Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

tak się wszyscy "telepiecie" na temat rurowego GWC...

mogę swój udostępnić na testy ...;)

 

GGWC ma uzasadnienie tylko w przypadku wysokich wód gruntowych...

pod względem uzysków czy to w lecie czy zimie nie ma szans do rury...

 

Ja sie juz przestalem telepac i chetnie skorzystam z Twojego doswiadczenia. Napisz, prosze, cos wiecej. Ile metrow, jakich rur uzyles i jaki uklad zastosowales. Swoja droga zastanawiam sie czy uklad rurowca zda u mnie egzamin. Glownie zalezy mi na uzywaniu go w zimie, wiem ze trzeba mu dac odpoczac ale co w trakcie odpoczywania? Niestety bywaja u nas zimy dosc mrozne, w tym roku temp w nocy dochodzila do -30 w dzien spadala do -20 tak przez bite dwa tygodnie. Poza tym -10 do -15 to norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja sie juz przestalem telepac i chetnie skorzystam z Twojego doswiadczenia. Napisz, prosze, cos wiecej. Ile metrow, jakich rur uzyles i jaki uklad zastosowales. Swoja droga zastanawiam sie czy uklad rurowca zda u mnie egzamin. Glownie zalezy mi na uzywaniu go w zimie, wiem ze trzeba mu dac odpoczac ale co w trakcie odpoczywania? Niestety bywaja u nas zimy dosc mrozne, w tym roku temp w nocy dochodzila do -30 w dzien spadala do -20 tak przez bite dwa tygodnie. Poza tym -10 do -15 to norma.

tak szczerze mówiąc ...

mając rekuperator szkoda sobie doopy zawracać robieniem GWC czy GGWC...

zainwestujesz tylko kilka klocków w rodzaj odmrażarki do reku która będzie przydatna przez 15-20 dni w roku

to samo można uzyskać ułamkiem tej kwoty...

 

co do chłodzenia ...

można między bajki sobie włożyć...

jak ktoś jest innego zdania to zapraszam do mnie ...

pobawimy się trochę a potem ładnie Tu wszystkie spostrzeżenia opiszemy

sam nie będę opisywał bo zaraz większość uzna to za fantastykę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz to prawda,ale dla pewnego typu domów.Dla domów zużywających >20kWh/m2.Dla pasywnych czy zbliżonych do pasywnych sytuacja jest zupełnie inna.200m3powietrza/h pozwala na kilkustopniowe obniżenie temperatury wewnątrz domu w stosunku do temp.zewnętrznej.Twierdzisz ,że mając reku ,GWC jest zbędne.To twierdzenie też dotyczy domów o zużyciu >20kWh/m2.Przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło ,mając GWC ,rekuperator jest zbędny.Ważne jedynie jest aby ciepło zawarte w powietrzu usuwanym z budynku przejąć i to niekoniecznie w rekuperatorze powietrze-powietrze.Na pozór dwie skrajne opinie ,ale jedna i druga słuszna.Dedykowana tylko innym budynkom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo GWC...

albo rekuperator...

razem jest bez sensu ...

 

dom z dobrymi izolacjami sam się broni przed słońcem i żadne pseudo klimy nie są mu potrzebne

GWC nie ma takiej wydajności aby cokolwiek zmienić...

 

zaznaczam ...

w domu ze sprawnie działającą wentylacją

przegrzewanie pomieszczeń (szczególnie na poddaszu i nie fortunnie usytuowanymi oknami ) następuje przy braku ruchu powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200m3powietrza/h pozwala na kilkustopniowe obniżenie temperatury wewnątrz domu w stosunku do temp.zewnętrznej.

 

taka ilość powietrza jest wdmuchiwana w moim salonie a jakoś efektów brak...

 

albo powiem inaczej te kilka stopni mniej niż na zewnątrz to mamy bez wspomagania GWC...

ze wspomaganiem dokładnie tyle samo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC to ok 1000W/h.A to wystarczy dla domu pasywnego.Dobra -gruba izolacja nie zawsze gwarantuje ochronę przed upałem i słońcem.Izolacja ze styropianu czy wełny ,przy temp.ściany czy dachu odp;50-80oC,nie da rady.Trzeba jej pomóc Wentylacja powietrzem zewnętrznym bez udziału GWC lub innego systemu nic nie da,bo przecież na zewnątrz +30oC.Stosując izolację IPR(pochodzenia roślinnego ) sytuacja jest ciut inna ,bo ciepło właściwe tej izolacji jest prawie trzykrotnie większe,a co się z tym wiąże przesunięcie fazowe jest korzystniejsze.Ale i tak zostaje sporo okien .I tego ciepła z tych okien trzeba się głównie pozbyć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak szczerze mówiąc ...

mając rekuperator szkoda sobie doopy zawracać robieniem GWC czy GGWC...

zainwestujesz tylko kilka klocków w rodzaj odmrażarki do reku która będzie przydatna przez 15-20 dni w roku

to samo można uzyskać ułamkiem tej kwoty...

