Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

hej - e tam... jakie znów tam konflikty ;)

 

... i kto pozamiatał i dlaczego ? ;))

 

Mówimy oczywiście o kotle z zamkniętą komorą spalania.

Zakładam rozwiązanie następujące:

 

Kocioł zasysa sobie rurą powietrze zimne z zewnątrz (bezpośrednio do kotła) - co niby ma się stać z pomieszczeniem w którym stoi kocioł ?

 

vs rozwiązanie z kotłem, który pobiera sobie to powietrze wstępnie podgrzane z komina dwuściennego (rura w rurze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hej - e tam... jakie znów tam konflikty ;)

 

... i kto pozamiatał i dlaczego ? ;))

 

Mówimy oczywiście o kotle z zamkniętą komorą spalania.

Zakładam rozwiązanie następujące:

 

Kocioł zasysa sobie rurą powietrze zimne z zewnątrz (bezpośrednio do kotła) - co niby ma się stać z pomieszczeniem w którym stoi kocioł ?

 

vs rozwiązanie z kotłem, który pobiera sobie to powietrze wstępnie podgrzane z komina dwuściennego (rura w rurze).

taki kocioł jak by nie miał bezpośredniego zasilania powietrzem tylko z pomieszczenia w którym się znajduje, dość szybko by wyziębił to pomieszczenie (eska na scianie) i nie tylko, bo mogło by dojść do odwrócenia ciągu w kominach wentylacyjnych (wieje zimnem z kratek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zaczynamy pchać się w konflikt!

ZROZUMCIE!!!

Jesteście wspaniali!

Wasze zamiary/plany/marzenia - są szczytne!

 

WY macie raptem lat (no,... takie niedomówienie...).

 

 

:lol:

Adam M.

 

co do pierwszego to miło z twojej strony :D

z tym wiekiem to w moim przypadku trafiłeś - wiem, że wiedza/ "chęć myślenia" przychodzi z wiekiem, tym bardziej tzw. " oczywista oczywistość" --> ale w młodym wieku też trudno o cierpliwość i powolne analizowanie tematu które wymaga by poświecić temu czas :/ ( jak pracujesz na dwa etaty, budujesz chatę w trzy osoby, i jeszcze masz młodą żonkę, dla której dzień nie kończy się zawsze po 23 i zaczyna o 6 rano to ... )

wiem że to nie zwalnia mnie i podobnych od podstawowej zasady by "czytać ze zrozumieniem", ale prośba by spojrzeć na to tez i z naszej strony, może nieudolnie czasami laicko, ale staramy się przy wsparciu innych zweryfikować wielki napływ wiedzy z kilku czasami kilkunastu wątków w których człowiek stara się ogarnąć skomplikowany " proces wicia własnego M2 "

 

z tym konfliktem też przystaję przy stwierdzeniu że daleko mi od tego - z natury jestem dobrym słuchaczem tym bardziej jak ktoś sensownie gada, a konfliktów unikam bo generują zbędne zamieszanie na które szkoda czasu.

 

tak więc do ciebie Adamie i do reszty szanownego grona z forum prośba o wsparcie i przede wszystkim cierpliwość bo ile można w kółko to samo powtarzać :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

Dobra!

Będę powtarzał...

Ale dla mnie świat nie dzieli się na polski, matematykę, geografię, biologię, chemię....

(chociaż jestem nauczycielem z jednego z fachów)

Świat to całość. Dobrze wiedzieć "jak to działa".

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

...

Świat to całość. Dobrze wiedzieć "jak to działa".

...

Adam M.

 

na to liczę - że przy wsparciu osób o większym zasobie wiedzy uda mi się zdziałać coś praktycznego, coś logicznego, a co najważniejsze coś czego działanie nie będzie dla mnie "magią" albo kolorową broszurką pozostałą po robocie "wykwalifikowanej" ekipy od tego "magicznego" czegoś pod moim garażem :)

pozdrawiam

Edytowane przez kibito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opór niewiele mniejszy, zysk energetyczny niewiele większy a koszt materiałów i koparki o 600PLN większy.

Dodatkowo bardziej skomplikowany w wykonaniu. Zamiast 63mb (3 x 12m z odstępem 3m + prosty odcinek do domu) będzie 51mb (2x15m z odstępem 3m + prosty odcinek do domu.).

 

W czasie budowy domu dotarło do mnie wreszcie, że lepsze jest wrogiem dobrego.

Edytowane przez tryllu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko jak daleko beton fundamentu w poziomie przemarza, będąc pod izolowanym chudziakiem????

 

Dlaczego pytam bo właśnie projektuje sobie żwirowe GWC przez którego środek pobiegnie środkowa ława fundamentu i zastanawiam się czy muszę ja izolować czy wystarczy że będzie w poziomie 1m pod domem.

