Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak spierdolą to siądzie...

I nieważne - nad czym!

 

Jakoś tak tory kolejowe na nasypach nie siadają...

Drogi też lata całe kupę TIRów znoszą bez cudowania...

A tam się żwirek podsypuje pod spód.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Hej,

 

Oto ciekawostka dla planujących GWC glikolowe:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4925918&viewfull=1#post4925918

 

ponieważ jestem poza domem (w delegacji) to żona mi dziś zakupiła 100 ltr tego czegoś do moich 200m fi 32 rurek dla GWC;)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam w kolejnym wątku :)

Chciałem zapytać o pewien pomysł, nie daje rady przebrnąć przez wszystkie teksty, może było.

 

Planuję GWC rurowca (kubatura domu ~500) - warunki glebowe jak i pewne rozwiązania CO pchają mnie w tę stronę.

Prawdopodobnie jakiś układ Tichelmann.

Rura ma iść po północnej stronie domu (odcinek prosty ~15m) i na części ogrodu w układ równoległy.

Czytam sobie o pomysłach z rozsączaniem wody (POŚ), owijaniem rury - rurą z ~ZWU itp. w celu dostarczania ciepła.

Natomiast marnować się będzie sporo ciepłego powietrza z wyrzutni WM.

Czy nie było by sensowne ułożyć drugi obwód (może krótszy?-koszty) , powiedzmy 30cm wyżej i wypychać przez nie zużyte powietrze?

Taki rekuperator ziemny :D (klasycznego chyba nie będę miał, może kiedyś).

Opory na wentyl. wyciągowej (planuję EBMy) wzrosną ale czy to się nie opłaci?

(samą wyrzutnię oddalę od czerpni, mam prawie zawsze ten sam układ wiatru W-E, prawie nigdy inny)

ps. A jaka skala temperatur jest na wyrzutni za reku.?

Edytowane przez szaryb
ps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No waham się. Mam (będę!) kotłownię 1.8x2.3 x 2.8(wys) (bufor w przybudówce) - jak ja tam zmieszczę kocioł,ciut paliwa, instalacje i dwie nagrzewnice (jedna do wspomagania podłogówki) a jeszcze jaki req? :eek: Będzie jak w kabinie statku kosmicznego? Nie pasuje mi umieszczenie na poddaszu, a może ..ehhh.

 

[edyta] OK, Piczman, chyba mnie namówiłeś choć 4.1 do 6.7 m2 to jednak różnica (-bufor z 1.2m2).

Ale.. chyba i tak zakopię ze 20m tej rury przy kopaniu, wyrzut z req niby +5..+14*C (np. TU, bez req z +20, da się bypass oczywiście.

Edytowane przez szaryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szaryb

 

:o

Wszystko już było...

Chcesz ziemią i wodę grzać powietrzem?

Ciecze - gazami?

A masz "uczciwy" gradient - tak z kilkaset stC?

SKĄD?!!!

 

Czy się da? - tak!

Czy zadziała? - tak! Podniesie temperaturę może o jakie 0,5 stC....

Dla mnie - nie warto...

Za dużo trudu a za mały efekt...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie rezygnuję. To naszło przez analogię: ziemia oddaje do rury - rura oddaje ziemi. fakt, gradient mały. Liczyłem na jakąś regenerację (bo raczej nie podniesienie temp.) wyrzucanym powietrzem. Lecz gdy się ma req to traci sens ze względu na wyrzucane temperatury a ja zastanawiam się nad kupnem wymiennika ~heatex skoro i tak raczej muszę zbudować jakąś centralę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po sporej przerwie - ja klasycznie z doskoku raz od wielkiego dzwonu ale... do tej pory lawirowałem między teoretycznymi rozważeniami i eksperymentalnymi projektami by w obecnej chwili także stanąć nad dołkiem w ziemi:) Dołkiem, do którego, wbrew ogólnemu zdziwieniu zakopuję materiał, zamiast stawiać z niego kolejne mury.

Nie wiem czy moje wywody będą dla kogoś przydatne ale miałem wewnętrzna potrzebę by ten twór ujrzał światło dzienne przed ostatecznym zasypaniem :/

Od czasu do czasu męczyłem obecne tu grono swymi "wątpliwościami" i pytaniami więc zamieszczam co z tego wyszło.

