Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

przeczytałem wątek i mam tylko do dodanie to że widziałem działaające 2 ciekawe gwc

1. rura w rurze - mam dzjęcia

2. ten sam gość zorbił piękny wymiennik - w kalenicy dachu krytego blachą puścił rure która nagrzewa się od przepływającego powietrza pod dachem - z dołu do góru od kontrłat - rura nagrzewa powietrze i wraca do domu nawiewem

 

proste i skuteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

2. ten sam gość zorbił piękny wymiennik - w kalenicy dachu krytego blachą puścił rure która nagrzewa się od przepływającego powietrza pod dachem - z dołu do góru od kontrłat - rura nagrzewa powietrze i wraca do domu nawiewem

 

proste i skuteczne

 

pomysł nie nowy, zajmowali się tym uczeni z uczelni w Olsztynie do zastosowań w rolnictwie, a konkretnie do dogrzewania pomieszczeń dla zwierząt.

 

Interesuje mnie ten sposób pozyskiwania ciepła, prosze o szczegóły, jeśli to mozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli bedziesz robil GWC rurowy to proponuje go zrobic w ukladzie Tichelmanna tzn rury biegna rownolegle do siebie a co za tym idzie mniejsza jest predkosc przeplywu powietrza, mniejsze opory lepsza wymiana ciepla z gruntem, generalnie same +.

Nie same plusy: dużym minusem jest koszt wielu kształtek, które są potrzebne do złożenia takiej konstrukcji.

Drugim (mniejszym IMHO) minusem względem układu z długą rurą jest brak możliwości wetknięcia w układ Tichelmanna linki do przeciągnięcia przez rurę czegoś do czyszczenia np kota :lol:

I trzecim minusem jest skomplikowanie wykonania - łatwo puścić koparkę żeby wykopała dłuuugi rów w którym banalnie prosto jest ułożyć rurę ze stałym niewielkim spadkiem (wiem, bo to robiłem). Wydaję mi się, że dużo trudniej/kosztowniej byłoby wykopać dół lub układ rowów pod układ Tichelmanna. Trudniej też byłoby zachować spadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Chciałbym podać do dyskusji pewne rozwiązanie. Kombinuję jak tu zrobić GWC w stylu żwirowca ale prawie bez żwiru.

Co powiecie na pomysł ułożenia stosu pustaków (kratówki) z ceramiki (MAXów) - 1m szerokości, 0,5m wysokości, 3-4 m długości tak, aby kanały wewnątrz pustaków przebiegały równolegle z jednej strony na drugą? Po bokach pozostawić można jakieś 30 cm przestrzeni, w której umieszczone będą podziurawione rury doprowadzające/odprowadzające powietrze, zasypane grubym żwirem.

Powierzchnia wymiany z racji dość gęstej kratownicy byłaby znaczna, powietrze czyste (naturalna ceramika). Jak dla mnie same ZA. Czy ktoś widzi coś PRZECIW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobna koncepcje, do dużego dołu powędrują rury oraz gruz ceglano betonowy i inne odpadki z budowy, po jakimś roku jak deszcze to wszystko ładnie przepłuczą, wierzch przykryje geowłukniną, styropianem i zakryje to podłoga od tarasu, na wszelki wypadek rury doprowadzające powietrze będą szły sobie po działce dodatkowe 40 metrów, takie połączenie rorowca ze żwirowcem to zawsze trochę większa wydajnośc

Oj z gruzem to ja bym nie zrobił - kleje, zaprawy - pół tablicy mendelejewa...

Sama wypalana ceramika powinna być wolna od wszelkiego świństwa, ale reszta "śmieci"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM FORUMOWICZÓW!

W zasadzie decyzja o GWC zapadła u mnie już rok temu i rurę fi200 mam juz wyprowadzoną ze strychu od reku za budynek, ale przez zimę rózne przemyślenia i teksty zamąciły mi w głowie i dlatego proszę o ich rozwianie.

Mam na działce wysoki poziom wód... szczególnie wiosną do 0,8-1m, do tego gleba poniżej 40 cm to śliczna, tłuściutka i wilgotna :lol: cały rok glina. Do tej pory brałem pod uwagę zrobienie GWC z rur pomarańczowych pipelife z uszczelką serwer-lock w drabince lub wokół budynku (pod odwodnieniem), uzbierałoby się ok 50mb, ale czytając to forum kusi również wodny 1, ale czy warto jeśli mam na strych podciągniętą już rure na powietrze.

Wentylacja działa już od kilku miesięcy, choć zima nie pozwoliła w pełni wykorzystać reku Bartosza. Dom o pow 160 m2 i kubaturze ok 450m3

Nie wiem co będzie też łatwiejsze do wykonania własnymi siłami i mniej nadwyręży finansowo.

Pozdr

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na działce wysoki poziom wód... szczególnie wiosną do 0,8-1m, do tego gleba poniżej 40 cm to śliczna, tłuściutka i wilgotna :lol: cały rok glina.

Mam podobne, a nawet gorsze (dla wodnego 1 -lepsze) warunki.