 

co do chłodzenia ...

można między bajki sobie włożyć...

jak ktoś jest innego zdania to zapraszam do mnie ...

pobawimy się trochę a potem ładnie Tu wszystkie spostrzeżenia opiszemy

sam nie będę opisywał bo zaraz większość uzna to za fantastykę ...

 

Szkoda ze sie nie podzielisz spostrzezeniami, ja uwazam ze warto zainwestowac w gwc chociazby rurowy. Przeliczylem materialy w sklepie internetowym i wyglada to tak:

 

rura ϕ160 6m x 9szt

rura ϕ200 3m x 3szt

trojnik ϕ200/160 x 6

kolano ϕ160/45 x 6

kolano ϕ200/45 x 2

Σ = 1342 zl

plus oczywiscie wlasna praca i koparka. W moim przypadku koparka juz bede mial do kopania odwodnienia wiec nie jest to kilka klockow.

Jak juz pisalem bede go uzywal glownie zima ( w moim rejonie okres od pazdziernika do polowy kwietnia - czyli okolo 198 dni) do podwyzszenia temperatury przed rekuperatorem.

Robilem symulacje gwc rurowego programem GAEA (wersja demo) i obliczenia mnie zaskoczyly:

Program : http://nesa1.uni-siegen.de/index.htm?/softlab/gaea.htm

wyniki

http://image87.webshots.com/187/7/37/11/2976737110102981182pGebpM_fs.jpg

Przy temp zew -26°C otrzymam -4,6°C

przy 34°C otrzymam 19,4°C

zysk 6440 kWh wydaje mi sie ze sporo, wiec uwazam ze warto zainwestowac.

Edytowane przez BreSsoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazu twój dom nie zbliżył się do 15kWh/m2 i z tym masz problem .Problemem nie jest GWC..Problemem jest zapotrzebowanie twojego domu na ciepło i chłód.

ja nie mam żadnego urazu...:D

 

ja w swoim domu mieszkam już od siedmiu lat

GWC jest teraz trzeci sezon, wcześniejsze lata same wiatraki na kanałach a powietrze prosto z zewnątrz...

jak ktoś miał ochotę to i okna się otwierało ...

 

wiem ile przez ten okres budynek zużywał energii na cele grzewcze, rok po roku, z kominkiem i bez , z GWC i bez, jakie temperatury bywały na poddaszu i reszcie domu a jakie panują teraz...

jak reaguje budynek podczas upałów z wymiennikiem i bez ...

podczas ostatnich upałów monitorowałem temperatury z 18 czujników umieszczonych w różnych miejscach całego domu, na zewnątrz i w wymienniku...

robiłem wykresy, nakładałem na siebie, obserwuje i teraz...

 

i co...???

nie ma śladu pracy wymiennika....

a patrząc na parametry mojego GWC jest jednym ze skuteczniejszych z tych opisywanych na forum...

 

owszem stojąc bezpośrednio pod każdym z anemostatów czuć jak leci chłodne powietrze...

ale nic poza tym ...

 

mało tego obserwowałem temperatury w domach moich sąsiadów z wentylacjami grawitacyjnymi i pootwieranymi oknami...

wszystkie budynki mieściły się w marginesie 1* w tym samym czasie...

co najciekawsze na podwórku mam duży garaż ( 117m2 ) z cegły silikatowej bez żadnych dociepleń, dziurawy jak sito...

temperatura w nim była cały czas o ok. 2* niższa...

 

tak więc o jakich uzyskach my rozmawiamy...?

dobre GWC jest w stanie zrównoważyć co najwyżej zyski bytowe niezbyt intensywnie użytkowanego domu ...

 

ciekaw jestem kto jeszcze zadał sobie tyle trudu żeby to sprawdzić w naturze ...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze sie nie podzielisz spostrzezeniami, ja uwazam ze warto zainwestowac w gwc chociazby rurowy. Przeliczylem materialy w sklepie internetowym i wyglada to tak:

 

rura ϕ160 6m x 9szt

rura ϕ200 3m x 3szt

trojnik ϕ200/160 x 6

kolano ϕ160/45 x 6

kolano ϕ200/45 x 2

Σ = 1342 zl

plus oczywiscie wlasna praca i koparka. W moim przypadku koparka juz bede mial do kopania odwodnienia wiec nie jest to kilka klockow.

 

swój wymiennik opisywałem wielokrotnie....

