Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Trudno nie zgodzić się z jego argumentacją: doświadczalne sprawdzenie "oszczędności z rekuperatora" do wspólnego mianownika ceny 1kWh EE i kosztu pieniądza w czasie silnie wspiera jego tezę. Ja doszedłem do tego z drugiej strony, obserwując mierzalne oszczędności przy montażu kanału kominkowego w mojej kubaturze i tak doszedłem do wniosku, że najlepszą oszczędnością kosztów ogrzewania będą nie kanały, anemostaty czy centralki, ale wstępne podgrzanie powietrza wchodzącego do budynku i sterowanie tym procesem. A że domek mam nietypowy i dość precyzyjnie opomiarowany, to i zgadzam się z opinią KrzyśkaK. Ja poszedłem nawet dalej i policzyłem, w ciągu jakiego czasu zwróci mi się prucie ściany i montaż kanału w gotowym już domu. 2 sezony.

 

pozdrawiam,

 

Marcin

Edytowane przez Mizgal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

a) Czy filtry EU3 kopertowe różnią się pomiędzy sobą czymś istotnym? taki? http://www.klimamarket.pl/wentylacja/filtry/filterbox-fdi-z-filtrem-kieszeniowym-na-kanal-okragly-fdi-eu3.html

 

b) Jeśli zdecyduję się na wentylator przy czerpni, to filtr powinien być przez czy za wentylatorem? Na chłopski rozum to "za", nie?

 

pozdrawiam,

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko myślisz, szybko działasz... - nie tędy droga.

Ok, filtr kieszeniowy kupiony.

Teraz ostatnie pytanie przed zakopaniem - jaki wentylator mam zamontować?

W sensie on te 90 mb musi przepchnąć i mieć <150m3/h, czyli jaki?

 

pozdrawiam,

 

Marcin

 

Dobry!

 

Adam M.

Dokładnie tak jak Adam napisał - dobry do tego układu.

A teraz gwoli jasności.

Jakie 90m? Zakładam że jest to całkowita długość użytych przez Ciebie rur, a nie długość nitki w układzie Tichelmana.

Te 150m3 to maksymalna ilość jaką chcesz przepnąć? Zawsze i nigdy więcej?

A jeśli tak, to czemu właśnie tyle?

Mocując wentylator na czerpni sprawdź czy będzie mu tam dobrze. Nie każde urządzenie znosi zakres temperatur -20 -(+40)oC.

No i co ze stopniem ochrony IP ?

Coś mi się wydaje że postawisz ten układ, działać będzie jak będzie, ale albo nie będzie spełniał oczekiwań, albo masz bardzo małe oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie dotyczące GWC rurowego.

Sytuacja tak jak na załączonym rysunku.

Działka jest z lekim spadem a planowany GWC powinien też być połóżony z spadkiem a na końcu stydzienka na skropliny.

Wyjście rury z budynku jest na głębokości ok 1 - 1.2m, przy długości GWC np 20m na końcu mi wyjdzie głębokość ok 2.4m(po dodaniu spadków). Wydaje mi się że to trochę za głęboko bo w studzience pewnie by się już bierała woda gruntowa.

I teraz pytanie zasadnicze czy może rurę z GWC dać tak jak spadek (pod górkę) tak, że czerpnia wyjdzie ok 60 cm powyżej miejsca połączenia rury wychadzącej z budynku i w tym miejscu zrobić studzienkę na skropliny (przy domu), oczywiście z góry studzienka została by zabezpieczona.

Co o tym myślicie?

 

[ATTACH=CONFIG]56057[/ATTACH]

 

 

Witam.

Może ktoś pomoże w moim temacie, jakieś propozycje?

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

0) na wejściu filtr kieszeniowy EU3

a) łączna długość wszystkich rur GWC: 90mb fi 200

b) 6 trójników 200/200

c) 4 zagięć pod kątem 45'

d) oczekiwana wydajność max 200m3/h, w dół sobie podreguluję pracą wentylatora,

e) całość okładu kończy się 2m pod fundamentem, potem po skosie jest doprowadzane do budynku,

f) trzeba wziąć poprawkę, że wywiewem jest WG a układ jest nadciśnieniowy do kubatury 1.100m3

 

to jaki dobrać wentylator?

 

pozdrawiam,

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopia posta z "GWC wodny".... , ale tu widzę większą aktywność:)

 

Pytałem chwile temu o sposoby nawilżania powietrza po glikolowcu, co pozostalo bez odzewu, uruchomiłem więc szarą komórkę i wymyśliłem cos takiego:

 

Obliczeniowo wychodzi, że przy temperaturze 8C (RH ok 10%) na wlocie (po nagrzewnicy) temperatura spadła by do 2C i wilgotnosci 100% co dla reku jest ok.

 

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=2670&attachmentid=56171

 

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=2670&attachmentid=56171

 

i teraz pytania i sugestie (warstwa wypełnienia to pierścienie białeckiego lub raschiga):

 

Czy to ma prawo funkcjonować?

Czy deszczówka może być do tego wykorzystana czy po dłuższym leżakowaniu w zbiorniku betonowym moze zacząc śmierdzieć?

Czy to mi może zastąpic filtr?

Czy można olać podgrzewanie powietrza na nagrzewnicy tylko wodę do zraszania puszczać przez rury zakopane w ziemi celem podgrzania? (powietrze na wlocie do ustrojstwa miało by temperaturę otoczenia)

 

Dzięki za sugestie

Edytowane przez kawiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się dziwisz!

Myślisz,. że większość trzymała w ręku te wytłoczki i wie jak ich użyć?

:lol:

Zadałeś sporo pytań.

Ten wątek ma już 152 strony.

Aby w pełni odpowiedzieć na postawione przez Ciebie pytania trzeba by dopisać jeszcze z 150...

Poruszyłeś ze cztery całkiem nie małe dziedziny wiedzy.

(łącznie z biologią i biochemią)

Wiesz o tym?

 

Poczytaj o żwirowcu.

Wyobraź sobie, że robisz żwirowiec wyniesiony ponad poziom terenu.

Zamiast żwiru masz furę tych zabawek.

Poanalizuj przepływ strumieni ciepła, obieg strug i to, co niosą, temperatury i to, co może urosnąć w nich z tego, co powietrze doniesie - i Ci wyjdzie.

 

Można to zbudować.

Może nawet działać.

Ale, czy będzie kłopotliwe czy bezobsługowe - to z marszu - nie wiem.

Dla mnie to kwestia pojemności cieplnej takiego układu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...