Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no i przyznam że jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o rośliny

wiec nawet nei wiem co by tam ładnie rosło

skarpa jest od strony południowo zachodniej

 

wszelkie byliny, róże okrywowe, jałowce plożace, irgi, ziola- roslin na skarpy jest olbrzymia ilosc. ja tylko bym te skarpe powiekszyla zeby nie byla taka stroma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka,

 

po koleji..

 

Paula, narysowałam na twoim planie moją ogólną propozycję. Na poszczególnych jej elementach muszę dłużej przysiąść. Mam nadzieję,że rysunek jest w miarę czytelny. Główne elementy: teren utwardzony, rabata mieszana, rabata bylinowa, pnącza ( k.bud. gospodarczego i okolice tarasu) , żywopłot z tuji lub cisów po północnej stronie, las daglezjowy na zachodzie, skalniak pod słupem i trochę trawnika.

 

Co się tyczy tego co już masz to mam kilka ogólnych uwag:

1. daglezje na rabacie południowej można zostawić pod warunkiem ich formowania na wysoki żywopłot w kolejnych latach. Wg mie z czasem trzeba będzie je rozsadzić ( co drugą w rzędzie zostawić)

2. zwróciłam uwagę,że w kilku miejscach niższe rośliny rosną za wyższymi np. liliowce + tuja, szczepiony świerk, szczepiony żywotnik za rododendronem, tulipany w głębi rabaty, płożące jałowce za głęboko w rabacie

3. wrzosy powinny być posadzone w grupach, a nie pojedyńczo i też powinny być na froncie rabaty. Myślę,że fajnie byłoby zrobić duże wrzosowisko, jako osobną wyeksponowaną rabatę (na moim planie tego jeszcze nie ma)

 

mam nadal kilka pytań: jakie drzewa i krzewy są na rabatach i skaniaku?

 

czy konieczne jest utrzymanie obwódek z żywotników i bukszpanu?Paula_propozycja1.zip

 

Kawiko, migdałek fajnie wyglądałby na miejscu, gdzie teraz jest ten samotny jałowiec skalny (koło domu)

prześlij na mój mail lub umieść w moim wątku plan działki,a wymyślę co jeszcze można u ciebie zrobić ... na przyszłość:rolleyes:

 

Tarcia, fajna ta wierzba i będzie ładnie prezentowała sie na twoim skalniaku

mam u siebie wierzbę szwajcarską 'Ober Donar'. Polecam ponieważ jest równiez formą karłową i ma bardzo ciekawe srebrne aksamitne liście i żółtą korę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze pod jednym wzgledem ta wierzbinka jest ladna, jej galazki sa takie troche powyginane jak manzdzurskiej, pzez to nawet bez lisci jest ladnie ozdobna. Alu szukam ladnego okazu acrocony, w aurze przepiekny okaz jest po 400 zl ale dla mnie to za duzo, jakbys gdzies sie natknela to daj info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Alu dzięki kochana poszukam planu działki może gdzies mam

chociaż nie wiem

najbardziej mi zalezy na tej długiej części gdzie są te wierzby no i kiedyś na skarpie

 

tam gdzie stoi jałowiec póki co nic nie będę robić poieważ jest to "przepust" do dziekiej gonitwy moich dzieci i psa :)

i powiedz mi kochana co u ciebie tak ładnie zarosło ogrodzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ala a ten u ciebie na rabacie z przodu, patrzac na front po prawej stronie, to bialy pendula czy cos innego?

 

Inversa :rolleyes:

 

a jak myślisz sprawdziłby się u mnie na tych sztachetach czy ogólnie nie polecasz??

 

wilec to roślinka jednoroczna, rośnie bardzo szybko. Nie miałam z nią żadnych problemów. Jedyny minus to zrywanie suchych pędów wiosną.

Zalezy ci na szczelnym odizolowaniu się po tej stronie? Możesz zamontować maty bambusowe na płocie lub zrobić żywopłot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie wysiewałam co roku ponieważ wilec sam się rozsiewał- efekt zostawienia nasion na pędach. Niestety wtedy mamy dużo roboty wiosną. Chyba lepszym rozwiązaniem będzie żywopłot.

Może być z liściastych - bardziej kłopotliwy, bo trzeba formować,grabić opadłe liście

lub z iglastych - żywotnik zachodni, cis pospolity,jałowiec skalny, cyprys, choina kanadyjska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...