Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do - Budowa Słoneczka na Śląsku


Recommended Posts

No takiego oryginalnego kominka to ja w zyciu nie widzialam :D

skąd wzieliscie pomysl?

strasznie jestem ciekawa efektu koncowego.

Tomku czy masz kogos godnego polecenia od plyt gk, musimy caly sufit na pietrze wylozyc i w kuchni zrobic wneke na zabudowe w słupku.

Pozdrawiam serecznie

 

Żona wymyśliła :) Zdolna prawda :)

 

To druga wersja, pierwszą panowie rozebrali bo im nie wyszła :)

 

Płytami też zajmuje się Olek Godziek, nam robili sąsiedzi ale oni tylko w swojej okolicy działają :( Rybnik to dla nich chyba za daleko. Zapytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 540
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Witajcie

 

Budowalem podobnie jak Wy jesli chodzi o poddasze. Dach nie byl izolowany welna, strop lekki, izolacja folia, welna 25cm na legarach. Wentylacja mechaniczna z wymiennikiem, przewodu oczywiscie w ocieplanych koszulkach rozprowadzone na welnie- zgadnijcie co mialem zeszlej zimy? Piekne zacieki wokolo areostatow! Roznica temperatury strych - powietrze w przewodach powodowala skraplanie, i kropelka po kropelce splywala do najnizszego punktu. Po zimie rozcinalem otuliny i wynosilem cale wiaderka wody z najnizszych punktow.

 

Koszmar, ktorego nie chcialbym doswiadczyc wiecej!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Budowalem podobnie jak Wy jesli chodzi o poddasze. Dach nie byl izolowany welna, strop lekki, izolacja folia, welna 25cm na legarach. Wentylacja mechaniczna z wymiennikiem, przewodu oczywiscie w ocieplanych koszulkach rozprowadzone na welnie- zgadnijcie co mialem zeszlej zimy? Piekne zacieki wokolo areostatow! Roznica temperatury strych - powietrze w przewodach powodowala skraplanie, i kropelka po kropelce splywala do najnizszego punktu. Po zimie rozcinalem otuliny i wynosilem cale wiaderka wody z najnizszych punktow.

 

Koszmar, ktorego nie chcialbym doswiadczyc wiecej!!!

 

Dzięki za przestrogę.

A czy Twoja centrala jest wyposażona w separator skroplin z odprowadzeniem na zewnątrz? W takim układzie skropliny nie powinny przechodzić do przewodów.

Jak sobie poradziłeś? Dociepliłeś poddasze? Rozważamy taki wariant.

 

Aha i jeszcze jedna ważna sprawa, być może masz przewody bez membrany (taki goretex na przewodach), których trochę na rynku jest, a które z powodu niższej ceny są dosyć często montowane. Problem w tym, że w przewodach z membraną wilgoć jest usuwana na zewnątrz a w przewodach bez membrany pozostaje w otulinie... Generalnie nie tyle chodzi o to ocieplenie przewodu co o tą membranę.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Budowalem podobnie jak Wy jesli chodzi o poddasze. Dach nie byl izolowany welna, strop lekki, izolacja folia, welna 25cm na legarach. Wentylacja mechaniczna z wymiennikiem, przewodu oczywiscie w ocieplanych koszulkach rozprowadzone na welnie- zgadnijcie co mialem zeszlej zimy? Piekne zacieki wokolo areostatow! Roznica temperatury strych - powietrze w przewodach powodowala skraplanie, i kropelka po kropelce splywala do najnizszego punktu. Po zimie rozcinalem otuliny i wynosilem cale wiaderka wody z najnizszych punktow.

 

Koszmar, ktorego nie chcialbym doswiadczyc wiecej!!!

 

Dzięki za przestrogę.

A czy Twoja centrala jest wyposażona w separator skroplin z odprowadzeniem na zewnątrz? W takim układzie skropliny nie powinny przechodzić do przewodów.

