Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

upał w domu-matko córko!!!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 74
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

8) A jak w te upalne dni sprawdza się rekuperacja? :wink: Jestem zdecydowana na instalacje systemu rekuperacji nie tylko dla odzysku ciepła,ale też dla poprawy komforu mieszakania w tak upalne dni jak teraz :roll:

Pozdrawiam Bogusia

Rekuperacja jest przydatna tylko gdy chcesz by w domu było cieplej niż na zewnątrz. Czyli w lecie używasz bypass i rezygnujesz z odzysku ciepła.

 

Wentylacja to nie klima, więc nie schłodzi ci pomieszczeń. Na pewno szybciej i lepiej jest otworzyć wieczorem okno i zrobić przeciąg niż liczyć na wentylację.

 

Ale z drugiej strony można wieczorem i w nocy wentylację przełączyć na wyższe biegi a okna mieć zamknięte i nie martwić się o robactwo.

 

Z drugiej strony, w ciągu dnia można ograniczyć wentylację, aby nie wprowadzać ciepła do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rogbog:

używam reku ponad rok. Piszę na podstawie własnych doświadczeń, które zgadzają się z tym co piszą niektóre firmy od wentylacji.

Reku nie odzyska chłodu - musisz stosować bypass. A wtedy nawiewasz powietrze o takiej temperaturze jaka jest na zewnątrz. A jak przewody będziesz miał na nieizolowanym i nagrzanym stryszku - to nawet jeszcze cieplejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:roll: Dzięki Damianie za odpowiedz.Reasumując -napisz czy jesteś zadowolony z reku,w skali całego roku.

Mam też jeszce jedno pytanie. :o Czy można wyłączyć reku(niezależnie od pory roku), i jak wtedy wygląda sprawa wentylacji domu,zakładając że

np.nie ma części kominów do wentylacji?Jestem jeszcze przed rozpoczęciem budowy i mam jeszce czas zrezygnować z rekuperacji.

Nie wiem jak będzie w domu gdy np.na dłużej zabraknie prądu,jak duże są faktyczne koszty urtrzymania systemu itp. :-?

B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jestem zadowolony:

-w domu zawsze jest zawsze świeże powietrze - jak się coś nasmrodzi (z kuchni, z kominka, w WC) to szybko jest wyciągnięte.

-w zimie odzysk ciepła

-w lecie wentylacja bez otwierania okien (bezpieczeństwo oraz owady)

-możliwość czasowego wyłączenia (jak np. sąsiad pali liście)

-porządna wentylacja wszystkich pomieszczeń, także na poddaszu

-czystsze powietrze, mniej kurzu w domu (filtry)

-na 1. biegu niesłyszalna, na 2. delikatny szum słyszalny przy idealnej ciszy, na 3. biegu trochę szumi, ale nie przeszkadza w spaniu (na pewno mniej niż pociągi, psy i budowlańcy słyszalni przy uchylonym oknie).

 

Prądu nie miałem pare razy z tego raz tylko dłużej - kilka godzin, ale tylko jednej fazy. Generalnie nie jest to problem - zawsze można uchylić okno, nikt się nie podusi. W zimie zaobserwowałem, że nawet przy wyłaczonej wentylacji jest lekki przepływ powietrza przez anemostaty, więc w ograniczonym zakresie działa jak grawitacyjna (mam wyrzutnię na stryszku powyżej poddasza). Tak więc reku można wyłączać, oczywiście nie na długo. Ja np. wyłączam jak wychodzimy z domu.

 

Kominy mam tylko: spalinowy do kotła, wentylacyjny w kotłowni, dymowy do kominka oraz rura do wyciagu kuchennego.

 

Koszty utrzymania: prąd od 100-300W, średnio jakieś 150W czyli 365*24*150 kWh plus filtry niecałe 100zł rocznie.

 

Oczywiście koszty instalacji są spore, a zyski z odzyskanego ciepła zapewne niezbyt duże jeśli w ogóle (uwzględniając koszty utrzymania). Jak ktoś pali w kominku tanim drewnem to już w ogóle nie ma o czym mówić. Tak więc ekonomicznie - sprawa bardzo dyskusyjna (nie chcę rozpętywać wojen), natomiast z punktu widzenia komfortu - zdecydowanie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Damianie.Wreszcie konkretne dane.

Od początku zdecydowaliśmy z mężem o założeniu reku,ale dochodziły

do nas różne"straszne"wiadomości,a to w środku zimy znajomi wpadli w panikę bo im"zalało"szyby od środka.a to smród w domu,a to hałas,a to

wielkie rachunki za energię-elektryk zakładający tam instalację stwierdził,że to wina reku itp.

Chyba jednak zdecydujemy się na reku.

B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ze zdziwieniem czytam niektóre relacje.

Budując wentylację wymuszoną (mechaniczną) oszczędzamy na kominach, obróbkach dachowych, stolarce okiennej (fixy) i zyskujemy duży komfort.

Dodając reku i GWC jeszcze ten komfort zwiększamy i wprowadzamy znaczne oszczędności w kosztach utrzymania domu. W sumie to tak bardzo drogo nie wychodzi.

Nikt wyraźnie nie pisze ile wymian na godzinę stosuje. Czy 1 bieg to 1/3 wymiany czy 25m3/godz?

W dobrze zrobionym układzie wszystkie kanały MUSZĄ być grubo docieplone. Co to znaczy, że na poddaszu dmucha gorąc?

Bajpas na lato w reku jest OBOWIĄZKOWY. Jak go nie ma, to nie zobaczycie efektów działania GWC jako klimy. Rekuperator w upał MUSI być odłączony bajpasem. I co to za pomysły z okapem kuchennym wyprowadzonym za ścianę poza układem reku? To po co Wam reku? Żeby sąsiedzi zazdrościli?

