Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Swistak81.Odnoszę wrażenie ,że nie rozumiesz intencji.Nie chodzi o to aby nawiewy były w ciągach komunikacyjnych,tylko oto aby były jak najbliżej grupy ,,odbiorców" świeżego powietrza.Taki dom trzeba zaprojektować od początku do końca ,aby wszystkie systemy stanowiły jeden system.GWC nie zadziała dobrze latem w twoim domu bo masz 16cm styropianu na ścianach.A to nie jest dobra izolacja chroniąca przed upalnym słońcem.Racjonalnym jest zainstalowanie wyciągów w każdym pomieszczeniu domu,a nawiewów jak najbliżej grup ,,odbiorców",bo przy odpowiedniej izolacji ścian i dachu oraz zabezpieczeniu okien od zysków słonecznych,GWC schłodzi taki dom.

,,Kuchnia = smrodki" to jest mój ulubiony tekst rekuperatowców.Moje ulubione pytanie,,gotujecie tam brudne gacie i skarpety?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Popieram właśnie, że GWC nie schłodzi domu latem. Nie ma szans. I mam bardzo podobne odczucia co Coulignon. Tyle że mój Brink (z informacji kolegów z forum bez GWC) zaczyna zamarzać przy -7st. Stąd pisałem, że GWC nie jest dla zysku, ale dla lepszej i spokojnej pracy reku zimą.

W lecie - nie schłodzi domu (ale jeden pokój już by dał radę). Natomiast spowolni proces nagrzewania się domu.

 

Smrodki smrodki. Przecież nie piszę, że g...m jedzie. Smażenie czegokolwiek (nie wspomnę o rybie, frytkach), pieczenie (czy mięsa czy słodkości), nawet gotowanie niektórych potraw potrafi się roznieść na cały dom. Co w tym dziwnego? Ja tego nie lubię. Wolę to szybko usunąć.

Ten wasz pomysł z nawiewami - wg mnie jak wspomniałem to przerost. Ja nie zauważyłem nigdzie gorszego działania wentylacji. Może z jednego powodu. Piszecie że leci zimne powietrze. Z obserwacji powiem, że powietrze nigdy nie odbiegało więcej jak o jakieś 2st. Nie opadnie na dół, ani nie poleci do góry.

Rysunek piękny i prawdziwy, ale dla dużo większych dT niż są w rzeczywistości.

Jest może i dobrym rozwiązaniem dawanie nawiewu i wywiewu w każdym z pomieszczeń. Ale wówczas strasznie przekombinujecie instalację, będzie plątanina. No a nie wspomnę już o koszcie takiej instalacji.

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar nie w tym rzecz. Ja popierałem ewentualnie nawiew i wywiew w każdym pomieszczeniu. A problemem wówczas zawsze będzie krzyżowanie się rur/przewodów.

I będą się krzyżować kilkukrotnie jak ma być w każdym pomieszczeniu i nawiew i wywiew.

To co proponujecie - mnie nie przekonuje. Ale to tylko ja :). Każdy robi wg własnego uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,GWC nie schłodzi domu.." Trudno dyskutować z taką tezą.Nie można też dyskutować z tezą,że GWC nie schłodzi garażu blaszanego 140m2.Można jednak dyskutować z tezą,że 140m2 domu pasywnego może być schłodzone przez GWC.

 

pisał o tym j-j nie raz - u niego GWC od kwietnia chodziło ... tylko i wyłącznie dla komfortu

przez ost. 3 dni - średnio niecałe 9oC. A czy mi sie dogrzewanie włącza? Nie, od połowy kwietnia działa klima, jeszcze nie cały dzień na max. obrotach ale na 50-70%.

 

pzdr

 

GWC robi mi za klimę :) już 3 sezon i daje super rezultaty.

 

pzdr

 

Wiem :). Nie liczyłem oszczędności bo klima daje tylko straty :) przy dostarczonym komforcie ale praca wentylatorów na max. biegu to ok 1,5-2,0 kWh dziennie a więc ok 1 zł dziennie latem. A komfort super. Moja żona narzeka nawet często że za zimno.

 

pzdr

 

nie wiem co robi j-j - ale działa , potwierdza to też nydar , i ja wieże że działa ....w domach pasywnych !!!!