Jak sobie poradziłeś? Dociepliłeś poddasze? Rozważamy taki wariant.

 

Aha i jeszcze jedna ważna sprawa, być może masz przewody bez membrany (taki goretex na przewodach), których trochę na rynku jest, a które z powodu niższej ceny są dosyć często montowane. Problem w tym, że w przewodach z membraną wilgoć jest usuwana na zewnątrz a w przewodach bez membrany pozostaje w otulinie... Generalnie nie tyle chodzi o to ocieplenie przewodu co o tą membranę.

 

Pozdrawiam,

 

Konsultowałem ten przypadek z naszym działem d.s. wentylacji. Na 90% przyczyną są przewody bez membrany, te z membraną nie pozwalają na przenikanie wilgoci do wełny, wewnętrzny przewód musi być powleczony folią (taką przeźroczystą), wystarczy wymienić przewody.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kraktom napisz proszę jak robiliście schody wejściowe, sprawa pilna bo jutro mają mi robić i chciałbym wiedzieć coś nie coś. Robiłeś dylatację od budynku czy wspierałeś na ścianie fundamentowej?Między schodami a budynkiem było ocieplenie? lub jakaś izolacja (w przypadku dylatacji).Czym zasypywałeś środek pod schodami?

pozdrawiam

Może zdążysz z odpowiedzią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kraktom napisz proszę jak robiliście schody wejściowe, sprawa pilna bo jutro mają mi robić i chciałbym wiedzieć coś nie coś. Robiłeś dylatację od budynku czy wspierałeś na ścianie fundamentowej?Między schodami a budynkiem było ocieplenie? lub jakaś izolacja (w przypadku dylatacji).Czym zasypywałeś środek pod schodami?

pozdrawiam

Może zdążysz z odpowiedzią

 

Może zdążę ;)

Schody były wykonywane na etapie wieńca a więc już grubo po fundamentach.

Najpierw wykopana dziura na głębokość dna ław o szerokości i długości podstawy schodów, tak aby były odsłonięte ławy (dodam że fundamenty były już wtedy zaizolowane styropianem i zatarte klejem. Na dno chudy beton, później zbrojenie z 4 prętów 12 na strzemionach 16x16 po obwodzie i B20 aż do poziomu wierzchu pierwszego stopnia. Dalej szałowanie z desek i schody z B20 o odpowiedniej wysokości (Całe schody to taki monolit :)). Dołem stopa schodów spojona jest z fundamentami a górą od ścian fundamentowych oddziela schody warstwa styropianu. U góry zostawiliśmy zagłębienie z odwodnieniem na wycieraczkę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

pisze z pracy bez polskich znakow bo mi klawiatura szwankuje. Mi wykonali lawy dookola schodow, bede mial wejscie z trzech stron, w srodek zwir i troche betonu b20 (od poziomu ziemi) ,na to folia,zazbroili ,oparli gore o sciany fundamentowe i mysle ze bedzie ok.Troche tylko brak tego ocieplenia miedzy fundamentem a schodami, moze nie bede narzekal

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc Tomasz

sciany murowales na 13 czt 14 ytongow w gore? Jaka masz wysokosc pomieszczen teraz? Slepa wylewke wylewales rowno z fundamentem? Z moich wyliczen wychodzi 13 ytong= 260 cm +25 wieniec=285 - 18 (styropina 10 wylewka 6 plus podloga ~18 cm)= 267- 10 (sufit podwieszany) =257cm .Czy nie zamalo? Chyba pierwsza warstwe pociagne z cegly to podniesie ok 8cm (z zaprawa).Chcialbym miec w pokojach ok 2,65 min. wysokosc.

