Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

droga ,przy której jest polożona moja działka jest szeroka na 5m, jest to droga lokalna dojazdowa tylko do działek przy niej leżących ,slepa bez przejazdu, w planie zagosp. przestrzennego jest jej poszerzenie, co mówi prawo ,jaka może być min. szerokość i kto mi zapłaci za ewentualne zabranie cześci działki i kiedy?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/5695-szerokosc-dr%C3%B3g-co-m%C3%B3wi-prawo/
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Dojścia i dojazdy

§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.

2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.

4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.

§ 15. 1. Szerokość, promienie łuków dojazdów, nachylenie podłużne i poprzeczne oraz nośność nawierzchni należy dostosować do wymiarów gabarytowych, ciężaru całkowitego i warunków ruchu pojazdów, których dojazd do działki budowlanej i budynku jest konieczny ze względu na ich przeznaczenie.

2. Dojścia służące równocześnie do ruchu pojazdów gospodarczych i uprzywilejowanych o masie całkowitej do 2,5 tony powinny mieć nawierzchnię o nośności co najmniej dostosowanej do masy tych pojazdów.

§ 16. 1. Do wejść do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone od dojść i dojazdów, o których mowa w § 14 ust. 1 i 3, utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m, przy czym co najmniej jedno dojście powinno zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mogą korzystać.

2. Wymaganie dostępności osób niepełnosprawnych, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych, a także budynków w zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz budynków w zakładach pracy, niebędących zakładami pracy chronionej.

§ 17. 1. Nachylenie podłużne dojść (chodników) nie powinno przekraczać 5%, a poprzeczne - 2%. Dopuszcza się zastosowanie większego nachylenia podłużnego, jeżeli będzie ono odpowiadało wymaganiom dotyczącym pochylni zewnętrznych, określonym w § 70, a w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zastosowanie wyłącznie schodów.

2. Wysokość ogólnodostępnych przejść i prześwitów do ruchu pieszego nie może być mniejsza niż 2,2 m, jeżeli przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej nie stanowią inaczej.

 

Z innnego źródła odwołującego się do poprzedniego rozporządzenia:

1. chodnik dla 2 osób - 1,5m

2. chodnik dla 2 osób niepełnosprawnych - 2m

3. minimalna szerokość dojazdu do działki i budynku, drogi pożarowej na wsi oraz jednopasmowej ulicy dojazdowej (D) w zabudowie mieszkaniowej - 3m

4. minimalna szerokość drogi pożarowej w miastach 3,5m

5. wymagana szerokość drogi pożarowej na długości budynku, oraz na odcinku 10m przed i za budynkiem - 4m

6. minimalna szerokość dojścia z dopuszczonym awaryjnym ruchem samochodów pogotowia - 4,5

7. ciąg pieszo jezdny w zabudowie jednorodzinnej - 5m

szerokość dwupasmowej ulicy lokalnej (L) - 6m

 

Tyle przepisy. Sam się jednak chętnie dowiem czy podane szerokości to wartości minimalne dla szerokości utwardzenia, czy po prostu wymagana przestrzeń "prześwitu", a utwardzenie można zrobić węższe. :wink:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/5695-szerokosc-dr%C3%B3g-co-m%C3%B3wi-prawo/#findComment-82276
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...