Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Pomysł ze styrodurem wydaje się bardzo dobry.

Kwestia bilansu kosztów.

Zadziwiająco niska temperatura jest u Ciebie te 2m ppt.

Bardzo dobrze radzi sobie ten MAXowiec w tych trudnych warunkach.

 

Przewodnictwo cieplne gruntu silnie i liniowo prawie zależy od stopnia mawilgocenia.

Masz piachy...

Wymrażanie tak głębokich warstw powinno być minimalne!

Nie masz tam gdzie jakiej zaprzyjaźnionej studni, żeby do niej termometr na sznurku zapuścić?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie masz tam gdzie jakiej zaprzyjaźnionej studni, żeby do niej termometr na sznurku zapuścić?

Adam M.

Dom buduję na boku górki. Jakieś 2 metry obok max-owca mam "żyłę wodną". Jeśli miałbym go powiększać, to wejdę 20 cm nad ten ciek.

Studnia jest u mnie w domu (50 metrów dalej jest mój max-owiec, tam buduję dom). W miejscu gdzie buduję jest piasek i woda głębiej.

Tu u mnie obecnie mamy studnie gdzie lustro wody jest półtora metra poniżej powierzchni gruntu. Dziś dokonam pomiaru.

 

Wyniki GWC z 8:30 dziś po przeszło 12 godzinnej pracy

-17*, za GWC +1*C

 

Woda w studni ma +3*C.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne...

Jakiś lokalny Sybir tam masz...

Nie jest to nawietrzny stok?

Jak pizga dzień i noc to wychładza...

Ale może masz tam WIATR?

Wtedy trzeba by o wiatraczku pomyśleć...

A MAXowiec masz dobrze zrobiony, z tego co czytam!

Daje - ile Natura pozwala.

Tu nawet metr a nie 10cm styroduru niewiele zmieni.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prywatny Sybir masz...

 

Przydał by się taki w upały .

 

Wtedy moc chłodnicza wzrosła by do poziomu większego zainteresowania GWC .

Pewnie dlatego że taką korzyść było by czuć .

Zimą jej nie czuć, stąd pomijanie problemu , który niestety jet ,,,

 

Ale jest szansa na taki Sybir, szykuje się instalacja z odwiertem pionowym o głębokości 50 m :)

 

Adam, jak zdrowie ?

Zdaje się ze widzimy się za 3 tygodnie, będzie o czym gadać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydał by się taki w upały .

 

Pewnie i poszedłbym w te 50 metrów, niestety mam mieć szkody górnicze i stąd wynikają ograniczenia jak i w wielkości GWC, ocieplenia domu itp. Szkoda wydawać więcej kasy kiedy to wszystko ulegnie uszkodzeniu.

W temacie GWC na pewno odezwę się latem i przedstawię wyniki z mojego max-owca i jego osiągów z chłodzenia.

Za to kolejnej zimy powinienem mieć już nad całym GWC te 2 metry, wtedy podam zaktualizowaną wydajność mojego złoża.

 

Prywatny Sybir masz...

Marzenie o +5 nierealne, ale i tak chodzi dobrze!

Daje połowę potrzeb.

GRATIS to daje!

 

Adam M.

Resztę nadrobi 3x droższy rekuperator. Prawdopodobnie na początku będzie tylko złoże (brak kasy), ale to i tak niezły uzysk energii.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że NIE TYLKO!

Po kwiatkach, jakie Ci wymalował Dziadek Mróz na piwnicznych ścianach widać, że i na wilgoci zyskujesz!

MOŻESZ sobie pozwolić na intensywniejszą wentylację zimą jak inni.

A to się czuje!

 

Mam wrażenie , że z początku nie byłeś zachwycony...

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz, wyszło super. Dobrze, że podzieliłeś się swoimi obserwacjami.

Kup reku bez grzałek. Nawet jeśli zdarzy się kiedyś jednej nocy bardzo duży mróz

i do reku będzie dochodziło powietrze o temp. np -3, to nic się nie będzie złego dziać.

Z moich pomiarów wynika, że gdy pojawi się mróz nawet do -10 C, to początkowo reku daje sobie radę,

a mam rekuperator najbardziej zagrożony zamrożeniem (mistral 300 duo na strychu niocieplonym).

Dopiero po dłuższym czasie rekuperator co chwilę musi pracować w trybie rozmrażania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się i ja do postów klaudiusza_x, bo wyniki mamy podobne.

Moje GWC maxowe ma wymiary 6x4m, kolektory z rur pcv fi200 na dłuższych bokach. Zakopane w piaskach, poza bryłą domu, ok 2m ppt, wody gruntowe kilka metrów poniżej. Przykryte warstwą 8cm styropianu, wystającą ok 0,5m poza obrys gwc, na to folia i na to jeszcze jakieś 30 cm ścinków styropianowych, to co pozostało z budowy.

No i teraz do sedna: GWC odpalone 27 stycznia, reku JanGaz 350m3/h działa "mniej więcej" w trybie 1h pracy na 1 biegu / 1h wyłączony. Dopiero w sobotę zainstalowaliśmy termometr (na wysokości podłogi w kotłowni, gdzie rura gwc wchodzi do domu). No i nawiew w okolicy +1*. Wczoraj ok 19:00 +0,9 przy -13,7 na zewnątrz, dzisiaj o 6 rano +0,8* przy -16,5 na zewnątrz. Pomiary nie tuż po starcie, tylko tak w 50 - 55min pracy.

 

Nie wiem na ile te pomiary dokładne, bo sprzęt wysokiej jakości nie jest (za 17 zł z Lidla). Ale już samo to, że reku nie zamarznie jest wystarczająco satysfakcjonujące.

 

Jak czas pozwoli potestujemy jeszcze co daje nawilżenie złoża i jak wpłynie np 12h przerwa na regenerację.

Edytowane przez monika.KIELCE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę...nawilżać GWC. Po kilka wiader... Na dobę starczy?

Mam zaworek pod zlewem w kotłowni. Trzeba pamiętać. Trzeba iść. Zwykle jak już mąż jest po coś w kotłowni, to o tym zapomni, przypomina sobie jak wróci i siądzie na kanapie.

Jest jakiś zawór z timerem? Tak np minuta co 12h. Tanio żeby był? Jakiś taki jak do podlewania trawników?

Edytowane przez monika.KIELCE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest cisnienie w wezu do zraszania,ich rodzaj,rozmiar.Ja mam 2 weze ,podpiete pod reduktory cisnienia wody-Gardeny.Mam 2 linie,letnia i zimowa.Uzywalem nawodnienia przy -20 Cteraz,niestety musze isc do garazu,a czesto mi sie nie chce......Mam poza tym odwodnienie zrobione,gdybym przelal gwc,kilka razy juz to zrobilem,zapominajac wylaczyc zraszanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...