67mb rury 200" ułożone w wężownice z kolanami 90*, zakopane na ok.2,5m

podczas upałów powietrze z wymiennika nie przekracza 17-18*

podczas silnych mrozów nigdy nie spadło poniżej 6,6*

co ciekawsze temperatury bardziej zależne są od pory roku niż temperatury zewnętrznej...

 

te Twoje wyliczenia to masz na sucho...

dojdzie jakaś przepustnica kilka dodatkowych elementów...

pan koparkowy też raczej cały dzień nie będzie rozkopywał a potem zasypywał wielkiej jamy za friko ...

 

podłączysz to do rekuperatora i zobaczysz jak pięknie "urobek" z gruntu w większości wylatuje przez wyrzutnię...

 

oczywiście ja nikomu nie bronię budowy ...

opisałem swoje spostrzeżenia i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę brakuje mi logiki w twoim wywodzie.Skoro pompujesz do domu powietrze o temp.18oC,to co by było gdybyś nie miał GWC a temp. świeżego powietrza ostatnio to 30oC.Twój garaż jest w lecie chłodniejszy od domu bo masz na posadce potężny GWC 117m2 nigdy nie ogrzewanej słońcem ziemi.Tylko,że w zimie nie chciał byś tam mieszkać.Zresztą w zimie masz tam temperaturę o kilka stopni wyższą niż otoczenie,bo działa to potężne GWC.Z tego co pamiętam to pompujesz 400m3/h.A to daje moc ok2kWh.Skoro masz temp.wewnątrz tylko o 1oC niższą niż sąsiedzi bez GWC,to źle świadczy o izolacji i oknach.Tu nie jest winne GWC tylko budynek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz temp.wewnątrz tylko o 1oC niższą niż sąsiedzi bez GWC,to źle świadczy o izolacji i oknach.Tu nie jest winne GWC tylko budynek.

jak budynek będzie OK. to nie potrzebne mu żadne GWC...

jak budynek jest do bani to żadne GWC mu nie pomoże ...

 

podstawowa rzecz ...

jak masz 30* na zewnątrz i brak możliwości schłodzenia powietrza wentylacyjnego to przecież nie będziesz pompował tych 400-500m3/h w ciągu dnia...

w nocy kiedy jest chłodniej niż w domu sytuacja się odwraca ...

 

GWC to takie ustrojstwo co znaczną część urobku wyrzuca wyrzutnią WM , paradoksalnie moc jego rośnie jak jest cieplej w domu a maleje jak się robi chłodniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek OK w sensie energetycznym,zawsze będzie potrzebował schłodzenia,choćby ze względu na niedoskonałość izolacji i okien,potrzeby wentylacji ,w końcu zysków bytowych.Tylko ,że ta ilość energii do schłodzenia będzie na tyle mizerna,że GWC rurowe wystarczy.U mnie GWC pracuje 24/dobę.i przy kubaturze budynku ok.400m3,utrzymuje temp.w środku na poziomie 24-25oC.A wyjście z pomieszczenia o tmp.25oC na zewnętrzny skwar ,to jak by pałą w łeb dostał.

Zawsze myślałem ,że moc GWC liczy się na podstawie tmp.przed GWC i za GWC.,a temp.w domu nic tu do rzeczy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem ,że moc GWC liczy się na podstawie tmp.przed GWC i za GWC.,a temp.w domu nic tu do rzeczy nie ma.

 

skoro twierdzisz że wrzucając do chałupy blisko 50kwh chłodu na dobę można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach to dla czego ja tego nie widzę na żadnym czujniku ze skalą co 0,1*

zmienia się tylko temp. powietrza nawiewanego...

nic więcej ...

podobna sytuacja jest z uchylonymi oknami ...

 

więc wniosek jest tylko jeden...

pompując każdym anemostatem nawiewowym 100m3/h powietrza o temp. 19-20* niczego nie zmienisz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek zlituj się. Skoro pompujesz do chałupy 400m3/h powietrza o temp.19-20oC i temp wewnątrz jest niższa o jeden stopień od 30-to stopniowego skwaru na zewnątrz,to oznacza ,że twoje ściany ,dach i okna dostarczają potężne ilości ciepła.Cały ten tydzień siedziałem na działce pod miastem.Wczoraj było u mnie +33.Domek malutki 25m2.,,Ocieplenie'' a właściwie podkład pod tynk 5cm +24cm suporeks.Dach nieocieplony drewniany z pustką ..W ścianie mam klime.Chłodnica samochodowa (jak podlewam trawnik to działa) +wentylatorek 100m3/h.To coś obniża mi temp.w środku o 4-5oC.Przy +33 w sobotę wlot powietrza świeżego miał +22,temp.wewnątrz +28oC.Kubatura chatki to ok.60m3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlot powietrza świeżego miał +22,temp.wewnątrz +28oC.Kubatura chatki to ok.60m3.

