Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Zdecydowanie warto, również dla niższych temperatur w lecie. Warto w przeciwieństwie do rekuperatora (nie mylić z wentylacją mechaniczną), który, jeżeli kupowany a nie robiony samemu nigdy się nie zwróci.

 

Pewnie podpadne co niektórym ale uważam że nie warto ja mam reku samorobke koszt calego reku ok.1500zl nawiewa mi ok.18st. I to niezaleznie czy na zewnatrz 10 czy 0stopni Tak więc przy tych temp.gwc nic by mi nie dało jedynie zwiększyło opory .na razie czekam na mrozy aby przetestować presostat przy minus5 bo taka temperatura już u mnie raz w nocy była wymiennik się nie oblodzil i nawiewalo ok17stopni przy gwc uzyskał bym max te 18stopni tak wiec czy dla tego jednego stopnia warto budowac gwc .ktos liczyl ze za koszt budowy gwc mozna zamontować grzalke i miec jeszcze na prad na kilkadziesiat lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie podpadne co niektórym ale uważam że nie warto ja mam reku samorobke koszt calego reku ok.1500zl nawiewa mi ok.18st. I to niezaleznie czy na zewnatrz 10 czy 0stopni Tak więc przy tych temp.gwc nic by mi nie dało jedynie zwiększyło opory .na razie czekam na mrozy aby przetestować presostat przy minus5 bo taka temperatura już u mnie raz w nocy była wymiennik się nie oblodzil i nawiewalo ok17stopni przy gwc uzyskał bym max te 18stopni tak wiec czy dla tego jednego stopnia warto budowac gwc .ktos liczyl ze za koszt budowy gwc mozna zamontować grzalke i miec jeszcze na prad na kilkadziesiat lat

 

Samodzielna budowa reku jak najbardziej tak - jest opłacalna. Jeśli ktoś jednak nie potrafi go zbudować, to musi kupić półkowy, a to już nie jest ekonomicznie uzasadniony zakup. W takim przypadku bardziej chodzi o komfort.

Co do GWC, to rurowiec na pomarańczowych rurach ułożony w układzie Tichelmanna, to chyba max. co można nazwać ekonomiczną inwestycją. Taki GWC zapobiega zamarzaniu wymiennika, co daje oszczędność w budowaniu układu antyzamrożeniowego/grzałki oraz to, że w lecie potrafi obniżyć temp. powietrza zewnętrznego. Rentowność jednak mocno dyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. z dziś.

Z GWC - 8oC, po rozbiegówce 6oC. W sumie nic dziwnego, że rośnie, skoro na zewnątrz temp. podskoczyła do 5oC.

 

Wczoraj popołudniu było tak:

Z GWC: 8oC

Po rozbiegówce: 7,5oC

 

Dziś rano:

Z GWC: 8,1oC

Po rozbiegówce: 8oC

 

Widać dużą bezwładność żwirowca pod domem. Widać też, że nie "naciąga".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samodzielna budowa reku jak najbardziej tak - jest opłacalna. Jeśli ktoś jednak nie potrafi go zbudować, to musi kupić półkowy, a to już nie jest ekonomicznie uzasadniony zakup. W takim przypadku bardziej chodzi o komfort.

Co do GWC, to rurowiec na pomarańczowych rurach ułożony w układzie Tichelmanna, to chyba max. co można nazwać ekonomiczną inwestycją. Taki GWC zapobiega zamarzaniu wymiennika, co daje oszczędność w budowaniu układu antyzamrożeniowego/grzałki oraz to, że w lecie potrafi obniżyć temp. powietrza zewnętrznego. Rentowność jednak mocno dyskusyjna.

 

Hmmm... w takim razie na razie daruję sobie GWC, zwłaszcza że pomarańczowe rurki raczej odpadają bo okresowo mokro w ziemi. Musiałbym robić coś szczelnego, a najlepiej na bazie glikolowca. Temat odłożony "na później" jak będę już mieszkał.