 

należy podkreślić tutaj wymóg - "zabezpieczeniu okien od zysków słonecznych,GWC schłodzi taki dom." o czym pisał NYDAR ponieważ GWC nie jest wstanie tych zysków zniwelować - tu jedynie mogą zrobic rolety lub okiennice

 

i jeszcze jedno bo chyba to kilka osób zignorowało - wentylacja nydar'a ma jedną niepowtarzalną zaletę - usuwa nadmiar ciepła spod sufitu - w pokoju jest średnio powiedzmy 23-25 stopni - ale w lecie pod sufitem znacznie więcej - to po 1 , po 2 jeśli GWC dostarcza powietrze bardzo chłodne do domu to a) idzie ono w 1 kolejności na schłodzenie powietrza pod sufitem , b) jeśli nie zdąży opada na dół i wędruje do innego pomieszczenia i jest wyciągane z domu i wyrzucane - bardzo mała ilość energii (chłodu) pozostaje w domu ....

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiew i wywiem w każdym pomieszczeniu to przesada, Widzę tylko sens takiego rozwiązania w pomieszczeniach które są szczelnie zamknięte, np wiatrołap.

 

Inna sprawa , że zaczynam się gubić do czego dąży ten watek. Wydawało mi się ze tu chodzi o to jak zbudować gwc a nie czy się opłaca czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak i nie ....

nie ma jaska online bo by Ci dokładnie napisał- robił kiedyś pomiary temperatury szyby w oknie balkonowym - mimo że okno było pod okapem / kolejnym balkonem , promienie słoneczne odbijały się od balkonu i ogrzewały szybę niemal w takim samym stopniu jakby promienie świeciły bezpośrednio ..... bardzo pouczający eksperyment ...

 

tak więc jest jeszcze jeden warunek .... zależy co masz przed oknem ? jesli jakiś taras lub chodniczek - to okap niewiele da ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematem jest GWC .I piszemy o GWC, czy coś da,czy jest zbędne.W jakich warunkach coś da.Dlaczego jednemu da a innemu nie.

Autorus bez urazy.9 pomieszczeń z 10-ma wyciągami.Dwa nawiewy.

Renata. Każda powierzchnia ,,śliska" typu kafle na tarasie to reflektor.Ale matowe drewno już nie.Okap przy drewnianym tarasie da radę ,ale w południe, latem .Przy wystawie południowej jest jeszcze zachód.Wtedy słońce najbardziej może przegrzać.Karczując działkę,zostawiłem sosenki od zachodu,będą przycinane na jakieś 5m..Zachodzące słoneczko nie dociera do okien,a południowe nie daje rady,bo okap.Ot takie pasywne metody walki z nadmiarem ciepła.Od południowej strony drzew nie ma,więc marcowe słońce już podgrzewa posadzkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nam nie musisz tego tłumaczyć - wiemy jak to działa ...

aha i pisze głównie Konrad ;)

 

już w listopadzie ubiegłego roku w swoim dzienniku zamieściłem takie oto zdjęcie

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=84067&d=1320786104

 

jesienią i w zimie salon i kuchnia będą idealnie doświetlone i dogrzewane

w lecie tylko do południa słońce będzie w salonie za to całe popołudnie w kuchni - będzie trzeba może jeszcze tej jesieni posadzić jakiegoś krzaka ...

 

tu fotka w połowie czerwca koło godziny 13:30 - brak słońca w salonie i kuchni

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=123047&d=1340974008

 

 

i fotka 2 lipca w późnych godzinach popołudniowych - brak słońca w kuchni !!!

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=123489&d=1341243489

 

do tego mam rolety ....

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny muszę zacytować coulignon-a,fakt,on nie ma pasywnego a tylko energooszczędny ale ilu inwestorów może pochwalić się pasywnym ?

 

a ja po raz kolejny ...

wszystkie komercyjnie projektowane WM są do dooopy ...:yes:

nydar ma zrobione poprawnie ...

R&K... widzę że bardzo dokładnie zrozumiałeś mój wykład i rysuneczki poglądowe są gites ...

swistak81... masz standardowo zrobione rozprowadzenie powietrza przez WM ...

masz do mnie ok. 70km może wpadniesz kiedyś to zrobię Tobie symulację działania po twojemu i po mojemu ( i nydar-a )

tylko się tobie wydaje że wentylacja u ciebie działa dobrze ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiew i wywiem w każdym pomieszczeniu to przesada, Widzę tylko sens takiego rozwiązania w pomieszczeniach które są szczelnie zamknięte, np wiatrołap.

 

Inna sprawa , że zaczynam się gubić do czego dąży ten watek. Wydawało mi się ze tu chodzi o to jak zbudować gwc a nie czy się opłaca czy nie.