 

a dlaczego nie 24-czy 25* było w środku ?

bo na tej temperaturze skończyła się wydolność twojej chłodnicy ...

lub taka jest możliwość akumulowania i oddawania energii w tym budynku ...

 

gdzie napisałem że mam w domu temperaturę niższą o 1* niż na zewnątrz ?

w tej chwili zależnie od pomieszczenia jest od 26,0 do 26,6*

anemostaty dmuchają od 20,3 do 21,1*

z GWC leci 17,4*

na zewnątrz wcześniej było 34* ale nie dawno przeszła burza i spadło do 24*

 

do pomieszczenia o temp.26,5* anemostat dostarcza 100m3/h o temp.20,5*...

czyli ok. 200w chłodu, a więc tyle co nic...

co najwyżej wystarczy na pokrycie zysków bytowych...

o słonecznych nawet nie wspomnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utrzymuje temp.w środku na poziomie 24-25oC.A wyjście z pomieszczenia o tmp.25oC na zewnętrzny skwar ,to jak by pałą w łeb dostał.

widzisz nie dawno u mnie przeszła burza ...

wcześniej było na zewnątrz 34* i 26* wewnątrz...

wchodząc do domu było wrażenie że jest chłodno...

teraz na zewnątrz jest 24* w domu dalej 26*...

wchodząc do domu ma się wrażenie że jest w nim gorąco...

Zawsze myślałem ,że moc GWC liczy się na podstawie tmp.przed GWC i za GWC.,a temp.w domu nic tu do rzeczy nie ma.

jak liczymy moc klimatyzatora ?

temp. powietrza zasysanego z pomieszczenia .....

temp. powietrza wydmuchiwanego z klimy ....

ilość m3/h....

 

chyba analogicznie z GWC...

powietrze o określonej temperaturze zastępujesz drugim o niższej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc klimy liczymy tak jak piszesz.Moc GWC liczymy:temp.zewn.,temp.na wylocie z GWC, kg.powietrza/h,para wodna zawarta w powietrzu /h.Temperatura w domu jest nieistotna bo przecież GWC zasysa powietrze z zewnątrz.Skoro twoje GWC obniża temp.z 34 do 26oC to co ty chcesz więcej?Gdybyś obniżył bardziej to zaczęła by się wilgoć wytrącać w wełnie na dachu.Obniżasz temp.o 8oC i narzekasz? Nie kumam. Moje 40mb.GWC zakopane na metrze przy fundamencie od wschodniej strony domu daje mi 5-6oC mniej niż na zewnątrz.Ile dni w roku masz więcej niż 30oC? Dwa, trzy?

Co do mojej działkowej klimy.Jej wydolność na tak małe pomieszczenie jest OK.Izolacja moich ścian i dachu do doopy.Dlatego niższej temp.nie dostane bez docieplenia.I jeszcze jedno .Tą klime wspomaga GWC:D -nieizolowana posadzka ceramiczna +22oC.Przestań marudzić o nie efektywności GWC ,bo masz doskonałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań marudzić o nie efektywności GWC ,bo masz doskonałe.

 

O..!

to jest dobre...:D

 

skoro jest doskonałe to dla czego budynek nie reaguje ...?

przecież te kilkadziesiąt kwh na dobę według Twojego liczenia powinno zostawić jakiś ślad ...

 

może ja jakoś nie zrozumiale piszę ...

wcześniej napisałem że przez jakiś czas monitorowałem kilkunastoma czujnikami dom, zrobiłem wykresy...

leciałem dobę z GWC, następną bez, jeszcze inna na uchylonych oknach, potem znowu z GWC itd.

nie ma żadnej różnicy w przyroście dobowym temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, podłogach itp.

dzień w dzień te same przyrosty o tych samych porach, z wykresu można odczytać kiedy w jakim pomieszczeniu i ile czasu świeciło słońce, kiedy coś się gotowało w kuchni, czy synio siedział cały dzień na kompie ...

 

przecież pomieszczenia z nawiewami bez GWC tylko żywcem z zewnątrz powinny wykazać większy przyrost temperatury

a tu zdziwienie ...

nic...

ani śladu ...

 

jak bym nie mieszkał kilku wcześniejszych lat w tym domu bez GWC to pomyślał bym że jest dobrze bo co nie którzy piszą o 30* na poddaszu...

tyle że ja mam odniesienie do okresu z przed GWC, te 26-27* to mieliśmy wcześniej...

właśnie dla tego zacząłem drążyć temat bo po zainstalowaniu wymiennika NIC się nie zmieniło...

 

oczywiście przy całkowitym wyłączeniu wentylacji zaczyna rosnąć temperatura na poddaszu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...