Edytowane przez kajmanxxl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

Pozbierałbym Was kilku w jednym miejscu i obdzielił klapsem za "niemyślenie".

Tego, że mieliście grypę jak w szkole gadali o tym - nie przyjmuję!

 

PO CO dogrzewać powietrze dla spalania?

ABY JE ROZRZEDZIĆ I OBNIŻYĆ ILOŚĆ TLENU W JEDNOSTCE OBJĘTOŚCI?!!!

Autko - turbina - intercooler - uturbianie - wzrost mocy (itp)

 

A.M.

 

Hej adam_mk,

 

Nie kwestionuję Twojej wiedzy dotyczącej budowy GWC :) Jestem pod wrażeniem i pewnie budując domek (bo na razie to tylko plany) na którąś jej wersję się zdecyduję.

 

Jednak uważam, że się pomyliłeś mówiąc, że lepiej aby powietrze zasilające kominek było zimniejsze niż cieplejsze.

 

Przykład i podana przez Ciebie analogia z autkiem jest nietrafiona.

A aucie mamy problemy z nadmiarem ciepła i stąd układy chłodzenia silnika (chłodnica, pompa, czynnik chłodzący).

W przypadku pieców, kotłów wręcz odwrotnie - zależy nam na uzyskaniu jak największej ilości ciepła.

 

Swoją drogą niektórzy (Ci co bardziej wrażliwi ;) ) mogą się poczuć urażeni czytając powtarzane przez Ciebie jak mantra stwierdzenie "Myśleć, myśleć, myślenie nie boli..." oraz uwagi dotyczące antycypowanego przez Ciebie wieku rozmówców (ponoć zbyt młodego) .

 

Pozdrawiam,

Aleksander

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnijmy sobie kilka szczegółów!

Wypowiedziałeś się.

Wyjaśniłeś jakie uczucia wzbudzają moje wypowiedzi u niektórych osób.

Określiłeś gdzie robię błędy w sprawie spalania. Do tego - kompletnie nie zrozumiałeś odnośnika do samochodu i mechanizmów turbo.

Fakt, że pewne mechanizmy kształtowały się miliardy lat a ludzkość o wiele krócej, nie wspominając o długości życia przeciętnego zjadacza chleba - pominąłeś.

Odczytałeś moje przemyślenia jako atak na młodych ludzi...

Jeśli tak - to przepraszam, bo takiego zamysłu nie miałem!

Mnie chodzi o to, że uparcie uprawiana jest mniemanologia zamiast fizyki czy techniki i materiałoznawstwa...

Każdy "chce i już", bo akurat TAK mu pasuje.

A świat ze swymi prawami "niech się wali na ryj!"

A jak okazuje się, że nie będzie tak, jak sobie kto wyśni - to winni są wszyscy obok!

Głównie - fachowcy, dostawcy, instalatorzy...

A przecież absolutną większość z tego, jak zachowa się budynek, jakieś urządzenie w nim - w określonej sytuacji - da się przewidzieć!

Stale namawiam do tego, żeby to robić zanim się wyda jaką kasę.

W kółko pytam - PO CO?

I najczęściej nie dostaję odpowiedzi tylko wyjaśnienie, że TAK MI PASUJE NAJLEPIEJ - PO TO!

Do tego...

ILE RAZY można powtarzać tę samą oczywistość?

Staram się bez irytacji robić to dość często...

Ale i ja czasem nie wytrzymuję "kolejnego pytania blądynki"

:lol:

 

Przeczytaj swą wypowiedź i znajdź w niej rzeczową polemikę z moimi stwierdzeniami, które Cię tak poruszyły...

Nie ma...

Jest O MNIE a nie o tym, co stwierdziłem.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie :),

 

Pisząc o Tobie, wyraziłem się pozytywnie :) że jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i doświadczenia.

Natomiast pozwoliłem sobie się nie zgodzić z tylko jednym Twoim zdaniem - chyba mam do tego prawo :) ?

 

Pytałem jak najbardziej o Twoje stwierdzenie.

 

Zapytam ponownie.

Dlaczego uważasz, że lepiej jest doprowadzać zimniejsze powietrze niż cieplejsze do kominka ?

I czy to rozwiązanie (z doprowadzaniem zimniejszego powietrza) znajduje zastosowanie tylko przy kominkach czy też w innych piecach / kotłach również ?

 

Jeśli tak / nie - to dlaczego ?

 

Aleksander

Edytowane przez Aleksander_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko jak daleko beton fundamentu w poziomie przemarza, będąc pod izolowanym chudziakiem????

 

Dlaczego pytam bo właśnie projektuje sobie żwirowe GWC przez którego środek pobiegnie środkowa ława fundamentu i zastanawiam się czy muszę ja izolować czy wystarczy że będzie w poziomie 1m pod domem.

