Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gwc_koncept.JPG

Aktualnie jestem przed SSZ oraz planuje przygotować teren wokół domu przed zimą. Aby dwa razy nie rozwalać terenu planowałem również zakopać rurowca. Jak to często bywa przed podjęciem decyzji, są pewne wątpliwości które wcześniej być może były mniejsze.

Na etapie fundamentów zakopałem już przeszło 6m odcinek rury pcv fi200mm. wychodzi ~1m poza obrys domu - w miejscu w którym planuje przygotować grunt pod taras.

Twój rysunek poddał mi pewną koncepcje jak zrobić tichelmana z możliwością czyszczenia.

Przedłożę odcinek rury o kolejne kilka metrów - tak aby był poza obrysem tarasu, z rury fi 400mm zrobię coś w stylu studzienki rewizyjnej, od której w przyszłości rozprowadzę tichelmana, jeśli aktualny wariant - dość krótki bo ~10 mb pozwoli zaobserwować choć małe wyniki.

Studzienka daje mi możliwość czyszczenia każdej rury. Wiadomo jeśli będzie działał tichelman będę potrzebował szczelny ciepły korek.

Proszę o opinie abym nie władował sie w ..

Edytowane przez sgier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry.

Planuje w moim własnie projektowanym domu wentylację mechaniczną z reku + GWC w przyszłości. Poniżej plan parteru.

Planuję rekuperator umieścić w pomieszczeniu gospodarczym (jak sadzicie?) i wyprowadzić rurę na zewnątrz jako czerpnię. Podpowiedzcie jaką rurę, jak głęboko i ile metrów umieścić na etapie stanu "0" tak aby w przyszłości mogła być również podłączoona do GWC? Działka ma tą charakterystykę, że od strony ogrodu i wyjścia z pom. gosp. jest północ (góra rysunku). Czy nie zaplanować GWC od frontu domu, np pod podjazdem do garażu? To strona południowa i będzie tam doskonałe nasłonecznienie więc GWC z pewniością będzie się regenerował.

kuchnia_wer1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC pod podjazdem od południa będzie Ci się mocniej (niż np. pod trawnikiem) nagrzewal w lecie i wychładzał w zimie (zwłaszcza, że podjazd zwykle się odśnieża).

 

jasne...czyli rurę pociągnąć od pomieszczenia gospodarczego wzdłuż wschodniej ściany, dookoła domu czy lepiej pod fundamentem na skróty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC pod podjazdem od południa będzie Ci się mocniej (niż np. pod trawnikiem) nagrzewal w lecie i wychładzał w zimie (zwłaszcza, że podjazd zwykle się odśnieża).

 

wszystko zależy od tego jak głęboko zakopiesz ...

 

na 2m i głębiej to już nie ma znaczenia co jest na wierzchu ...

 

bluenet

ja u siebie mam pod fundamentami na skróty przez pół domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od tego jak głęboko zakopiesz ...

 

na 2m i głębiej to już nie ma znaczenia co jest na wierzchu ...

 

u mnie ławy będę na 1-1,20m

 

bluenet

ja u siebie mam pod fundamentami na skróty przez pół domu ...

 

na jakiej głębokości? w jakim pomieszczeniu masze rekuperator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie ławy będę na 1-1,20m

 

 

 

na jakiej głębokości? w jakim pomieszczeniu masze rekuperator?

pod domem jest bezpośrednio pod ławami, po minięciu domu schodzi jeszcze ponad metr głębiej i leci ze spadkiem w kierunku czerpni.

rura z GWC wychodzi przez środek domu na strych skąd powietrze jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń...

nie mam rekuperatora, obecnie cały układ jest w modernizacji tak aby cały nawiew skierować do korytarzy, a wszystkie pomieszczenia sąsiadujące będą miały anemostaty wyciągowe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam rekuperatora,

 

jest jakiś powód?

 

Poniżej przedstawiam bryłę budynku na działce zorientowaną względem stron świata. Gdzie być umieścił GWC? Zastanawiam się czy reku wstawić w pomieszczeniu gospodarczym czy na pietrze w pralni (nad pom. gospodarczym) czy na strychu gdzie w najwyzszym punkcie będzie 2,5m ale trzeba ocieplić..(spadek dachu 40 stopni).rzut.jpg

Edytowane przez bluenet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jakiś powód?

 

Poniżej przedstawiam bryłę budynku na działce zorientowaną względem stron świata. Gdzie być umieścił GWC? Zastanawiam się czy reku wstawić w pomieszczeniu gospodarczym czy na pietrze w pralni (nad pom. gospodarczym) czy na strychu gdzie w najwyzszym punkcie będzie 2,5m ale trzeba ocieplić..(spadek dachu 40 stopni).[ATTACH=CONFIG]135971[/ATTACH]

centralę wentylacyjna dał bym w pomieszczeniu obok garażu, GWC to opasałbym budynek dookoła, a rurę ( 200 mm )zakopał jak najgłębiej...

nawiewy daj w ciągach komunikacyjnych, wszystkie pomieszczenia przylegające zaopatrz w układ wyciągowy, najlepiej przy oknach ...

