Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Wodny 3

 

Biorac pod uwage rozwazania z kilkupoprzednich postow, zastanawiam sie jak zadziala taki wymiennik oparty glownie o pare wodna. U mnie na pewno nie zastosuje - wymiennik glownie do plaskich terenow.

 

Pod ziemia zakopujemy duzy plaski zbiornik. Nalewamy na dno wody - ilosc wody zalezy od tego ile ciepla chcemy akumulowac.

Do tego zbiornika wstawiamy ksztaltki z czegos porowatego, co dobrze zaciaga wode. Te ksztaltki musza wystawac nad powierzchnie wody, az do samego sufity zbiornika.

 

W takim ukladzie jest bardzo duza powierzchnia parowania. Ksztaltki wspomagaja wymiane ciepla w ukladzie powietrze-woda, poniewaz sa nasycone woda, a powietrze moze przez nie przeplywac.

Niewielka wysokosc zbiornika sprawia, ze powietrze przeplywa tez bardzo blisko powierzchni wody, dodatkowo powodujac jej ruch, co wplywa pozytywnie na wymiane jej ciepla z gruntem.

 

co sadzicie o tym?

 

PS. a projekt GWC ceramicznego pokaze Wam w weekend

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. wymiana ciepla pomiedzy wymiennikiem a gruntem

2. wymiana ciepla pomiedzy wymiennikiem a powietrzem

 

3. transport ciepła(przewodnictwo) od punktu styku z powietrzem do punktu styku z gruntem.

 

Ten transport zważywszy na przekrój maxa będzie moim zdaniem mało wydajny, mimo wilgoci, ze środka pustaka do jego zewnętrznych części. Można go poprawić wbijając choćby ocynkowane gwoździe w pustaka, ale to może niewiele dać. Dlatego nie możemy brać pod uwagę całej powierzchni wymiany kanalików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. transport ciepła(przewodnictwo) od punktu styku z powietrzem do punktu styku z gruntem.

 

Ten transport zważywszy na przekrój maxa będzie moim zdaniem mało wydajny, mimo wilgoci, ze środka pustaka do jego zewnętrznych części. Można go poprawić wbijając choćby ocynkowane gwoździe w pustaka, ale to może niewiele dać. Dlatego nie możemy brać pod uwagę całej powierzchni wymiany kanalików.

 

Masz racje - pominalem ta sciezke, aczkolwiek zrobilem to celowo - ten transport, jakl zauwazyles ma niewielkie znaczenie. Tak samo jest w zwirowcu - transport nastrepujacy kamieniami ma niewielki udzial w przekazywaniu energii z gleby do powietrza.

 

Jednak biezemy tutaj pod uwage wlasciwosci akumulacyjne materialow - kamien, beton, ceramika. Dziala to na tej zasadzie, ze ta czesc ciepelka, ktora para wodna wyciagnie z gruntu, nie zostanie zabrana przez przeplywajace powietrze - laduje w materiale wymiennika. Gdy przeplyw powietrza jest zbyt duzy i energii z pary nie "wystarcza" to brakujaca czesc pobierana jest z materialu. I tu powierzchnia wymiany ma znaczenie.

 

W skrocie - powierzchnia styku wymiennika z gleba ma wplyw na moc stala, a powierzchnia styku wymiennik-powietrze wraz z pojemnoscia cieplna wymiennika ma wplyw na moc skokowa (wykraczajaca ponad mozliwosci dostarczania ciepla przez grunt).

 

Tak wiec, jak nie mozna zrobic wymiennika duzego - musi on miec duzo pojemnosc cieplna i duza powierzchnie wymiany z powietrzem.

Zas wystarczajaco duzy (albo raczej rozlegly) wymiennik wystarczy do pracy ciaglej i nie ma tu juz tak wielkiej potrzeby akumulacji ciepla.

 

Tak to przynajmniej widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że w przypadku żwirowca ciepło wyciągnie z gruntu para wodna. To prawda, tam para wodna sobie krąży bez większych przeszkód. A w maksie? Chyba juz nie, zamykasz przecież swobodny przepływ powietrza. Podonie jak w rurowcu. Więc zapomnij o parze, która ci będzie transportować ciepło, bo to nie jest żwirowiec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś to kiedyś?

Tego się nie da wykonać...

Takie formy muszą być rozbieralne. Nie wysuniesz.

 

Magus. Ułóż te maxy w dołku na geowłukninie. Im mniej starannie tym lepiej.

Będzie dobrze.

Powierzchnia jest taka, ze współczynniki przewodzenia są bez znaczenia.

Gleba też nie ma dużego.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w związku z przygotowywaną budową z zainteresowaniem przejżałem wpisy.

 

Moja idea jest taka:

zgromadzić w sposób aktywny ciepło w gruncie na zimę, przechować je tak, by bez dodatkowych zabiegów dało temperaturę użytkową co najmniej 25 stopni... Celsjusza. Z wykonanych badań na cyfrowym, przestrzennym modelu gruntu przy wpompowaniu do niego ciepła i przegrzaniu go do 40 stopni w krytycznych miesiacach zimowych powinno się dysponować temperaturą jeszcze około 30-35 stopni ... i to jest to!!!!.