 

Czy to jest pytanie Blondynki? Wszędzie podają tylko zamarzanie w duł, szukam i szukam.

 

ZNA KTOŚ ODPOWIEDŹ LUB WIE GDZIE JĄ MOŻNA ZNALEŹĆ ???????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie jest stosowane wszędzie tam, gdzie tylko się da.

A da się, jak się je uwzględni w czasie budowy.

Zwykła zetka dla kotła stałopalnego może mieć wylot w okolicy kotła zamiast na przeciwnej ścianie.

Każdy kocioł z zamkniętą komorą ma to rozwiązanie. Wcale nie zawsze ma budowany komin typu "rura w rurze".

Bywa, że powietrze ma podawane wprost do komory dedykowaną rurą zza ściany zewnętrznej.

 

Chodzi o to, że kominek czy kocioł - ma grzać.

Aby grzał - musi spalać paliwo.

Do spalania potrzebuje zwykle sporo powietrza (bywa, że i 500m3/godz).

Wyobraź sobie mała kotłownię czy salonik przepłukiwany TAKĄ ilością świeżego i zimnego powietrza!

A z innej strony - jest tak, że ciepło właściwe powietrza jest bardzo nikłe.

(zobacz w tablicach jakich)

Biorąc pod uwagę fakt, że w paliwie jest woda/wilgoć, to udział powietrza w bilansie ciepła jest na poziomie 0,00nic%

Za to ogrzane wykazuje sporą ekspansję.

Naprawdę sporo się rozszerza. Naciskane ciśnieniem atmosfery - izobarycznie to robi.

W efekcie spada ilość tlenu w jednostce objętości.

A dla spalania - to źle!

Wiesz, że do jazdy po wysokich górach stosuje się zmianę regulacji systemu zasilania paliwa w autkach?

-Bo TAM powietrze jest właśnie rzadsze...

 

Przecież to oczywiste sprawy, które tłuką do łba już w podstawówce...

Wystarczy tylko sobie przypomnieć i zadać pytanie - CO ja buduję?

PO CO?

Samo wychodzi...

Zdarza się, że ktoś zapomni, to ja czasem przypominam...

 

Masz przykład wprost...

"ZNA KTOŚ ODPOWIEDŹ LUB WIE GDZIE JĄ MOŻNA ZNALEŹĆ ??????????? "

 

TAK!

Można ją znaleźć w głowie!

NARYSUJ sobie to rozwiązanie.

OBEJRZYJ rysunek!

Masz rozwiązanie na poczekaniu.

Tylko rysunek ma być zgodny ze sztuką. (nie chodzi mi tu o sztukę - "rysunek techniczny" :lol: )

 

Na głębokości około 2mppt NA ZEWNĄTRZ DOMU jest temperatura całorocznie dodatnia i stała.

Pod domem na całej powierzchni nim przykrytej (jak dom zamieszkany i grzany) jest taka sama niezależnie od głębokości ppt.

Jak chcesz wynieść na zewnątrz domu złoże wyżej (np. ponad wody podtrawnikowe) to sypiesz górkę lub układasz inną termoizolację nad złożem.

Było o tym sto razy...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Natomiast pozwoliłem sobie się nie zgodzić z tylko jednym Twoim zdaniem - chyba mam do tego prawo"

 

Jak znasz fizykę poruszanego zagadnienia - to takiego prawa nie masz, bo ja właśnie w oparciu o te prawa sformułowałem to zdanie.

A te zjawiska znasz przecież od dziecka...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było o tym sto razy...

 

Gdybysmy tylko mieli jakies FAQ dot wentylacji, rekuperacji i GWC z linkami do postow objasniajacych to krotnosc powtarzanych pytan spadalaby drastycznie.

Tak mi sie przynajmniej wydaje.

 

Jak ktos ma do przeczytania kilkaset stron (kilka tysiecy! postow) to znalezc odpowiedz moze tylko szczesiarz, albo ktos zdeterminowany i majacy bardzo duzo czasu. Zwlaszcza, ze perelek (postow z faktyczna wiedza) bedzie moze kilkanascie na caly watek.

 

Wiec jak ktos jednak zaczyna czytac calosc od poczaku do konca - warto zanotowac linki do postow z odpowiedziami, a potem zrobic jeden przyklejony watek z 1 postem - FAQ.

 

Oszczedzimy stresu kilku mentorom :) A sobie (mowie o nas, maluczkich bez doswiadczenia i wiedzy) zaoszczedzimy czasu.

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są "najczęściej zadawane pytania".

Szukajcie googlem, bo lokalna szukaczka jest drętwa...

 

Pozornie - poprawne rozwiązanie, ale...

Gdzie dwóch polaków tam trzy zdania!

I - złośliwie - poprawne technicznie (bo się tak zdarza)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...