 

pytasz czemu bez reku ...

przy wydajności mojego GWC jest trochę bez sensu, w planach jest jeszcze kolektor powietrzny jako czerpnia zimowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centralę wentylacyjna dał bym w pomieszczeniu obok garażu, GWC to opasałbym budynek dookoła, a rurę ( 200 mm )zakopał jak najgłębiej...

nawiewy daj w ciągach komunikacyjnych, wszystkie pomieszczenia przylegające zaopatrz w układ wyciągowy, najlepiej przy oknach ...

 

no własnie czytałem chyba w "Budujemy dom", że wyciągi powinny być w pomieszczeniach typu: łazienka, pralnia, spiżarnia, pom. gosp. a nawiewy: salon, sypialnie, korytarze.

 

Oprócz tego, że opasam budynek instalacją (to będzie jakieś 20m rur) to do tego przed domem, na wysokości salony GWC spiralny. Na jakiej powierzchni i jaki rodzaj proponujesz?

 

BTW. Pom. gospodarcze powinno być ogrzewane jeżeli chce tam wstawić reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od tego jak głęboko zakopiesz ...

na 2m i głębiej to już nie ma znaczenia co jest na wierzchu ...

 

Gdzieś tu na forum, ktoś kiedyś wklejał wyniki pomiarów temperatury gruntu na różnych głębokościach w zależności od pokrycia. Tam co prawda był porównany trawnik i duży parking (z kostki betonowej), więc powierzchnie spore, ale różnice były do mniej więcej 5m pod poziomem terenu i to dość zauważalne (nie tylko temperatury skrajne, ale i tempo zmian).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie czytałem chyba w "Budujemy dom", że wyciągi powinny być w pomieszczeniach typu: łazienka, pralnia, spiżarnia, pom. gosp. a nawiewy: salon, sypialnie, korytarze.

 

Oprócz tego, że opasam budynek instalacją (to będzie jakieś 20m rur) to do tego przed domem, na wysokości salony GWC spiralny. Na jakiej powierzchni i jaki rodzaj proponujesz?

 

BTW. Pom. gospodarcze powinno być ogrzewane jeżeli chce tam wstawić reku?

Zaprojektuj instalację wentylacyjną biorąc pod uwagę swój własny dom.

Projektując wentylację mechaniczną, nie wzoruj się na budynku, ktory diametralnie może różnić się od Twojego.

Jak sam właściciel dowodzi, reanimacja trupa wciąż trwa.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod domem jest bezpośrednio pod ławami, po minięciu domu schodzi jeszcze ponad metr głębiej i leci ze spadkiem w kierunku czerpni.

rura z GWC wychodzi przez środek domu na strych skąd powietrze jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń...

nie mam rekuperatora, obecnie cały układ jest w modernizacji tak aby cały nawiew skierować do korytarzy, a wszystkie pomieszczenia sąsiadujące będą miały anemostaty wyciągowe ...

Gratuluję decyzji.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek zaczyna realizować pomysł na wentylację domu ,wykorzystujący zapomniane zasady wentylacji,troszkę zmodyfikowane przez rozpowszechnienie GWC.W skrócie pomysł polega na tym aby np.w domu parterowym każde pomieszczenie miało anemostat wyciągowy,a zasilanie budynku w swieże powietrze odbywało się w dwóch -trzech pkt.(w zależności od wielkości budynku) za pośrednictwem GWC.Rozwiązanie takie pozwala na wykorzystanie GWC do efektywniejszego schładzania domu latem.Zimą umożliwi czyste powietrze we wnętrzu przy mniejszej wymianie,a w konsekwencji wyeliminuje rekuperator(czym sprawniejsze GWC tym mniejsza potrzeba reku).Np.pokój zadymiony papierochami wentylowany z anemostatu pod sufitem-nawiew,wywiew pod drzwiami do łazienki.Powietrze będzie się kłebiło i proces oczyszczenia będzie długi.Kierując powietrze odwrotnie nastąpi to znacznie szybciej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]135890[/ATTACH]

Aktualnie jestem przed SSZ oraz planuje przygotować teren wokół domu przed zimą. Aby dwa razy nie rozwalać terenu planowałem również zakopać rurowca. Jak to często bywa przed podjęciem decyzji, są pewne wątpliwości które wcześniej być może były mniejsze.

Na etapie fundamentów zakopałem już przeszło 6m odcinek rury pcv fi200. wychodzi ~1m poza obrys domu - w miejscu w którym planuje przygotować grunt pod taras.

Twój rysunek poddał mi pewną koncepcje jak zrobić tichelmana z możliwością czyszczenia.

Przedłożę odcinek rury o kolejne kilka metrów - tak aby był poza obrysem tarasu, z rury fi 400 zrobię coś w stylu studzienki rewizyjnej, od której w przyszłości rozprowadzę tichelmana, jeśli aktualny wariant - dość krótki bo ~10 mb pozwoli zaobserwować choć małe wyniki.

Studzienka daje mi możliwość czyszczenia każdej rury. Wiadomo jeśli będzie działał tichelman będę potrzebował szczelny ciepły korek.

Proszę o opinie abym nie władował sie w ..

 

Odświeżę bo już chyba zostałem zapomniany - jeśli jest szansa na opinie to bardzo proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...