Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Witam. czytam ten wątek od kilku miesięcy i już prawie zdecydowałem się na gwc żwirowy. Jednak ze względu na cenę i dostępność otoczaków mój wybór jest bliski gwc ceramicznemu, ale jednak uważam że cegła ceramiczna w tamtych warunkach pożyje 20lat. Rozbierałem w życiu kilka starych piwnic. Ktoś już sugerował użycie pustaków betonowych i ja również jestem za tym żeby je zastosować. Beton w tamtych warunkach będzie dobrze podciągał wilgoć bez utraty właściwości mechanicznych. Jednak perforacja tych bloczków jest spora. Panowie rzućcie okiem na ten załącznik i powiedzcie mi czy to ma szanse działać. Oczywiście ilość tego będzie przewymiarowana. Salon ma 7 x 5m. Co Wy na to?

Złożenie1.jpg

gwc.jpg

Edytowane przez Jackowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Położyłbym je płasko a nie na sztorc...

Chyba wtedy zadziałają lepiej.

 

Adam M.

 

Mój zamysł był taki że jeśli będą na sztorc to powierzchnia czynna czyli stopa płytowca się nie zmieni tylko ilość bloczków zwiększy się prawie dwukrotnie. Co za tym idzie podwójna kubatura złoża. Jeśli to bedzie przewymiarowane w stosunku do domu 200m2 to wolny przepływ powietrza przez złoże spowoduje chyba zamierzony efekt. Mam do wykorzystania powierzchnię 7 x 5m. Chciałbym osiągnąć w pracy ciągłej przy -25 przed GWC około +3 za GWC. Jak myślicie? Adam pokiwasz się chwilkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zimowym zapotrzebowaniu na wentylację w SZCZELNYM domu spokojnie wystarczy, jak będą na płask.

W układzie na sztorc górna część, jak mi się wydaje, da mniejszy wkład psując pomysł.

Źródłem ciepła jest tu podstawa konstrukcji.

Im od niej dalej - tym gorzej.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zraszanie niekonieczne, ale tanie w budowie.

Można przecież nie używać, jak okaże się KOMPLETNIE zbędne.

Jak budować - to rurki na powierzchni tych pustaków.

W glinie będzie bardzo rzadko potrzebne i jedynie we wściekłe dwutygodniowe upały - pod sam koniec drugiego tygodnia, jak szacuję.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mamy mocny upał. Jaką temperaturę uzyskujecie na wylocie GWC?

Dziś włączyłem swoje nieeksploatowane złoże. Temperatury: 32 na 16 stopni. Potestuję parę dni i zobaczymy jak się będzie sprawowało. Zimą miałem słabo, bo około zera (nie pamiętam dokładnie, jest gdzieś w tym wątku) przy dużych mrozach. Wydajność wentylatora to 90m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy mocny upał. Jaką temperaturę uzyskujecie na wylocie GWC?

Dziś włączyłem swoje nieeksploatowane złoże. Temperatury: 32 na 16 stopni. Potestuję parę dni i zobaczymy jak się będzie sprawowało. Zimą miałem słabo, bo około zera (nie pamiętam dokładnie, jest gdzieś w tym wątku) przy dużych mrozach. Wydajność wentylatora to 90m3.

ja ze swojego rurowca mam ok.15-16* przy wydajności 420m3/h

chodzi już kilka dni z taką wydajnością....

to czy złoże eksploatujesz czy nie nie ma wpływu na temperaturę gruntu o danej porze roku...

możesz chwilowo go podgrzać zbyt intensywnym użytkowaniem ale po jakimś czasie i tak wróci do swojej temperatury jaka panuje w ziemi o danej porze i głębokości ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przekopuję się przez ten temat i nie znalazłem jakiegoś podsumowania efektów pracy "maxowców" opisywanych wcześniej. Czy koledzy byliby uprzejmi umieścić takie informacje - podniesienie temperatury zimą, obniżenie latem. I jeszcze jedno pytanko, jeżeli w domu jest temperatura 24 st C, a GWC latem powietrze schłodzi do np. 18 st C, to czy rekuperator z automatycznym bypassem będzie wiedział, że nie chcemy tego powietrza podgrzewać.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Poczytałem i wymyśliłem taki układ dla mojego domu Kubatura ok 550m3.

schemat.jpg

 

Dom na izolowanej płycie fundamentowej, ściany poniżej 0,15, okna z szybam 3 wartwowymi. Generalnie im blizej pasywnego tym lepiej.

 

Miejsca na działce mam sporo, pytanie więc czy jest sens robić większy GWC (planuję średnicę 200) ?

Drugie pytanie czy użycie glikolu z dolnego źródła (oczywiście bedzie z zapasem) to słuszna idea? Latem troszke schłodzi, natomiast większych korzyści oczekuje zimą kiedy to walory użytkowe w postaci radochy z palenia w kominku dodatkowo dogrzeją czynnik dolnego źródła, a może i samo źródło?

Generalnie grunt z wysokim poziomem wod, ale dodatkowo nad GWC chcę rozprowadzić sączki od oczyszczalni: raz że zwiększy wilgotność a dwa że dodatkowo ogrzeje zima - a może się mylę?

Generalnie zastanawiałem się również nad rozwiązaniem Piczmana, (i zapomnieć o rurowcu) ale raz że zniknął i nie wiadomo jak to się sprawdza w praktyce,a dwa wydaje mi się, że przy takich przepływach jak u mnie to raczej się nie sprawdzi, biorąc pod uwagę straty na nagrzewnicy.

Czekam na konstruktywne komentarze praktyków ;-)

Edytowane przez 07zglossie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...