Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli jesteś na etapie przedbudowlanym i zamierzasz pod budynkiem umieścić GWC to ja poszedłbym jeszcze dalej i wykonałbym pod budynkiem DZ pod pompę ciepła czyli spiralny kolektor poziomy glikolowy.Na przyszłość pod pompę będzie jak znalazł a jeśli nie zamierzasz mieć pompy to używasz jako glikolowe GWC "wodny1" :)

Skąd, Twoim zdaniem, brałaby się dostateczna ilość ciepła w takim spiralny kolektorze poziomym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podumalem i ten pierwszy projekt ma zasadnicza wade - moze byc problem z odplywem skroplin.

Prosze rzuccie okiem na nowa wersje - prostsza. Przeliczylem tez koszt zgodnie z cennikiem pewnej firmy - niecale 4800 (brutto).

Nowa dlugosc to 70m samych prosty odcinkow (oczywiscie fi 200 mm). Spadek rur bedzie jak na dzialce - wylot do rury prowadzacej do reku bedzie ok 1,5m powyzej wlotu z czerpni.

 

Czy to dobry pomysl, aby czerpnie umiescic pod plyta (bedzie zelbet) tarasu?

Czy ten projekt jest ok?

Czy zapewni "zasielenie" non-stop?

 

I jeszce jeden pomysl.

Bede mial spizarke - zastanawiam sie czy odprowadzac kanal powiedzmy fi 50mm od przewezenia (na rysunku) do spizarki, aby dostarczyc mozliwie chlodne powietrze do niej? Oczywiscie ze spizarki bylby wywiew z malym wentylatorkiem w kierunku kuchni - przewiew tylko tyle aby w spizarce utrzymac max temerature rzedu 13-14 st C. Spizarka izolowana oczywiscie.

GWC_b.jpg

Edytowane przez Magus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"I jeszce jeden pomysl.

Bede mial spizarke - zastanawiam sie czy odprowadzac kanal powiedzmy fi 50mm od przewezenia (na rysunku) do spizarki, aby dostarczyc mozliwie chlodne powietrze do niej? Oczywiscie ze spizarki bylby wywiew z malym wentylatorkiem w kierunku kuchni - przewiew tylko tyle aby w spizarce utrzymac max temerature rzedu 13-14 st C. Spizarka izolowana oczywiscie. "

 

Pomysł kompletnie bez sensu, bo nie zadziała....

Przelicz strumienie energii...

 

Takie coś, jak opisujesz - jest i nazywa się "piwniczka, ziemianka".

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Adamie za szczera ocoene pomyslu.

A mozesz sie wypowiedziec na temat projektu rurowca?

Widzisz mozliwosc zrobienia zwirowca w ramach tych fundamentow?

 

A teraz z innej beczki - kolejny pomysl na GWC:

 

Ogladajac materialy budowalne tak mnie natchnelo gdy zobaczylem pustak MAX - glina, duzo kanalikow. A gdyby tak tymi kanalikami puscic powietrze? 1-2 MAXy daja powierzchnie kanalikow wieksza niz przekroj rury 200. Powierzchnia styku z gruntem - wieksza. Taki uklad moglby imho zapewnic tez nawilzenie powietrza podobnie jak zwirowiec. Cegly owinac geowluknina i poukladac tworzac ciag. Cena za 1m wyjdzie co najmniej polowe taniej niz rur PVC.

 

Pytanie tylko czy to bedzie dzialac? :D

Edytowane przez Magus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jak działa komin, nagrzewa się i trzyma ciepło. Ale,

Ciepło własciwe ceramiki to około 1kJ/kg/K, a ciepło właściwe gruntu to około 2kJ/kg/K(wartości mało zweryfikowane, więc mogę się mylić.) Do tego ceramika na pewno kiepsko transportuje ciepło i taki gwc miałby mały zasięg rażenia. Pomysł ciekawy, ale chyba niepraktyczny, pozatym, czy żwir nie jest tańszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie licze:

 

W pustaku MAX, "dziury" zajmuja ok 40% powierzchni podstawy.

Przy standardowych wymiarach podstawy 288 X 188, powierzchnia pustaka to 541,44cm2.

Daje to ok 216cm2 na powierzchnie dziur.

 

Trzeba wiec 2 pustaki aby miec przekroj wiekszy niz rura fi 200mm.

Na 1mb przypada 100/11 pustaka, a wiec dla moich 70m potrzebowalbym 637 pustakow.

Liczac nawet 2zl za sztuke to daje 1274 zl.

 

W obliczu rurowca za prawie 5000 to roznica w kwocie jest miazdzaca!

 

Oby caly pomysl mial sens z punktu widzenia fizyki - czekac bede z niecierpliwoscia na wynik przemyslen Adama :)

 

Za 3 tygodnie mniej wiecej zaczynam wykopki pod dom i bede robil GWC - teraz tylko pytanie jakiego typu - rurowiec, zwirowiec, czy "ceramiczny" ;)

 

PS. zastanawiam sie tez czy lepszy pustak, czy tez cegla dziurawka - dziurawki wyjdzie wiecej, ale mozna ja poukladac tak, ze cala konstrukcja bedzie bardziej spojna i mniej podatna na uszkodzenia czy zasypanie. Musze to policzyc (na razie biorac pod uwage tylko przekroje przeplywu powietrza i koszty)

 

dop.: dziurawka wychodzi ok 50% drozej niz MAX.