Z Waszych wypowiedzi wynika, że lepiej skupić się na wymienniku ciepła. No raczej jestem skazany na zakup półkowego, a chciałbym go mieć ze względu na kominek który nie będzie posiadał żadnego rozprowadzenia, tylko wlot ciepłego powietrza na WM. Zawsze coś to odzyska ciepła i ładnie rozprowadzi ogrzane powietrze po domu.

Polecicie jakiś dobry wątek z samoróbką rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać dużą bezwładność żwirowca pod domem. Widać też, że nie "naciąga".

Chociaż GWC jest dla mnie w okresie marzeń i analizy Twoich pomiarów, to wydaje mi się - że za dużo wymagasz , gdy niema "kołdry(śniegu)" i zmarzliny.

Za pomocą GWC nie uzyskasz nigdy temperatury pokojowej, ale nie zamrozisz domu będąc na wczasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż GWC jest dla mnie w okresie marzeń i analizy Twoich pomiarów, to wydaje mi się - że za dużo wymagasz , gdy niema "kołdry(śniegu)" i zmarzliny.

Za pomocą GWC nie uzyskasz nigdy temperatury pokojowej, ale nie zamrozisz domu będąc na wczasach.

 

Wymagam nie więcej, niż zakładano w tym wątku. Spór trwa o to, czy GWC wychładza czy nie wychładza gruntu pod domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, tylko czy to jest dobre dla domu ?

Pytasz - czy żwirowiec pod domem, to dobre rozwiązanie? Jako skażony automatyką przemysłową - jest to dobry obiekt stabilizacji temperatury - jak nagrzana cegła w nogach dziadka(termofor grzany ciepłem Ziemi). Pamiętaj - ciepło w cieczach i gazach unosi się zawsze do góry. Czy dolewać wody do żwirowca - będzie to dodatkowy wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. wody: 7,2oC

Temp. z GWC: 7,6oC

Temp. po rozbiegówce: 6,6oC

Temp. piachu pod domem, nad GWC: 11,6oC

Temp. grutnu pod domem w części gdzie nie mam GWC: 12,0oC

 

Temp. na zewn.+5oC

 

Z tego wynika, że jedyne co dobrze zrobiłem to metr pospółki nad GWC :)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jaką masz temp. posadzki?

 

Mogę wiedzieć, mam czujnik na styku podłoga - styro.

 

Wg. mnie straty wyniosą DT posadzki , średniej że żwirowca i 30cm styro o Twojej lambdzie + 10cm styro(zamiennik dla metra piachu )o lambdzie lichej .Tak mniej więcej oczywiście .

 

Nie wiem czy można zastąpić piach 10cm izolacją. Przecież taki piach ma poteżną pojemność cieplną i przez to dużą bezwładność.

 

PS. Mogę jeszcze zmierzyć temp. na metrze wgłąb pospółki, ale tam gdzie nie mam GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na moje odczyty.

 

-nieużywane GWC na czerpni na samym dole to 9*C

-woda z płytkiej studni, rzadko użytkowana (dziś akurat coś poszło) to 9*C

-woda wodociągowa to 8*C

-temperatura na zewnątrz to 6*C

 

Pomiar wykonany zwykłym termometrem. Błąd odczytu dopuszczalny.

 

GWC mam poza domem. Czerpnia otwarta, wlot poziomy z siatka. Wlot do piwnicy zamknięty. Gwc znajduje się metr od ściany piwnicy, umiejscowione jest na wysokości od styku fundamentu ze ścianą piwnicy.

 

Dom nie jest ogrzewany. Piwnica w zasadzie otwarta.

TZ drzwi garażowe w piwnicy zabite dechami z dużymi prześwitami pomiędzy deskami. Jeśli przyjdą mrozy, zakładam na drzwi styropian i folię. Teraz się wietrzy.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wiedzieć, mam czujnik na styku podłoga - styro.

 

 

 

Nie wiem czy można zastąpić piach 10cm izolacją. Przecież taki piach ma poteżną pojemność cieplną i przez to dużą bezwładność.

 

PS. Mogę jeszcze zmierzyć temp. na metrze wgłąb pospółki, ale tam gdzie nie mam GWC.

 

Czym więcej danych podasz ,tym więcej będziemy wiedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...