIMAKRONEN

 

 

Składniki:

250g masła

100g cukru

1 cukier waniliowy

Szczypta soli

3 jajka

½ łyżeczki cynamonu

1 łyżeczka proszku

350g płatków owsianych

100g migdałów w płatkach

Kilka suszonych śliwek

 

Piekarnik nagrzać do 150 st.C. Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i sola. Dodawać po jednym jaju ciągle miksując. Następnie dodać cynamon, proszek do pieczenia, płatki owsiane oraz migdały. Śliwki pokroić w kostkę i dodać tez do masy. Blachę wyłożyć papierem , formować małe kulki i kłaść na blachę. Piec ok. 20-25 min.

 

Przepis nr 4

 

SCHOKO-WALNUSS-WÜRFEL

 

Składniki:

4 jajka

300g cukru

400g gorzkiej czekolady

120g maki

180g posiekanych orzechów włoskich

 

Polewa czekoladowa + 6o połówek orzechów do ozdoby.

Piec rozgrzać do 170 st.C. Jajka zmiksować, dodać cukier. Tak długo miksować Az się cukier rozpuści i masa będzie kremowa. Czekoladę połamać na małe kawałki dodać 4 łyżki wody i rozpuścić w kąpieli wodnej. Dodać do tej czekolady masło i tez rozpuścić. Masę czekoladowa dodać do jajek. Na sam koniec dodawać po trochę maki i orzechów. Blachę wyłożyć papierem. Ciasto wyłożyć na blachę , dobrze rozprowadzić na blaszce. Piec ok. 20 min. Wyciągnąć z pieca i gorące ciasto pokroić na 3-4 cm kostki. Każdą kostkę polać polewa i ozdobić orzechem,

 

Przepis nr 5

 

SPITZBUBEN

 

Składniki:

200g masła

125g cukru

300g maki

Szczypta soli

1 łyżeczka potartej skorki z cytryny

1 łyżeczka soku z cytryny

 

Masło utrzeć z cukrem. Dodać make, sol i skórkę cytrynowa. Zgnieść rękoma. Dodać sok z cytryny i uformować kule. Nie zagniatać za długo żeby ciasto nie było za twarde. Włożyć do lodówki na godzinę. Piekarnik rozgrzać do 150 st.C. Blachę wyłożyć papierem. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 2mm. Wycinać okrągłe placki. Piec ok. 15 min, nie maja być brązowe tylko lekko zarumienione. Kolka bez otworów przesmarować marmolada i kłaść na to te z kółeczkami. Obsypać cukrem pudrem,

 

Przepis nr 6

 

VANILLEKIPFERL

 

Składniki:

300g maki

1 cukier waniliowy

100g cukru

3 żółtka

250g masła

125g pomielonych migdałów

 

Przesiać make do miski, dodać cukier, cukier waniliowy i żółtka i zmiksować. Masło pokroić w kostkę i dodać razem z migdałami do masy. Składniki zagnieść. Ciasto włożyć na godzinę do lodówki. Piekarnik rozgrzać do 180 st.C. Blachę wyłożyć papierem. Z ciasta uformować cienkie walki. Walki pokroić na ok. 12; cm kawałki i te kawałki formować w półksiężyce. Piec ok. 10 min . 100g cukru pudru wymieszać z dwoma paczuszkami cukru waniliowego.

 

 

Smacznego :D

 

Ponieważ nie udało mi się skopiować zdjęć, a byłyby one zapewne pomocne. Dla chętnych mogę przesłać mail'em.

 

Pozdrowionka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam ku pamięci:

 

to na przyszły rok :wink:

Juz cas zarabiac ciasto!

 

Pierniki:

 

-1 kg maki

-2 jaja

-4 lyzeczki sody

-1/2 szklanki mleka

-20 dkg cukru

-50 dkg miodu plynnego

-1 kostka masla prawdziwego

-30 g przyprawy do piernika

-1 plaska lyzka kakao

 

Do miski wkladamy wszystko procz masla. Maslo topimy i wlewamy, a sode rozpuszczamy w mleku i dopiero dolewamy do reszty skladnikow.

Zarabiamy ciasto i odstawiamy w chlodne miejsce najlepiej na kilka tygodni (jak sie ktos spozni to kilka dni tez moze byc).

Walkujemy ciasto ale nie za cienko i pieczemy na 170 stopni po 10 minut. Nie pieke na srodkowym ruszcie tylko o jednen wyzej na pergaminie.

Przestudzone ozdabiamy i chowamy (ja chowam w plastikowych pojemnikach ze szczelna pokrywka zeby nie wyschly).

 

Przed pieczeniem

http://i37.tinypic.com/34i4ehj.jpg

 

Po upieczeniu

http://i36.tinypic.com/n4v0b9.jpg

 

http://i38.tinypic.com/2zjm8as.jpg

 

http://i34.tinypic.com/v82zr5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alunek, wygląda na to, że mnie z Marsylii wyleczyłaś i dobrze, bo daleko ona jest :wink:

Przepisów na pierniki stanowczo za wiele, nie potrafię się zdecydować i pierników nie będzie. A w dzieciństwie zawsze piekłam z mamą, na każde święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alunek, przypadkiem zajrzałam - i zauważyłam przynajmniej dwa podobieństwa :

-mam taki sam" komplet wypoczynkowy " :) bardzo praktyczny ( szczególnie przy dwóch psach ) , nic się go nie ima - a jak już, to schodzi z wilgotną szmatką :)

-bywam w Marsylii kilka razy w roku , też służbowo i też nie przepadam

(raz trafiłam na tygodniowy strajk śmieciarzy w 40C upale :roll: - pierwszy raz widziałam wtedy szczury biegające po ulicach..

Ale polecam , przy okazji zajrzeć do innych prowansalskich miasteczek w okolicy - np ochrowe Roussillion.

 

Pozdrawiam:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alunek, przypadkiem zajrzałam - i zauważyłam przynajmniej dwa podobieństwa :

-mam taki sam" komplet wypoczynkowy " :) bardzo praktyczny ( szczególnie przy dwóch psach ) , nic się go nie ima - a jak już, to schodzi z wilgotną szmatką :)

-bywam w Marsylii kilka razy w roku , też służbowo i też nie przepadam

(raz trafiłam na tygodniowy strajk śmieciarzy w 40C upale :roll: - pierwszy raz widziałam wtedy szczury biegające po ulicach..

Ale polecam , przy okazji zajrzeć do innych prowansalskich miasteczek w okolicy - np ochrowe Roussillion.

 

Pozdrawiam:D

 

Materiał obiciowy jest rzeczywiście rewelacyjny. Też mam psa, a nawet kota i zdarza się,że po powrocie do domu wydać ślady ich bytności na kanapie. Wtedy, tak jak mówisz mokra szmatka i po kłopocie :D

 

Wracając do Marsylii - na szczury też natknęłam się w samym sercu miasta, czyli w okolicy portu. Okropieństwo :roll:

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...