 

jak już coś robimy ...

to róbmy to tak jak należy ...;)

 

kto tu pisze że każde pomieszczenie ma mieć nawiew i wywiew ...?

nawiewy robisz w korytarzach a wyciągi we wszystkich innych pomieszczeniach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, ja sobie dam conieco uciąć, że nie odczuję różnicy między moją a Twoją wentylacją.

Procentowo, może zaryzykuję na Twoją korzyść i powiem, że Twoja działa lepiej o 10%.

Ale żaden nos tego nie wyczuje :). Nie oskarżaj ludzi, że coś im się wydaje, skoro czują różnicę.

A różnicę da się wyczuc ale drastyczną, czyli mając WM lub mając WG i je porównując.

U mnie jest świeżo, nie ma zaduchu, nic nie "pachnie". I nie ma grzybka. Więc widać i czuć różnicę (jedynie nie słychać co tutaj akurat na plus.)...

 

Twój pomysł - w teorii coś w tym jest. Ale w praktyce wg mnie różnica jest niezauważalna. Autosugestia działa jedynie.

To tak trochę mi pachnie obiegową opinią - "panie podłogówka unosi kurz i jest koszmar"...

To apropo opadania powietrza z nawiewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, ja sobie dam conieco uciąć, że nie odczuję różnicy między moją a Twoją wentylacją.

Procentowo, może zaryzykuję na Twoją korzyść i powiem, że Twoja działa lepiej o 10%.

Ale żaden nos tego nie wyczuje :). Nie oskarżaj ludzi, że coś im się wydaje, skoro czują różnicę.

A różnicę da się wyczuc ale drastyczną, czyli mając WM lub mając WG i je porównując.

U mnie jest świeżo, nie ma zaduchu, nic nie "pachnie". I nie ma grzybka. Więc widać i czuć różnicę (jedynie nie słychać co tutaj akurat na plus.)...

 

Twój pomysł - w teorii coś w tym jest. Ale w praktyce wg mnie różnica jest niezauważalna. Autosugestia działa jedynie.

To tak trochę mi pachnie obiegową opinią - "panie podłogówka unosi kurz i jest koszmar"...

To apropo opadania powietrza z nawiewów.

tak bardziej łopatologicznie ....

co się stanie jak w sypialni z nawiewem zapalisz sobie papieroska ?

dymek z niego wymiesza się i zostanie stopniowo wypychany na korytarz a następnie do części domu z wyciągiem...

czyli przewędruje przez połowę chałupy ...

 

teraz zobrazuj sobie to w przypadku wyciągu w sypialni a nawiewu w korytarzu obok ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak bardziej łopatologicznie ....

co się stanie jak w sypialni z nawiewem zapalisz sobie papieroska ?

dymek z niego wymiesza się i zostanie stopniowo wypychany na korytarz a następnie do części domu z wyciągiem...

 

No właśnie, wymiesza się. Więc gdzie to opadanie powietrza???

 

czyli przewędruje przez połowę chałupy ...

Jakie pół chałupy? Wyciągi się robi na każdym korytarzu, (jak trzeba i na schodach) i zaraz obok w łazienkach.

Co nie wciągnie korytarz, to wciągnie łazienka. Więc z żadnego "czystego" pomieszczenia nic niedobrego do innego "czystego" pomieszczenia nie przejdzie.

A z sypialni jeszcze lepiej, bo wyciąg mam obok w garderobie.

 

Nie stanie się nic niedobrego co próbujesz przytoczyć...

A co do obcinania - coś oszukujesz lub nie czytasz uważnie - nie za tę kwestię miało być obcinanie...

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wymiesza się. Więc gdzie to opadanie powietrza???

 

 

rusz głową ...

jak masz zamknięte drzwi pomiędzy pomieszczeniami to którędy przepływa powietrze ?

 

jak stoisz pod anemostatem to czuć że dmucha, jak myślisz dlaczego ?

podgrzej to powietrze do temp. ciut wyższej niż w pomieszczeniu a przestaniesz odczuwać nawiew, zgadnij dlaczego ?

 

ja nie teoretyzuje, wszystko najpierw dokładnie mierzę ...

przede wszystkim mi nikt nie płaci za wszelkie dociekania i eksperymenty, to że podzielę się tą wiedzą na FM jest moja prywatna sprawą

jeżeli uważasz że jest inaczej to udowodnij nam że jest dobrze tak jak Ty to opisujesz, samo pisanie nie wystarczy...

 

ja kończę ...

nie muszę udowadniać nikomu że Nie jestem krokodylem ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...