Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

upał w domu-matko córko!!!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 74
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

mamy sypialnię na poddaszu. W wyniku kilku bardzo upalnych dni i gorących nocy temperatura w pokoju osiągnęła wczoraj wieczorem 27 st.

To juz chyba za dużo. Co prawda dach mam na razie w pełnym deskowaniu, pokryty czarną papą a nad sypialnią nieociploną przestrzeń, w której temperatura jest około 40 st.

 

Wczoraj podjęlismy decyzje - kupujemy klimatyzację - split. Sam zamontuję a do uruchomienia wezwę znajomego fachowca.

To jakaś chinszczyzna - Chigo, ale kosztuje 800 zł, zobaczymy, na droższa mnie nie stać. Sypialnia nie jest duża, jakieś 16m2, wiec moc chłodnicza 2,5kW powinna w zupełności wystraczyć.

 

I nie tylko upał jest tutaj argumentem. Dochodzi hałas przy otwartym oknie z pobliskiej drogi (tym bardziej teraz, gdy po 22-giej wyjeżdżają ciężarówki) oraz komary.

Liczę na to, że dzięki temu urządzeniu skończą się nasze bolączki.

 

Czy ktoś z szanownych forumowiczów użytkuje może klimatyzator w sypialni? Jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
daj znać jak się sprawuje - mam bardzo podobną sytuację i myśli

 

Witam,

 

klimatyzacja za niecałe 800 zł :lol: działa już od jakiś 10 dni.

jak dotychczas bez problemów, chociaż ustawianie temperatury nie jest zbyt precyzyjne.

Pokój jakieś 16m2 wychładza z 28 do 22 w jakieś 1,5 godziny.

Męczyłem się długo z montażem, ponieważ jednostka wewnętrzna jest w sypialni na poddaszu i musiałem dodatkowo przedłużać rurki do jedn. zewn. oraz kombinować ze spływem wody ze skraplacza.

Nareszcze mogę spać przy zamkniętym oknie w ciszy i spokoju.

Co prawda klimatyzator generuje szum ale jest on bardzo cichutki i już się przyzwyczailiśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach z poddaszem w centralnej jego częsci, gdzie sufit nie ma skosów, zwykle jest stryszek.

Ten stryszek bardzo się nagrzewa i warto zainstalować tam wentylator wywiewny, sterowany termostatem.

 

Pomysł wydaje się ciekawy ale dość problematyczny. Robiłeś w tym celu jakiś specjalny otwór? Jeśli tak to w zimie chyba zimno tamtędy włazi. Ja mam na strychu wentylację grawitacyjną i być może to pomoże (sprawdzę w przyszłe lato). Można ew. na komin wentylator założyć ale znowu takie rozwiązanie zapewne obniży sprawność wentylacji gdy nie będzie włączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu powyższych postów zaczynam się obawiac, jak to będzie na moim poddaszu. Jesteśmy na etapie kładzenia dachówki, ale nasz dom ma dach kopertowy, tak więc mamy tylko okna dachowe, a połacie dachu skierowane na wszystkie strony świata... :( Ciekawe, jaki będzie komfort użytkowania pomieszczeń :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krokwie 18 cm. czyli brakuje Ci 7 cm. Pod krokwie, między ruszt możesz dać spokojnie 7 cm dodatkowej warstwy ocieplenia. Nawet jeżeli dasz deskowanie, potem szczelina wentylacyjna 3 cm, wełna między krokwie 15 cm, to i tak pod spód 10 cm wełny pomiędzy ruszt też nie stanowi problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na wykorzystanie do quasiklimatyzacji instalacji DGP kominkowej? Czy u kogoś coś takiego funkcjonuje. Czyli na rurze doprowadzającej z zewnątrz powietrze do kominka przepustnica zima - lato i osobny kanał do czopucha kominka. Turbina rozprowadza chłodne powietrze wieczorkiem i nocą po pomieszczeniach. Nie wiem tylko czy standardowe turbiny (dospel, darco) można tak sterować. Czy po prostu do tego osobnego kanału zainstalować jakiś wentylator kanałowy, który by tłoczył chłodne wieczorne powietrze i czy to zda egzamin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lonly, zastanawiam się nad tym samym, w końcu ma się w centralnej części domu wylot rury, prowadzonej w chłodnym piaseczku, aż się prosi dmuchać tędy i chłodzić. Ja planuję wentylator kanałowy u wlotu rury na zewnątrz budynku - by hałas wiatraka zminimalizować. Problemem jest dla mnie ta przepustnica lato/zima, czy znasz takie gotowe rozwiązania na rurze fi-150?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U wlotu to nie za bardzo bo zimą będzie tworzył dodatkowy opór dla powietrza do spalania chyba, że będziesz wyjmował go na zimę. Rozwiązaniem była by druga rura ale niestety wcześniej jej nie zrobiłem. Taką przepustnicę ma Darco

okrągła:

http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=15&pid=137

prostokątna:

http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=10&pid=130

 

A i na Allegro ktoś to oferuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... stryszek bardzo się nagrzewa i warto zainstalować tam wentylator wywiewny, sterowany termostatem.