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc Tomasz

sciany murowales na 13 czt 14 ytongow w gore? Jaka masz wysokosc pomieszczen teraz? Slepa wylewke wylewales rowno z fundamentem? Z moich wyliczen wychodzi 13 ytong= 260 cm +25 wieniec=285 - 18 (styropina 10 wylewka 6 plus podloga ~18 cm)= 267- 10 (sufit podwieszany) =257cm .Czy nie zamalo? Chyba pierwsza warstwe pociagne z cegly to podniesie ok 8cm (z zaprawa).Chcialbym miec w pokojach ok 2,65 min. wysokosc.

pozdrawiam

 

Policzę jutro i odpiszę. Wiem że był z tym problem bo w projekcie jest inny wymiar bloczka niż dostępne na rynku. Były też problemy z wys. parapetów. Jutro wszystko podam z wymiarami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekam z niecierpliwością na wymiary.............

 

Policzyłem :) 13 Ytongów w górę do wieńca, wieniec na wysokość elementu docieplenia wieńca (systemowy z Ytonga), sufity wyszły na ok 1/3 wysokości wieńca (później przy tynkowaniu trzeba zbroić połączenie wieńca ze ścianą żeby nie pękało). Parapety mamy w większości na 75 cm. W kuchni, łazience, pralnio/suszarni i obok okna balkonowego wyżej. Pamiętaj aby założyli Ci zbrojenia w ostaniej fudze pod parapetami (pod ostatnim bloczkiem)? To bardzo ważne. Nadproża mamy z U-kształtek nie gotowe. W środku u kształki stal i od zewnętrznej strony styropian włożony do kształtki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja murował będę z ytonga 24 +12 styropian. Możesz dokładniej opisać o co chodzi z tym zbojeniem wieńca ze ścianą? Zbrojenie pod parapet pod ostatnim bloczkiem? Z czego zbrojenie?

 

Nie wiem kto Ci to zalecił ale mnie doradca techniczny Xella odradzał styropian na Ytonga? Odradzał też tynk akrylowy. Ytong musi oddychać bo to jego poważna zaleta (reguluje mikorklimat w pomieszczeniach). W materiałach technicznych Ytong (dostaniesz u każdego dystrybutora Xella) wszystko jest fajnie wyjaśnione (aha można je też pobrać z http://www.xella.pl). Zalecają tylko tynki mineralne i docieplanie wełną. Oczywiście można zrobić oddychające docieplenie ze styropianu ale musisz naprawdę pilnować ekipy żeby tego nie spaprali. Co do zbrojenia pod parapetami jest dokładnie opisane w tych materiałach technicznych a zapobiega pęknięciom pod oknami od naprężeń rozciągających powstających pod otworami w ścianie. Do zbrojenia używa się takich gotowych elementów z Ytonga (stalowa siatka) albo czegoś podobnego, zatopionego w kleju (można też pręty 12 ale trzeba ryć pod nie bruzdy). Zbrojenie pomiędzy ścianą a wieńcem wykonali tynkarze z siatki (chyba dwóch warstw). Zbrojenie takie należy wykonywać na każdym połączeniu dwóch ścian (działowych z nośnymi też, szczególnie kiedy są na kotwach a nie zna zakładkę ze ścianą nośną), na połączeniach różnych materiałów (komin, ytong), itp. Poczytaj te materiały naprawdę warto.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Co do styropianu i przepuszczalności ytonga - z mojej wiedzy wynika ,że paroprzepuszczalność przez ściany to max. 3% ,natomiast dobry mikroklimat zależy prawie tylko i wyłącznie od sprawności wentylacji czy to grawitacyjnej czy mechanicznej. Ja myślę o mechanicznej i mam nadzieję ,że to załatwi sprawę.

