Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotłownia na paliwo stałe


Recommended Posts

Upatrzyłem sobie projekt z kolekcji muratora - WDZIĘCZNY I , ale ma jedna wadę - ma instalację gazową ( dotyczy to prawie wszystkich projektów). Zmiana sposobu ogrzewania na eko-groszek wiąże się z powiększeniem kotłowni, tak aby spełnić wymagania PN ( dla kotłowni do 25 kW). I tu właśnie tkwi problem - jakie wymiary przyjąć? Według wspomnianych PN tył pieca powinien stać w odległości 70 cm od ściany, od boków pieca do ściany po 100 cm i od frontu pieca 200 cm. Zakładam,że przeciętny piec ma szer. 80 cm i gł. 80 cm. Do tego zasobnik ( z podajnikiem) ok 70 cm. Zatem wymiary minimalne kołowni to 350 cm x 350 cm. Czy zasobnik na węgiel to nadal część pieca? Tu można urwać z 70 cm. Jak rozwiązać ten problem? W projekcie nie ma miejsca na taką kotłownię, zatem albo pozbędę się sypiani na parterze, albo likwidacja garażu, może piwnica????

Proszę o podpowiedz.

 

Marks123

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam to samo, w projekcie jest mała kotłownia 5.3 m2, w dodatku w formie prostokąta (takiego długaśnego).

Architekt mi podsunął pomysł żeby kotłownie przełożyć na drugą stronę parteru w miejsce łazienki a łazienkę w miejsce kotłowni.

I tym sposobem zlikwidowałam jeszcze garderobę i teraz kotłownia ma 7.5m2 i jest w kwadracie. Z tym że u mnie kominy były fajnie rozmieszczone i przy takim układzie nadal jest idealny dostęp do komina, w dodatku wszystko mam w "kupie" czyli łazienki, kuchnię i tą kotłownie więc wszędzie blisko do rozkładania instalacji i koszty mniejsze.

 

Idź do architekta niech coś wymyśli.

 

Oczywiście zdaje sobie sprawę że idealna kotłownia na ekogroszek to taka około 10m2 żeby można było ze wszystkim się pomieścić.

 

A i powiem jeszcze jedno jak zaczęłam architektowi mówić o odległościach od ścian i przekroju komina , to się on lekko zdziwił.

Mówił że projektował już kilkanaście takich kotłowni i owszem przekrój komina jest większy, ale te odległości od ścian to jakiś mit, bo robią mu to ludzie z odpowiednimi papierami i te piece są dużo bliżej ustawione.

 

Tak więc się zdziwiłam, bo tu na forum trochę się naczytałam o piecach na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległości, o których pisze Marks123, to odległości wymagane w kotłowniach powyżej 25kW. W części Polskiej Normy dotyczącej kotłowni do 25kW jest wyraźnie napisane, że od frontu pieca do przegrody ma być 1m a z pozostałych stron (w tym także od góry) tyle, żeby był dostęp do wszystkich części kotła wymagających obsługi i konserwacji. A więc nie jest tak źle :D .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez miałem malutką kotłownię na kocioł gazowy , ale poprzestawiałem troche ściany i wyszła kotłownia 10 m . kw , zmieniłem tez komin bo miałem tylko kanał 14x14 , a wymurowali mi 14 x 27 , wymiar kotłowni przy piecu na eko-groszek jest o tyle ważny że obok pieca musi być przynajmniej tyle miejsca aby móc wymontować z niego podajnik i ślimak w razie awarii , a na to trzeba około 1 metra z boku . Musi być także dobry dosę do kotła z kazdej strony w celu wyczyszczenia itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Temat do góry :D Poruszam temat kotłowni po raz kolejny, bo mnie "męczy" :roll:

 

Przeglądnąłem to i owo na temat pieców ekogroszkowych i odległości dla kotłowni na paliwo stałe (do 25 kW) podane przez Polskie Normy są KOSMICZNE :evil: :evil: :evil: Zresztą... czy ta norma obowiązuje, skoro jesteśmy w UE... A producenci kotłów niechętnie dzielą się informacją na temat wymogów instalacji.

 

W różnych tematach mówi się o zmniejszonych odległościach ścian od kotła na paliwo stałe. Czy jest ktoś w stanie powiedziec, jak to w praktyce wygląda i jakie są faktycznie wymagane odległości.

 

Mam wytypowanych kilka projektów i praktycznie w każdym kotłownia jest w okolicach 4-5 m2. I jak tu wcisnąc kocioł na ekogroszek, nie wspominając o podajniku paliwa?

 

Nie mam ochoty podpiwniczac domu, albo robic sporych zmian w ustawieniach pomieszczeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś rozmawiałem na ten temat z kimś z Muratora ale niestety taka jest moda brak pomieszczeń na kotłownię lub bardzo małe Tak się składa że ja wkraczam na taką budowę znacznie później i muszę jakoś zmieścić to wszystko w tym pomieszczeniu ale pewną pomocą może być to że niektórzy producenci kotłów na eko-groszek idą nam z pomocą i można u nich zamówić kociołek z dowolnym umiejscowieniem zasobnika jak i czopucha Sam zasobnik może być nawet z przodu kotła do takich firm należy Hef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie intresowałyby rzeczywiste wasze wymiary i odległości jakie macie i jakie byłyby minimalne aby móc poruszac sie po kotłowni (bez składu opału) konkretnie - jaką szerokośc pieca przyjąc, jakie odległości minimalne odścian wystarczą (ja mam 1,6 m szerokości i nie wiem czy to wystarczy na kocioł i komin itp.) Cała kotłownia ma 3,5 m2 i nie mam mozliwości zrobic jej większej..

 

rysunek poniżej (wymiary/rysunek komina i kotła są nieproporcjonalne, bo nie wiem jak je wrysować)

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01d5ae38be184b2e.html

 

czy ktoś potrafiłby mi wrysowac jak wyglądałby komin i kocioł w powyższej kotłowni?

 

nektarynka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Moja kotłownia ma coś koło 6 m kw. i muszę się w tym zmieścić. Niektóre kotły niestety nie pasują. Miałem "chęć" na Granpala, ale właśnie ze względu na gabaryty muszę rozglądać się za czymś innym - próbuję wcisnąć Linga (i chyba się uda).

Przy okazji mam pytanie: co macie na ścianach kotłowni? Wiadomo, że przy tego typu paliwach coś niecoś osiada nam na ścianach i posadzce. Czy kafle to dobre rozwiązanie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...