Edytowane przez Magus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herakles

Żyjemy w hydrosferze!

Zauważyłeś ten fakt?

 

Powiedziałem - przemyślę, bo ma prawo bardzo dobrze zadziałać...

 

Adam M.

 

Żyjemy w probówce doświadczalnej zielonych ufoludków, a Ty wyglądasz jak jeden z nich ;) ....

 

Co do rurowca z ceramiki, ja tego nie widzę, pojemność moim zdaniem będzie mniejsza niż żwirowca, a cena większa. Do tego opory przepływu będą większe, ale nie jestem w stanie tego policzyć ani dla żwirowca ani dla ceramiki, ale na pewno duuuużo większe niż dla rurowca. Chociaż dla ceramiki można by to policzyć per kanalik, hmmm. Pamiętajmy też, że powietrze w małych kanalikach lubi gwizdać, co może być słyszalne, ale za to w chropowatych(kanaliki ceramiki) wygłuszają się dźwięki.

Jeżeli to wszystko się przemyśli i policzy to dopiero można wydać werdykt, że eksepryment będzie prawdopodobnie udany. Pamiętaj domu potem nie podniesiesz, żeby wymienić pustaki na rury, czy żwir.

 

Sugerowałbym zakopać określoną ilość pustaków, określoną ilość żwiru i określoną ilość rury pvc(niedużo). Wszystko zmierzyć i wydać chociażby eksperymentalny werdykt.

 

W każdym razie masz niepowtarzalną szansę przetarcia ścieżek, tylko czy jesteś na to gotowy, no i czy jesteś gotowy na poraszkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądałem, a tu taka ciekawa i ożywiona dyskusja :D

Czekam i ja z niecierpliwością na jakieś fakty (pewnie długo przyjdzie poczekać). Ja na swojego żwirowca muszę wydać jakieś 4 k PLN. Każda forma zmniejszenia tego wydatku mile widziana. Ale z punktu widzenia laika - wydaje mi się, że pustaków musiało by być znacznie więcej. Stosunek powierzchni pustaka (akumulatora ciepła - czyli budulca) do otworów weń istniejących jest zupełnie inny niż przy żwirze. Żwir ma więcej tej powierzchni akumulacyjnej, w związku z czym wydajność żwirowca będzie lepsza?

Nie upieram się przy swoim - tylko poddaję temat do dyskusji - wszystkie za i przeciw mile widziane.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pustak dał by zbliżoną wydajność do żwirowca - nawet 80 % tej wydajności, a przy tym cena była by dużo niższa, to warto się zastanowić. Tylko żwirowce działają już od dawna, a 'pustakowce' raczej nie, w każdym razie nikt z nas chyba o czymś takim jeszcze nie słyszał.

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest jeszcze jeden - zasilenie całego 'pustakowca' i odbiór tego strumienia z niego. W żwirowcu mamy swobodny (w miarę) przepływ powietrza, a pustaki ułożone jeden za drugim stanowić będą coś w rodzaju wielu kanalików prostych. Zasilić równomiernie strumieniem powietrza coś takiego będzie ciężko. Chyba, że zastosować hybrydę - na wejściu i na wyjściu dać złoże żwiru, tylko mniejsze, a między tymi warstwami dać pustakowca, który miał by teoretycznie zmniejszyć cenę inwestycji.

 

Pozdrawiam

Adam

Edytowane przez @d@m
literówa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i coś tam policzyłem...

Zakładając taką samą/zbliżoną wydajność tych 2 rozwiązań, to: na moje GWC potrzebował bym około 2000 szt. MAX'a, co przy cenie 2/szt. daje taki sam wynik jak żwirowy.

Zakładając jak wielkie ryzyko (niewiadoma) się z tym wiąże - ja się wyłączam raczej z dalszej dyskusji ;)

Być może przy ewentualnym wykorzystaniu zamiast rurowca, ale na tym to już zupełnie się nie znam ;)

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest ekwiwalent zwirowca o pojemnosci powiedzmy 10m3 dla rurowca? Ile metrow, aby uzyskac podobna moc?

 

Zakladajac, ze GWC oddzialyuwuje na 1m od siebie to taki zwirowiec zbiera ciepelko z niecalych 40m3 gleby. Tyle samo jest dla rury ok 13m dlugosci, jesli dobrze szacuje. Jak policzyc rure 50zl/1mb to wychodzi koszt 650zl dla rury bez kolanek.

 

Jakby ceramiczny potraktowac jako zastepnik rury to jego koszt bylby ok 236zl

 

Wlasnie znalazlem Twoja cene za zwirowca - dla 10m3 wychodzi 2000zl.

 

Trza by sie zastanowic jaka konstrukcja dla ceramicznego bedzie dzialac najbardziej efektywnie, a widze tu wiele mozliwych rozwiazn.

Edytowane przez Magus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...