Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

MyślałAM Jani_63, jestem kobietą :D A jak to w takim razie teraz zrobić? Bo póki co moja wiedza ogranicza się do tego, że wiem co to gwc, wiem po co go chcę i rozumiem sens działania. Ale spiąć tego wszystkiego sensownie w całość, techniczne nie umiem :( Kopać dodatkową nitkę do dz pc?

 

Adam - ideą moją było zakopanie ceramicznego nie w glinie, ale w pospółce (piach i żwir), bo i tak grunt muszę pod płytę wymienić na nie podciągający wody. Pytanie jak głęboko musiałby grunt być wymieniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahya

Złoże żwirowe jest TWARDE.

Ceramiczny niby też, ale NIKT nie wie jak długo "uniesie" i płytę i dom.

Żwir - w nieskończoność.

Ceramika - puki się nie pokruszy.... (jak będzie się chciała kruszyć)

Wielu rzeczy nie wiemy...

OBA te GWC nie powinny pracować zalane wodą.

Więc?

Drenaż. Skuteczny.

Trzeba by tu konstruktora który policzy, czy taka konstrukcja byłaby trwała.

A głębokość?

GWC przykryte domem nie zobaczy mrozów "od góry".

Może być płytko pod (jak może...)

 

W glinie dałbym wodny1 (glikolowy).

Bezpieczniej i bez kombinacji.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Adam, masz rację - nie wzięłam pod uwagę kruchości samej ceramiki. Czyli zostaje glikolowy. W sumie skoro i tak mam kopać i zakopać ok 500mb rury z glikolem do pc, to czemu nie połączyć tego z gwc glikolowym? Pytanko: robić dodatkową nitkę fi32 (długość 200mb?? spirale na głębokość ok 1,2m-1,5m; 1m to u mnie granica przemarzania gruntu), którą wpinam w wymiennik lamelkowy w-p i to do reku, czy wykorzystać już wykopany kolektor z pc. Jak to wtedy spiąć razem. Proszę o wyjaśnienie łopatologiczne :). A jakby ktoś był na tyle miły i mi schemat podrzucił na pw, to będę wdzięczna.

 

W sumie to ta idea z wykorzystaniem kolektora pc, który da bardzo przewymiarowane gwc i chłodek latem bardzo mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie co myślicie o takim rozwiązaniu jak w załączniku.

Jeżeli wilgotność będzie za mała załączyć pompę która z wysokości około 3m zrobi prysznic w róże doprowadzającej powietrze do reku. Pomiąłem problem dolewania wody ale to też myślę jest potrzebne.

Nie wiem na ile podniosę wilgotność powietrza za reku, powietrze koło kilku stopni nie da się może odpowiednio nawilżyć.

Oczywiście pompa by się załączała automatycznie jak wilgotność spada w domu.

Co o tym sądzicie?

Myślę że spadek w kierunku budynku jest bezpieczniejszy ze względu na możliwość zamarzanie wody koło czerpni?

nawilżacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej76, w przypadku rurowca doradza się wręcz odwrotnie - spadek od budynku do czerpni. Po to aby w razie niedoskonałości uszczelnienia i zalania rury można było wodę wypompować od strony czerpni.

 

Schemat byłby taki jak twój, tylko "do reku" stałoby się czerpnią a ta rura w bok to GWC w kierunku budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz kiedys pisalem lac wode po pilkach do suchego basenu ( takie do zabawy dla dzieci ) masz wtedy duza powierzchnie wymiany

400 pilek fi 6cm za 90zl

 

Zastanawiam się po co stosowac piłki skoro w przemyśle stosuje się od dawna pierścienie raschiga lub białeckiego (http://www.zpwk.com/oferta.html).

My to stosujemy w skruberach i wieżach chłodniczych w gigantycznych ilościach i jest to ogólnie bardzo tanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. (...) do gwc glikolowego-2x100m rury fi 25 zakopanej w ziemii+ parenascie w domu fi 32 i nagrzewnica.

Pozdrawiam

Któryś już raz widzę proponowanie, by 2 x fi 25 przechodziło w fi 32 do domu. Tymczasem średnice (i opory) mi się nie zgadzają.

Przy obu rurkach grubość ścianki to 2mm (takie znalazłem), średnica wew. to odpowiednio 21mm i 28mm. Przekroje: 10,5 *10,5 * 3,14 * 2 = 692mm2 (przy fi 25mm) a przy fi 32 to będzie 14x14x3,14= 615mm. Nie będzie problemu? Może warto w fi 40 zainwestować? Jak uważacie? Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można...

Pompka by była ze 20W...

Nagrzewnica za to za 4000zł. (przepływ fi 40).

Tyle , że pompek fi 40 i 20W nie robią...

Są te "inteligentne", co moc dobieraja, ale tu cena byłaby spora.

 

Generalnie - proponujesz koszt wybudowania systemu podnieść KILKA razy.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to że po świętach musze podjąć ostateczną decyzje który typ GWC robić mam pytanie odnośnie systemu rurowego i systemu opartego na glikolu

System glikolowy mam jakieś uprzedzenia - nie wiem dlaczego chociaż zastanawiam się nad połączeniem systemów rurowy i glikolowy ,tzn powietrze ogrzane miałoby być w systemie rurowym a potem przechocić przez nagrzewnice (tylko czy to coś jeszcze da ) mam obawy że jedyna zaleta to większa moc do wyciągnięcia i nic pozatym

Czy system rurowy jakieś 150- 200 m (4 odcinki po 50 m) rury fi 100-125 będzie równie wydajne zimą i latem ?

Rurki drenażowe będą zakopane około 1,8 -1,5 m odcinki 50 m ,bez łączeń

Czy mądrym posunięciem będzie umieszczenie tych rurek pod fundamentami ,jaką izolacje fundamentów sugerujecie ?

czym dodatkowo zabezpieczyć połączenia tak by spać spokojnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie odpowiedzi już tu są.

Zajmują sporą broszurkę.

Nie da się co chwila pisać jej od nowa....

 

Zdecyduj się.

Albo jeden albo drugi GWC.

Masz zdefiniowaną i wcale nie potężną strugę powietrza wentylacyjnego (zazwyczaj 120-150m3/godz)

ILE mocy chciałbyś tym strumyczkiem przenieść?

Da się nie za wiele (ale wystercza!!!)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...