Napiszcie coś o wydajnościach posiadanych układów.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie - pytanie podstawowe: masz reku w dwoim domu, instalujesz reku, czy piszesz teoretycznie?

Twoja wypowiedź jest co najmniej nieprzyjemna w tonie, pewnie myślisz, że tytuł "najlepszego doradcy" uprawnia cię do tego... :-?

Jaka wg ciebie grubość izolacji to "grube ocieplenie kanałów" ?

 

Ja chyba nie pisałem o dmuchaniu gorąca na poddaszu...

Co do kosztów - to sprawa indywidualna, jedni chcą mieć fixy inni nie, instalacja też różnie kosztuje, eksloatacja także. A oszczędności też wyglądają różnie. Zawsze trzeba przeliczyć konkretny przypadek.

 

U mnie 1.bieg to 250m3/h co daje jakieś 1/2 wymiany/h, 3. bieg to 450 m3/h.

Co do okapu to sprawa jest bardzo dyskusyjna - my używamy go stosunkowo rzadko, więc wiele nie tracimy, natomiast odpada nam brudzenie filtra i przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zainstalowałem i instaluję. Nikomu nie chcę "łazić po odciskach". Przeczytałem cały wątek i do niego się odniosłem. Nie bezpośrednio do "przedmówcy".

Każdy sam podejmuje decyzję - stawiać ten cud czy nie.

Grubo zaizolowane, to znaczy na tyle dobrze, żeby temperatura pomiędzy początkiem a końcem kanału się nie zmieniała przy średnich przepływach.

Filtry są przecież po to, żeby się brudziły. One przed tym brudem mają chronić resztę instalacji.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zainstalowałem i instaluję.

...

Grubo zaizolowane, to znaczy na tyle dobrze, żeby temperatura pomiędzy początkiem a końcem kanału się nie zmieniała przy średnich przepływach.

A możesz podzielić się swoją wiedzą? Myślę że część forumowiczów planuje umieszczenie instalacji na nieogrzewanym strychu, ale nie zwraca uwagi na problem izolacji kanałów.

Jaka wg ciebie powinna być izolacja dla przewodu na ok. fi 20cm, którą leci średnio 350 m3/h i która leży na nieizolowanym strychu (-20 w zimie +40/50 w lecie).

Co zrobić jak jest za cienka? Wymienić rury na takie z grubszą izolacją; przykryć rury grubą wełną, czy ocieplić stryszek wełną między krokwiami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

I co to za pomysły z okapem kuchennym wyprowadzonym za ścianę poza układem reku? To po co Wam reku? Żeby sąsiedzi zazdrościli?

.

Adam, nie każdy się decyduje na podłączenie do reku okapu kuchennego; ja nie mam podłączonego okapu do rekuperatora, ale to nie znaczy że moja instalacja została zrobiona dla uciechy sąsiadów czy widoku opadających szczęk znajomych.... :D. Zrobiliśmy tak, jak nam doardził i zaporjektował projektant wentylacji.

max. wydajnośc, z tego co pamiętam, to 2 wymiany/h - używam tego trybu w czasie upałów (gdy powietrze ciągnie przez GWC) i w czasie bardzo duzych imprez (wtedy ten 5 bieg jest niezastąpiony...).

pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaga2

Nie pisz, że masz sprawny układ rekuperacji. Masz bardzo dobry układ wentylacji mechanicznej. Są różne szkoły. Za ten temat biorą się też ludzie, którzy potrafią raptem połączyć sprawnie te rurki, które można kupić w markecie. Centrala wielkości walizki zawierającej WSZYSTKO. :o

Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego! Wentylacja na poziomie 2 wymian/godz to naprawdę komfort. Piszesz, że go odczuwasz i doceniasz. Wygląda na to, że zrobiono TU dobrą robotę.

damiang

Można taką centralę wpakować i na strych i do piwnicy. Kardynalnym błędem jest nie stosowanie odpowiedniej izolacji. Izolacji na każdym centymetrze tego systemu, bo zaczynają się dziać rzeczy nieoczekiwane dla inwestora. Pojawia się "z nikąd" woda, zapachy, wieje ciepłem zamiast chłodem itp. Ocieplać trzeba rury, wymiennik rekuperatora a nie stryszek. Dlaczego rura fi 200 do przesłania 350m3/godz?

 

Standartowo ocieplenie na rurach wentylacji to około 5cm wełny. Są takie gotowe z profesjonalnym dociepleniem po 150-200zł/10mb

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Mam reku na stryszku a ocieplenie tylko w podłodze. Zastanawiam się nad dociepleniem dachu na stryszku...

Czy masz tam skosy jakoś wykończone, czy tylko wełna i ewentualnie folia? Jak to się sprawuje?

 

Wełna i folia a na to poziomo łaty drewniane co jakieś 20cm. Generalnie chciałem to wybić płytami OSB ale mi się nie chciało i w sumie chyba nie ma takiej potrzeby. Zawsze można to później zrobić, choć płyty OSB trzeba będzie pociąć na mniejsze aby przez wyłaz przeszły.

 

Te 18 to chyba w dwóch warstwach, a może masz takie grube krokwie?

 

Jest 18 wełny bo dokładnie takie są krokwie.

 

Jaką masz temperaturę w zimie na stryszku? Czy mimo ocieplenia podłogi przenika wystarczająco dużo ciepła żeby była dodatnia temperatura przy np. -20 na zewnątrz?

 

A tego jeszcze nie wiem. Wypowiem się na wiosnę :). Generalną zasadą jest że praktycznie wszystkie elementy rekuperacji są izolowane (poza małymi skrzynkami z filtrami do których musi być dostęp) więc nie powinno być problemu z zamarzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...