Ostatnio wody gruntowe sięgnęły 50 cm.

Do GWC przymierzałem się jak pies do jeża.

Żwirowy odpadł w przedbiegach.

Rurowy zniechęcił mnie kosztami, ale i ryzykiem co stamtąd wywącham jak woda znajdzie sobie nieszczelność i zaleje, a potem zalegnie zobie w tej rurze.

Adam M. przekonał mnie do wodnego 1 (i chwała Mu za to).

Fabryka ciepła/chłodu prosta, niezawodna i tania.

150 mb rury po 3 zł., pompka obiegowa. wymiennik i termostat.

Nie wiem co będzie też łatwiejsze do wykonania własnymi siłami i mniej nadwyręży finansowo.

Wg moich wyliczeń - wodny 1.

Dodatkowo odpada 1 czerpnia - po przekroczeniu temperatury otoczenia 7-8 st.C wyłącza się pompka i czerpnia zimowa zamienia sie w przejściową (wiosenno-jesienną) a po przekroczeniu zadanej temperatury w upały, pompka załącza się i mam klimę w domu.

Koszt nie powinien mi przekroczyć 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie same ZA. Czy ktoś widzi coś PRZECIW?

Tak na szybko - cena?

 

S.

 

A poza ceną?

 

A co z przewodnością ciepła takiego złoża. Duży opór ciepła spowalnia jego regenerację. Zależy co lepiej przewodzi ciepło żwir czy ceramika?

 

Przeciw - możliwe, że te max'y się z czasem zlasują i co zostanie?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eskimos - masz zdjęcia z realizacji? podziel się

Realizację zaczynam w przyszłym miesiącu.

Będę robił niskobudżetowo cały kompleks wg recept Adama M. (wystarczy poczytać Jego posty):

A. Wentylację z rekuperacją , kominkiem i GWC wodnym 1

B. CWU przepływowo z bufora zasilanego alternatywnie z kominka (w sezonie grzewczym), PC ze starej lodówki (w sezonach przejściowych), z solara (latem) i z grzałki elektrycznej (awaryjnie).

Zero problemów z ryzykiem zanieczyszczenia wody, legionellą, itp.

Wszystko działające bezobsługowo (poza kominkiem - rzecz jasna :lol: ).

Przewiduję koszt na poziomie 20-30 % instalacji wykonanej przez firmę,

 

Aktualnie koncepcja gotowa, kompletuję składniki.

 

Fotki z realizacji będę wrzucał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się przez weekend coś nasmarować i przerzucić moją strychową stację kosmiczną na ekran, natomiast bardzo chętnie zobaczyłbym realizacje lub jakieś etapy wodnego 1. chyba się na niego zdecyduję.

:cry: Trochę tylko zniechęcają mnie znowu prace budowlane by dostać się z gruntu na strych i odpowiednio ukryc rury. Gdyby byly bardziej miękkie to weszły by w istniejącą rure ale one niestety sa dosyć sztywne :cry: . Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RobertU

Połowę już masz! Wykorzystaj to. Zrób czerpnię nisko, bo masz rurę na strych. Będą krótkie rury od wodnego 1. Czerpnię na poziomie parteru gdzieś w okolicach rury powietrznej może uda Ci się wymyślić.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie same ZA. Czy ktoś widzi coś PRZECIW?

Tak na szybko - cena?

 

S.

 

A poza ceną?

 

A co z przewodnością ciepła takiego złoża. Duży opór ciepła spowalnia jego regenerację. Zależy co lepiej przewodzi ciepło żwir czy ceramika?

 

Przeciw - możliwe, że te max'y się z czasem zlasują i co zostanie?!

 

Co masz na myśli pisząc "zlasują"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realizację zaczynam w przyszłym miesiącu.

Będę robił niskobudżetowo cały kompleks wg recept Adama M. (wystarczy poczytać Jego posty):

Z tym czytaniem to nie taka łatwa sprawa - wiele wątków w których bierze udział Adam i brak czasu nie pozwala na śledzenie wszystkiego. Ja już zmieniłem koncepcje co do instalacji w moim domu w ciągu miesiąca ze 4x. Aż strach to wszystko czytać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B. CWU przepływowo z bufora zasilanego alternatywnie z kominka (w sezonie grzewczym), PC ze starej lodówki (w sezonach przejściowych), z solara (latem) i z grzałki elektrycznej (awaryjnie).

Zero problemów z ryzykiem zanieczyszczenia wody, legionellą, itp.

Wszystko działające bezobsługowo (poza kominkiem - rzecz jasna :lol: ).

Przewiduję koszt na poziomie 20-30 % instalacji wykonanej przez firmę,

 

Aktualnie koncepcja gotowa, kompletuję składniki.

 

Fotki z realizacji będę wrzucał.

 

Pozdrawiam.

A ogrzewac bedziesz sie tylko kominkiem?

CWU przepływowo z bufora zasilanego alternatywnie z kominka - a gzie otym pisał Adam?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...