Koncepcja i założenia były we wcześniejszych postach, wersja ostateczna nieznacznie od tego odbiega ale w granicach rozsądku ( tak sądzę) - postaram się zamieścić szkic, a jak już ogarnę temat wklejania fotek to wiadomo ...

QWC na ukończeniu - został kanał wlotowy do ułożenia i obsadzenie rur pionowych. Zraszanie ok. 30 mb rurki PE 1/2 cala finezyjnie powierconej.

Sugestie, uwagi i inne złośliwości mile widziane :)

Pozdrawiam

ps. mam nadzieję, że szkic czytelny - w miarę ...

qwc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Podbiję trochę temat i skieruje go na inne tory. Mam studnię- do lustra wody 15 m- i wielka ochotę na wodny wymiennik ciepła. ile jest wody -to będę wiedział jutro. studnia stara jak świat.nie ukrywam że moje pytanie skierowane będzie głównie do adamamk. jak to ugryźć??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję trochę temat i skieruje go na inne tory. Mam studnię- do lustra wody 15 m- i wielka ochotę na wodny wymiennik ciepła. ile jest wody -to będę wiedział jutro. studnia stara jak świat.nie ukrywam że moje pytanie skierowane będzie głównie do adamamk. jak to ugryźć??

 

Było - poszukaj GWC WODNY 2 (pierwsza strona - tak dla podpowiedzi)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję trochę temat i skieruje go na inne tory. Mam studnię- do lustra wody 15 m- i wielka ochotę na wodny wymiennik ciepła. ile jest wody -to będę wiedział jutro. studnia stara jak świat.nie ukrywam że moje pytanie skierowane będzie głównie do adamamk. jak to ugryźć??

 

nie opłaca się, całe zyski pochłonie napęd do pompy głębinowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jedne do dziś leżą w wodzie - wydobywa się je jak się poszerza tor wodny - a inne są na suchym - kopie się je jak potrzebne i sieje (rozdziela) na sitach.

I jedne i drugie były już dobrze obłe jak projektowano pierwsze piramidy w Egipcie...

Różnią się trudnością pozyskania i zawartością (niepotrzebnego) piasku.

Wszystkie były tak omywane wodą, że co miało się rozpuścić w nich to już się rozpuściło...

Nawet dinozaury nie czuły już smakiem przy wodopoju, z jakich skał się te kawałki oderwały...

A.M.

Jaka frakcja otoczaków?

Min, max, zalecana?

 

Zastanawiam się czy nie zrobić żwirowca "opartego" o ścianę piwnicy (cała w ziemi). Dodatkowo nad nim znajdowałby się taras. Co myślicie?

Grunt to glina, glina z piaskiem i poniżej 2,5 metra piasek na przemian z glina. Woda (żyła) na pierwszej warstwie piasku około 2,5 metra.

Dom na zboczu wzniesienia jakieś 4 metry wysokości od jego szczytu

Piasek jest dosyć chłonny: przez 3 miesiące nie miałem odpływu z drenażu i całą wodę z okresu letniego chłonął na bieżąco (chyba mogę zaryzykować twierdzenie że nie musiałem go wykonywać).

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uzytkuje ktos ceramicznego na tyle dlugo by miec jakies spostrzezenia ? jakie temperatury osiaga na wylocie itp

jest taki temat ale wymarly ostatnio http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3814-Gruntowy-Wymiennik-Ciepła&p=4999569

wiec pytam tutaj.

Juz sie prawie zdecydowalem na niego ale malo cos opinii uzytkownikow (wiem ze idea dosc nowa ale ....moze juz sa pionierzy :) gotowi sie podzielic ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przymierazm sie do wykonia GWC glikolowego wysoki poziom wody i sama glina - dlatego glikol

 

Ale mam jeden dylemat którędy wejść z rurkami do domu czy rozbijać posadzkę i pchać się pod fundament czy też pościć rurki po styro na scianie i przykryć dodatkową warstwą 25cm styro na sam strych a tam to już tylko do reku.

Rurki fi 32 takie zwykłe do wody 200m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...