 

Pomysł wydaje się ciekawy ale dość problematyczny. Robiłeś w tym celu jakiś specjalny otwór? Jeśli tak to w zimie chyba zimno tamtędy włazi.

Do nieocieplonego stryszku i bez otworu zimno w zimie włazi.

Ocieplanie tego stryszku nie ma sensu. Raczej docieplić strop pod stryszkiem.

Otwór mam w ścianie szczytowej. Trzeba też zapewnić otwór (lub otwory) wylotowe.

Obecnie (upały do 32 st.) wenrylator pracuje cały dzień, w nocy się wyłącza. Bez wentylatora dochodzi do 47 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na wykorzystanie do quasiklimatyzacji instalacji DGP kominkowej? Czy u kogoś coś takiego funkcjonuje. Czyli na rurze doprowadzającej z zewnątrz powietrze do kominka przepustnica zima - lato i osobny kanał do czopucha kominka. Turbina rozprowadza chłodne powietrze wieczorkiem i nocą po pomieszczeniach. Nie wiem tylko czy standardowe turbiny (dospel, darco) można tak sterować. Czy po prostu do tego osobnego kanału zainstalować jakiś wentylator kanałowy, który by tłoczył chłodne wieczorne powietrze i czy to zda egzamin.

 

Lonly,

Ja mam zamiar coś takiego zrobić - chcę pod kominek trójnikiem z przepustnicą podprowadzić rurę od DGP. Zimą część powietrza skieruję właśnie pod Tarnawę. Zmiesza się ona tam z powietrzem zasysanym z wnętrza domu i rozprowadzi po wszystkich pomieszczeniach. Latem zakryję kratkę dolotową pod kominek i wentylator na ssaku DGP przepchnie mi świeże, chłodne powietrze kanałami DGP na cały domek :)

 

Gorąca na poddaszu nie obawiam się - będę miał dachówkę, pod nią będzie przestrzeń wentylacyjna z ujściem pod kalenicą. Następnie membrana paroprzepuszczalna i 20 cm wełny mineralnej :wink: Na pewno będzie OK...

 

Turbiny ZA kominkiem nie będę zakładał - DGP będzie grawitacyjne (mam taki projekt domku, że mogę sobie na to pozwolić....). Wentylator będzie jedynie na WLOCIE DGP - nie chcę na wylocie, żeby ograniczyć hałas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gorąca na poddaszu nie obawiam się - będę miał dachówkę, pod nią będzie przestrzeń wentylacyjna z ujściem pod kalenicą. Następnie membrana paroprzepuszczalna i 20 cm wełny mineralnej :wink: Na pewno będzie OK...

 

U mnie grawitacyjna nie pociągnie a obawiam się upałów jak najbardziej(może nie potrzebnie) i mimo że mam podobnie jak zamierzasz czyli dachówkę oprócz tego, że jeszcze nie ocieplone to upał straszny. Jest i drugi plus że jeżeli ten nawiew dobrze wydoli to odpada otwieranie okien wieczorami i i odwiedziń całego tego robactwa którego jest w takie dni od groma zwłaszcza że niedaleko las.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nieocieplonego stryszku i bez otworu zimno w zimie włazi.

Ocieplanie tego stryszku nie ma sensu.

 

I tu się nie zgodzę co do sensu ocieplania. Ja mam ocieplony i stryszek i podłogę między stryszkiem a poddaszem użytkowym. Stryszek jest ocieplony bo tam pracuje rekuperator który nie może przymarzać. Z wełny w podłodze stryszku też bym nie zrezygnował bo wtedy by było za głośno w domu. Skosy na stryszku 18cm a podłoga 15cm.

 

Bez wentylatora dochodzi do 47 stopni.

 

No tak, u mnie z ociepleniem jest jakieś 35 stopni i wentylatorek już nic nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się nie zgodzę co do sensu ocieplania. Ja mam ocieplony i stryszek i podłogę między stryszkiem a poddaszem użytkowym. Stryszek jest ocieplony bo tam pracuje rekuperator który nie może przymarzać. Z wełny w podłodze stryszku też bym nie zrezygnował bo wtedy by było za głośno w domu. Skosy na stryszku 18cm a podłoga 15cm.

Mam reku na stryszku a ocieplenie tylko w podłodze. Zastanawiam się nad dociepleniem dachu na stryszku...

Czy masz tam skosy jakoś wykończone, czy tylko wełna i ewentualnie folia? Jak to się sprawuje? Te 18 to chyba w dwóch warstwach, a może masz takie grube krokwie?

Jaką masz temperaturę w zimie na stryszku? Czy mimo ocieplenia podłogi przenika wystarczająco dużo ciepła żeby była dodatnia temperatura przy np. -20 na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...