Spadek temperatury akumulatora poniżej 20 stopni byłby traktowany jako sięgnięcie do krytycznej rezerwy ciepła.

Szacowana sprawność akumulacji około 30% energii włożonej na przestrzeni -maj...sierpień - styczeń. Zasilanie wielkopowierzchniowymi (połowa dachu) panelami słonecznymi o niewyszukanej sprawności.

Czy macie Państwo doświadczenia lub przemyślenia na ten temat. Lada chwila chcę rozpocząć budowę czegoś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przemyślenia i jest nawet realizacja dokonana, działająca...

Zobacz "akumulator ciepła, ciepło na potem"

Jest taki wątek.

Planujesz gruntowy akumulator ciepła.

ZNASZ tę konstrukcję, czy dopiero ją wymyślasz?

ZNASZ FIZYKĘ takiego procesu?

Tę realną? W konkretnych warunkach terenowych?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda bardzo dobrze.

Zamysł w pełni czytelny i widać, ze zadziała.

 

Czemu odsunąłeś się o metr od ścian? Są powody?

Zmniejszyłeś powierzchnię tego wymiennika. Powierzchnię styku z podłożem.

Tam jest miejsce na większą powierzchnię. A im większa powierzchnia tym lepiej.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce ryzykowac, ze zaburze rownowage fundamentow.

Jezeli 1m to za duzo, to pytanie na ile moge podsunac sie do nich? Wolalbym powiekszyc istniejeace sekcje niz dodac nastepna, bo tam gdzie by powstala (pod garazem), beda tez szly rury wodociagu i kanalizacji - boje sie zwlaszcza przesaczy z tej ostatniej.

Pytanie tez na ile bezpiecznie moge podjesc do fundamentu komina (ta kostka w srodku).

Czy kierunek wyprowadzenia rur (te turkusowe) ma znaczenie? tz. prostopadle, albo rownolegle do kierunku kanalow czerwonych.

 

Jeszcze jedna rzecz mnie szmartwila. Bylem ostatnio na dzialce. Dzialka styka sie z droga od gory. Jakies 50m powyzej drogi jest studnia. Wczoraj lustro wody bylo na glebokosci ok 2m. Zamirzealem zrobic solidny drenaz powierzchniowy i oczywisci opaske, ale zastanawiam sie, czy jednak woda nie bedzie za wysoka na moj wymiennik :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, żeby wprowadzając sztywną i twardą konstrukcję w to miejsce można było w rażący sposób zakłócić statykę budynku.

Kierunek wyprowadzenia tych rur znaczenia nie ma. Miejsce ich podłączenia - tak.

Mają być po przekątnej złoża (są dobrze).

Jak budynek będzie miał opaskę i drenaż na wysokości stopy fundamentu, jak woda będzie z tego odprowadzana - to nic złego się tam nie stanie.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy można pod ławami fundamentowymi umieścić GWC wodny 1?

 

Mam wysoki poziom wód gruntowych, pod ławami fundamentowymi mam umieścić 50cm zagęszczonej pospółki i pomyślałem sobie, że rurę fi 32 umieszczę pod tą pospółką w rodzimym gruncie. Czy zda to pozytywnie egzamin, czy lepiej zakopać tą rurę w pozostałej części działki?

 

I jaką długość powinienem dobrać budując ten GWC wodny 1? Maksymalnie mogę umieścić pod moim fundamentem 120metrów rury, ponieważ budynek ma pow zabudowy 110metrów. Wyliczenia oparłem na wcześniej znalezionej informacji, poszczególne odcinki rury powinny być oddalone od siebie przynajmniej 80-100cm.

 

w załączeniu dodaję rzut fundamentów. Każda wskazówka jest dla mnie bardzo istotna. Proszę życzliwe osoby o bliższe informację na wyżej opisany temat.

 

Dodam jeszcze, że rury wychodzące z ziemi planuję umieścić w garażu.

Bez

Edytowane przez ChristophG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NORMALNY wydatek non-stop to 120-150m3/godz.

TYLE to już masz.

Szykujesz się na kwartał wściekłych upałów/mrozów. :lol:

Adam M.

 

Coz, mam juz takie zboczenie, ze lubie miec zapas :) (dlatego wentylacje planuje na max wydatek rzedu 600-700m3).

 

Po powiekszeniu wymiennika ma juz satysfakcjonyujace mnie wymiary:

 

wymiwnnik-powietrze:

pow. wymiany 991,45 m2

pow. przeplywu 5763,75 cm2 (ponad 18x przekroj rurki fi200)

 

wymiennik-gleba:

wymiennik 23,48 m2

kanaly 19 m2

suma 42,48 m2

 

Koszt wzrosl do 1330 za plyty, MAXy i cegly.

Jak zrobie kanal w tej samej technologii do brzegu fundamentu (potem juz tylko rura do czerpni nasciennej dla wentylacji) to na pewno zmieszcze sie ponizej 2k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...