Oddychanie to tylko dla mnie taki chwyt ytongowy, oczywiście nie podaważam jego zalet w tym względzie w porównaniu z innymi materiałami,ale tak jak wspomniałem to tylko 1%-3%.Zresztą wspominają o tym na forum

Tak ,że wentylacja i jeszcze raz wentylacja

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Co do styropianu i przepuszczalności ytonga - z mojej wiedzy wynika ,że paroprzepuszczalność przez ściany to max. 3% ,natomiast dobry mikroklimat zależy prawie tylko i wyłącznie od sprawności wentylacji czy to grawitacyjnej czy mechanicznej. Ja myślę o mechanicznej i mam nadzieję ,że to załatwi sprawę.

Oddychanie to tylko dla mnie taki chwyt ytongowy, oczywiście nie podaważam jego zalet w tym względzie w porównaniu z innymi materiałami,ale tak jak wspomniałem to tylko 1%-3%.Zresztą wspominają o tym na forum

Tak ,że wentylacja i jeszcze raz wentylacja

pozdrawiam

 

Oczywiście wentylacja jest ważna i dlatego zastosowaliśmy mechaniczną, jednak skoro Xella a kiedyś sam Ytong tak mocny nacisk kładą na przepuszczalność powłok zewnętrznych ściany to coś w tym jest. Mnie nawet zalecali do środka tynk wapienny, podobno najlepszy na Ytonga. Warto naprawdę spotkać się z doradcą technicznym Ytong, nic to nie kosztuje a dużo ciekawych rzeczy podpowiedział i uspokoił obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zaawansowania budowy!

Tyle rozwiązań podoba mi się w waszym domku, że nie wiem od czego zacząć... Oczywiście myślę głównie o rzeczach dotyczących wystroju bo od techniki to u nas jest mąż :wink:

Macie super drzwi zewnętrzne z Zakopca, aż żałuję, że mam tak daleko do takich artystów... u nas nie ma takich stolarzy :cry: Kredens po babci piękny i wystrój kuchni subtelnie do niego nawiązuje... po prostu widać, że to wasz dom w każdym calu!

Zaciekawił mnie ten tynk strukturalny- czy to dlatego, aby potem nie malować w tych pomieszczeniach? Czy wykorzystuje się go do innych pomieszczeń w domu???

Pozdrawiam i będę do was jeszcze zagladać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zaawansowania budowy!

Tyle rozwiązań podoba mi się w waszym domku, że nie wiem od czego zacząć... Oczywiście myślę głównie o rzeczach dotyczących wystroju bo od techniki to u nas jest mąż :wink:

Macie super drzwi zewnętrzne z Zakopca, aż żałuję, że mam tak daleko do takich artystów... u nas nie ma takich stolarzy :cry: Kredens po babci piękny i wystrój kuchni subtelnie do niego nawiązuje... po prostu widać, że to wasz dom w każdym calu!

Zaciekawił mnie ten tynk strukturalny- czy to dlatego, aby potem nie malować w tych pomieszczeniach? Czy wykorzystuje się go do innych pomieszczeń w domu???

Pozdrawiam i będę do was jeszcze zagladać :D

 

Dziękujemy! Teraz najbardziej czekamy na drzwi wewnętrzne z Zakopca, w których zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia u naszych znajomych (trochę Ich kopiujemy ale cóż.... :oops: )

Jeśli chodzi o tynk strukturalny: w małym WC powstał tylko dlatego, że pasuje do serii Majolika - taki sam widzieliśmy w katalogu Tubądzina, tylko że zielony; my zdecydowaliśmy się na jasno beżowy ponieważ WC jest bardzo malutkie i poprostu byłoby za ciemno z zielenią. Na ten tynk kładziemy bejcę: w WC jest perłowa a na okapie kuchennym bezbarwana matowa. Zobaczymy jak wyjdzie;

W suszarni i spiżarni mamy tynk mozaikowy bo jest łatwy do utrzymania w czystości i tak jak mówisz poprostu nie chcemy malować ich zbyt często. Początkowo myśleliśmy o kafelkach ale wydawały nam się za ciężkie do tak małych pomieszczeń.

Pozdrawiamy i zachęcamy do ponownego odwiedzenia nas :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...